طلاپین؛ آموزش طلا و هر آنچه نیاز است درباره طلا و بازار آن بدانید. 

ساخت انگشتر طلا به روش دستی، طلاپین، talapin

انگشتر طلا چطور ساخته می‌شود؟

فهرست مطالب

انگشتر طلا یکی از مهم‌ترین زیورآلات برای بانوان و آقایان است؛ مراحل ساخت آن و اینکه یک انگشتر طلا چه فرآیندی را طی می‌کند تا پشت ویترین طلافروشی‌ها جذاب بنظر برسد، خود نیز جذابیت‌هایی دارد.

انگشترهای طلایی که در بازار وجود دارد یا به روش سنتی و دست‌ساز است یا با استفاده از ماشین آلات دقیق ساخته شده است. طبیعی است که انگشتر طلای دست ساز قیمت بالاتری نسبت به موارد ماشینی دارند. خرید انگشتر طلای دست ساز بدلیل ظرافت و دقتی که در ساخت آن بکار رفته است و یونیک و منحصر بفرد بحساب می‌آید، هزینه بیشتری برای شما دارد.

ساخت انگشتر طلا به روش دستی، طلاپین، talapin

 ساخت انگشتر طلا به روش دستی

روش قدیمی ساخت انگشتر طلا همان روش دستی تولید آن است که معمولا قیمت بیشتری نیز دارد. در این روش انگشترهای طلا و غیر طلا بصورت تکی تکی طراحی و تولید می‌شوند. ساخت انگشتر بصورت دستی زمان زیادی را از سازنده می‌گیرد.

1. انتخاب طرح اولیه یا طراحی آن

اولین گام برای ساخت انگشتر طلا انتخاب مدل و طرح آن است. پس از اینکه طرح اولیه انگشتر مشخص شد باید آماده قالب‌سازی برای ریخته گری آن شوند. برای قالب‌گیری نیز از صابون و ماسه مخصوص استفاده می‌شود.

2. سوهان‌کاری انگشتر طلا و برطرف نمودن ناهمواری ها

مرحله بعد از ریخته گری، سوهان کاری و برطرف نمودن ناهمواری ها از روی سطح انگشتر می‌باشد. کلیه برآمدگی های سطح انگشتر با استفاده از سوهان و سمباده برطرف شده و سطح صافی را شاهد خواهیم بود.

3. مخراج کاری و قرار دادن نگین ها

مرحله آخر مخراج کاری یا قراردادن نگین های انگشترها بر روی تاج آنهاست. این مرحله ظرافت بالایی در کار می طلبد.

ساخت انگشتر طلا به روش دستی، طلاپین، Talapin

 ساخت انگشتر طلا به روش ماشینی

روش ماشینی ساخت انگشتر کمی متفاوت از روش دستی است و با سرعت و دقت بالاتری ساخته می‌شود. طراحی اولیه توسط طراح طلا انجام می شود و سپس این طرح برای پیاده سازی به ماشین ها سپرده می شود. کارهای ظریف کاری روی طلا با دستگاه های سی ان سی و لیزر بر روی انگشتر طلا انجام می شود.

ساخت ماشینی انگشتر طلا با استفاده از روش ریخته گری

طرح اولیه که توسط طراح طلا و جواهر کشیده شده است با استفاده از دستگاه های پرینت سه بعدی و با پلاستیک و موم تبدیل به شکل های اولیه انگشتر طلا می شود. این انگشترهای پلاستیکی برای طراحی قالب اصلی استفاده می شود و با استفاده از گچ بر روی این انگشترهای پلاستیکی، قالب های اولیه برای ساخت انگشتر طلا آماده می شود.

انگشتر طلای دست ساز

قالب های گچی ساخته شده را با استفاده از حفره هایی که بر روی آن ها ایجاد شده است، پر از طلای آب شده می کنند و طرح اولیه انگشتر طلا را ریخته گری می کنند.

پس از اینکه قالب گچی کار جدا شد، طرح آماده قرار دادن نگین بر روی آن است. اگر انگشتر بدون نگین باشد تنها نیاز به صیقل خوردن و صافکاری اولیه سطح دارد و پس از آن آماده عرضه به بازار می شود.

ساخت انگشتر طلا با استفاده از پرینتر سه بعدی (3D Printers)

روش جدیدی که برای ساخت انگشتر طلا و سایر زیورآلات از آن استفاده می شود، استفاده از دستگاه های پرینتر سه بعدی و ساخت یکپارچه زیورآلات است. در روش اولیه ساخت ماشینی نیز برای طراحی اولیه با پلاستیک از دستگاه های پرینتر سه بعدی استفاده می شود. اما برای ساخت انگشتر طلا بطور مستقیم نیز می توانیم از دستگاه های پرینتر 3 بعدی استفاده کرد.

دستگاه پرینتر سه بعدی با استفاده از نقشه کامپیوتری طراحی شده انگشتر طلا و با روش تزریق مستقیم طلا، انگشتر طلای شما را می سازد.

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx