نماد سایت فروشگاه انگشتر طلای طلاپین

صفر تا 101 راهنمای انتخاب حلقه نامزدی و ازدواج شیک و زیبا

طلای سفید، انگشتر طلای سفید

انتخاب حلقه نامزدی یکی از چالش های اولیه زوج های جوان است که در ابتدای مسیر زندگی مشترک به آن میرسند. حلقه نامزدی، انگشتر نشون، حلقه تعهد یا هر اسم دیگری که به آن بدهید همه حکایت از شروع یک داستان شیرین در آینده نزدیک دارد. حلقه نامزدی از طرف داماد برای عروس آینده خود خریداری می شود و نشون از پیوند اولیه آن ها است.

به گفته کارشناسان مردم شناسی، مصریان باستان معتقد بودند که دایره نشان دهنده ابدیت است. زوج های متاهل حلقه هایی از نی‌های بافته داشتند که در انگشت حلقه سمت چپ می‌پوشیدند، زیرا فرض بر این بود که این انگشت دارای رگی است که به قلب متصل است. هزاران سال بعد، در دهه 1940، یک کمپین تبلیغاتی با شعار “الماس جاویدان است” (A diamond is forever) راه اندازی شد و حلقه نامزدی الماس به نماد نهایی عشق، عاشقانه و تعهد تبدیل شد. امروزه، نامزدی بدون اینکه حلقه الماس به خوبی روی دست عروس خانم بدرخشد، ناقص است.

مسیر انتخاب انگشتر نامزدی را اینگونه شروع کنید:

سوالاتی که به ذهن زوج جوان برای خرید انگشتر برای نامزدی میرسد معمولا یکی از موارد زیر است:

حلقه نامزدی و انگشتر نشون چه فرقی با حلقه ازدواج داره؟

اولین سوالی که معمولا به ذهن همه میرسه اینه که چه فرقی بین حلقه ازدواج و انگشتر نامزدی وجود داره؟ آیا اینا یکی هستن یا اینکه دو نوع متفاوت از انگشتر هستند؟

اولین تفاوت این دو این است که فقط عروس انگشتر نمی پوشد و هم عروس و هم داماد انگشتر ازدواج به دست می اندازند. تفاوت دوم این است که ممکن است انگشتر ازدواج ست باشد یا نباشد. تفاوت دیگر این است که معمولا انگشتر یا حلقه ازدواج با حضور عروس و داماد خریداری می شود و مثل انگشتر نامزدی یک خانواده خرید نمیکند.

انگشتر نامزدی هم برای این است که عروس و داماد در دوره ای کوتاه با رفتار و شخصیت های یکدیگر آشنا شوند و قبل از ازدواج تهیه می شود. در واقع انگشتر نامزدی از نظر زمانی چیزی بین حلقه ازدواج و انگشتر نشون است.

تفاوت دیگر این است که انگشتر نامزدی در دست چپ قرار میگیرد و روز عقد بین عروس و داماد، هدیه داده میشود.

نکته جالب: اولین انگشتر نامزدی جهان متعلق به چه کسانی بود و از چه جنسی بوده است؟

طبق یک روایت تاریخی اولین حلقه نامزدی با الماس توسط آرشیدوک یکی از اشراف زاده های اتریشی در سال 1477 بوده است. او که عاشق ماری شده بود، سفارش ساخت یک انگشتر با الماس به شکل M انگلیسی داد.

 

حلقه نامزدی چیه و چطور باید بهترین حلقه نامزدی رو انتخاب کنیم؟

حلقه نامزدی در واقع نشانه ای است برای عقد اولیه که در فرهنگ ایرانی رایج است و در فرهنگ های غربی معمولا با مفاهیمی مثل حلقه تعهد(Engagement Ring) شناخته می شود. در بیشتر فرهنگ این حلقه وجود دارد و به مفهوم تعهد یک دختر به مردی است که آن حلقه را به او هدیه داده است. در واقع مردی که از دختری خوشش بیاید حلقه ای به مفهوم عشق و علاقه خود برای او می خرد که حلقه تعهد هم نامیده می شود.

در ایران معمولا خانواده ها پس از محرمیت اولیه، اقدام به هدیه دادن حلقه نامزدی به عروس می کنند و تا زمان ازدواج و حلقه ازدواج در دست دختر باقی می ماند. این انگشتر معمولا در دست راست( مثل انگشتر نشون یا نشان) انداخته میشود اما تفاوت هایی بین حلقه نشون و انگشتر نامزدی وجود دارد.( برای مطالعه بیشتر در مورد انگشتر نشون، مقاله “انگشتر نشون نامزدی در کدوم دست است” را مطالعه کنید.

البته برخی خانواده های ایرانی تفاوتی بین حلقه نشون و نامزدی نمی بینند و برای هر دو مورد از یک انگشتر استفاده می کنند.

انتخاب حلقه نامزدی مانند انگشتر نشون بر عهده خانواده داماد است و می تواند از بین موارد مختلف که به آن اشاره می کنیم، انتخاب مناسبی داشته باشد.

چه مواردی را برای انتخاب حلقه ازدواج باید در نظر بگیریم؟

در این بخش 4 مورد از مواردی که باید برای انتخاب حلقه ازدواج در نظر بگیرید را برای شما بررسی می کنیم.

نکته اول اینکه با توجه به رنگ پوستتان، حلقه را انتخاب کنید، به طور مثال اگر رنگ پوست شما سفید و روشن است بهتر است، طلای سفید را انتخاب کنید ولی اگر رنگ پوستتان تیره می باشد، طلای زرد، جلوه بیشتری روی پوست شما خواهد داشت.

مورد دومی که برای خرید حلقه ازدواج باید در نظر بگیرید، در خصوص رکاب حلقه می باشد. علاوه سایز حلقه که باید درست انتخاب شود، پهنای رکاب نیز باید با توجه به بند انگشت شما انتخاب شود. یعنی نباید حلقه ای انتخاب کنید که رکاب آن بخش زیادی از بند انگشت شما را پوشش دهد.

مورد سوم مربوط به نگین حلقه ازدواج می باشد. به نگین ها دقت کنید که حتما در یک قاب محکم شده باشند، چون نگین هایی که با چسب زده می شوند، ممکن است بعد از مدتی از حلقه جدا شود.

نکته آخر که باید در نظر بگیرید در مورد جنس حلقه است. این مورد با توجه به سلقیه و بودجه شما باید انتخاب شود. به طور کلی از بین 3 جنس طلای زرد، طلای سفید و پلاتین (یا پلاتینیوم) می توانید حلقه خود را انتخاب کنید.

تفاوت رنگ های انگشتر با جنس های مختلف در یک تصویر

 جنس حلقه نامزدی چه باید باشد؟

انتخاب حلقه نامزدی با داماد و خانواده او است و باید مطابق میل عروس خانم باشد، اما در کنار سلیقه عروس خانم، باید میزان بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته اید را مشخص کنید. معمولا انگشتر نامزدی از جنس طلا، طلای سفید، پلاتین و حتی نقره است. 

در انتخاب حلقه نامزدی به رنگ پوست عروس خانم، سلیقه های گذشته او(توجه کنید که جواهراتی که دارد بیشتر به چه سبکی است، نگین دار یا بی نگین، مینیمال یا پر نگین و …)، اندازه انگشتان دست او(کشیدگی انگشت ها یا درشت بودن آن) و نگین های روی انگشتر توجه کنید.

حلقه نامزدی از جنس طلای زرد

اولین انتخاب بیشتر بانوان، طلای زرد است؛ پس اگر میخواهید انگشتر نامزدی که برای عروس خانم میخرید او را تحت تاثیر بگذارد، حلقه نامزدی از جنس طلای زرد می تواند گزینه مناسبی باشد. عیار طلای بکار رفته در بیشتر طلا و جواهرات در ایران، عیار طلای 18 است و برای انگشتر نامزدی هم می تواند گزینه مناسب شما باشد.

معمولا تصور عموم این است که هر چه عیار طلا بیشتر باشد مفهوم بهتری دارد، اما توجه کنید که عیار طلای 18 عیاری استاندارد است و در برابر شکستگی و خم شدن مقاوم تر از طلای 22 عیار است.

حلقه نامزدی از جنس طلای سفید

طلای سفید یک آلیاژ خالص از طلا است، که با یک فلز سفید رنگ گران قیمت دیگر  مثل پالادیوم یا نقره ترکیب شده است. بالاترین درجه طلای سفید ۱۷ عیار است که از طلا و پالادیوم ساخته شده است و گاهی به آن پلاتین هم اضافه می‌شود. در نهایت این حلقه‌ها با یک لایه فلز رودیم پوشانده می‌شوند تا درخشندگی و جلای خود را در طول زمان از دست ندهند و در برابر خوردگی هم مقاوم تر شود. طلای سفید برای انگشتر نامزدی مناسب  برای افراد ساده‌پسند و شیک و همچنین مینیمال پسندان است.

 

حلقه نامزدی از جنس پلاتین یا پلاتینیوم

پلاتین فلزی گران بها است و گران تر از طلا است. انگشتر نامزدی که از جنس پلاتین باشد معمولا سنگین تر از همان انگشتر از جنس طلا است، پس قیمت بیشتری خواهد داشت. فلز پلاتین مقاومت بیشتر از طلا دارد و حتی درخشندگی بیشتر نیز دارد و یکی از گزینه های مناسب برای انگشتر نامزدی است که این روزها نیز بین بیشتر زوج ها مد شده است.

 

چطور حلقه نامزدی انتخاب کنیم که عروس خانم عاشقش شود؟

همه موارد بالا مقدمه ای بود برای راهنمای انتخاب صحیح یک انگشتر نامزدی که عروس خانم بپسندد و خوشحال شود. اولین نکته ای که باید در نظر داشته باشید شکل ظاهری دست ها و انگشت های او است. برای انتخاب انگشتر موارد مختلفی را باید مد نظر داشته باشید از جمله؛ کشیدگی انگشت ها یا توپر بودن آن، رنگ پوست سفید یا سبزه، شکل ظاهری کلی دست.

انتخاب حلقه نامزدی براساس شکل انگشتان دست عروس خانم

 

انواع سبک های انگشتر نامزدی

سبک سولیتر یا تک‌نگین

رایج ترین شکل انگشتر نامزدی، انگشتر نامزدی با یک نگین است که اصطلاحا سولیتر(تک تگین) هم گفته می شود. انگشتر نامزدی با پایه نگینِ تیفانی است که بسیاری از ما با آن آشناییم. در این انگشتر نامزدی یک تک‌نگین درشت الماس کار می‌گذاشتند.

انگشتر نامزدی سبک هالو( با درخشندگی زیاد و نگین ها ریز)

انگشتر نامزدی هالو از یک الماس بزرگ مرکزی و الماس های ریز اطراف تشکلیل می شود. شکل این انگشتر می تواند تا چند ردیف الماس ریز با رنگ های مختلف را در بر گیرد و بدلیل درخشندگی و جذابیت بالایی که دارد بسیار محبوب است. البته از نظر اقتصادی جزو انگشتر های گرانقیمت است و خرید آن نیاز به هزینه زیادی دارد.

سه نگین یا سه سنگ؛ مدلی درخشان و تا حدودی اقتصادی

این انگشتر سه نگین درشت دارد که در هماهنگی کامل با هم هستند که معمولا اندازه نگین وسط بزرگ تر از نگین های کناری است. این سنگ‌های مرکزی همراه با سنگ‌های جانبی چشم‌اندازی فوق‌العاده را ایجاد می‌کنند. برند تیفانی این انگشتر نامزدی را با یک سنگ درشت و براق در وسط به اضافه دو الماس برلیان یا یاقوت کبود در دو سمت آن جفت می‌کند که جزو برترین های این مدل بحساب می آید.

 

انواع مدل های حلقه ازدواج چیست؟

انتخاب از بین مدل های حلقه ازدواج، هم سلیقه ای محسوب می شود و هم با توجه به شغل افراد انتخاب می شود. چون بعضی افراد نمی خواهند در زمان کار کردن آسیبی به حلقه آنها برسد، حلقه ساده تری انتخاب می کنند.

به طور کلی انواع مدل حلقه ازدواج به شرح زیر است:

در زیر تصاویری از انواع حلقه برای شما آماده کرده ایم تا بتوانید به بهترین نحو از بین مدل های حلقه ازدواج، انتخاب خود را انجام دهید.

عکس مدل های جدید حلقه ازدواج

انواع مدل حلقه ازدواج

 

انواع مدل حلقه ازدواج

 

انواع مدل حلقه ازدواج

 

انواع مدل حلقه ازدواج

 

انواع مدل حلقه ازدواج

 

انواع مدل حلقه ازدواج

نکات مهم سایز حلقه ازدواج

وقتی صحبت از نحوه تعیین سایز حلقه ازدواج می‌شود، بهترین راه یا دقیق‌ترین راه برای به دست آوردن انگشتر مناسب، بازدید از جواهرفروشی است. با این حال، اگر ترجیح می دهید اندازه گیری را در خانه انجام دهید، می توانید از نمودار اندازه حلقه، اندازه حلقه پلاستیکی، راهنمای حلقه قابل چاپ و سایر روش های تعیین سایز حلقه ازدواج استفاده کنید.

این راهنمای اندازه حلقه شما را گام به گام با همه چیزهایی که برای پیدا کردن اندازه حلقه خود نیاز دارید، راهنمایی می کند تا بتوانید خرید حلقه ازدواج خود را به خوبی انجام دهید.

برای تعیین سایز حلقه ازدواج خود از ابزار تعیین سایز استفاده کنید

یکی از بهترین و دقیق ترین راهکارها برای تعیین سایز حلقه ازدواج، استفاده از ابزارها و دستگاه های تعیین اندازه است که در اکثر طلا فروشی ها وجود دارد. شما با مراجعه به آنها می توانید خیلی راحت و به طور دقیق، سایز حلقه خود را تعیین کنید. معمولا این کار به صورت رایگان انجام می گیرد و نیازی به پرداخت هزینه نیست. پس اگر در نزدیکی محل سکونت خود، طلا فروشی وجود دارد، می توانید با حضور در آنجا، اندازه حلقه خود را مشخص کنید.

انتخاب حلقه ازدواج

نحوه اندازه گیری اندازه حلقه در خانه

اگر نگران این هستید که چگونه می توانید اندازه گیری ها را بدون مراجعه حضوری به طلا فروشی انجام دهید، در این بخش راه حل های مناسبی برای شما آماده کرده ایم.

روش 1. استفاده از انگشترهای سابق

اگر پیش از ازدواج نیز از انگشتر یا حلقه های مختلف استفاده کرده باشید، کار شما برای تعیین سایز حلقه ازدواج بسیار آسان خواهد بود. اگر انگشتتان چاق تر یا لاغرتر نشده باشد و اندازه انگشتر قبلی را بدانید، می توانید حلقه ازدواج خود را در همان سایز تهیه کنید.

اما اگر سایز آن را نمی دانید، در وهله اول یک خط­کش یا متر لازم دارید. با استفاده از خط­کش یا متر، قطر داخلی انگشتر سابق خود را بر حسب میلی متر اندازه گیری کنید. بعد از فهمیدن مقدار قطر آن، طبق جدول تعیین سایز حلقه ازدواج می توانید اندازه حلقه خود را به صورت دقیق متوجه شوید، البته بهتر است کمی سایز را بزرگتر در نظر بگیرید که هم حلقه برایتان تنگ نباشد و هم اینکه اگر در آینده چاق تر شدید، مشکلی به وجود نیاید.

اگر قبل از ازدواج، از انگشتر استفاده نمی کردید، جای نگرانی وجود ندارد، روش های مختلفی وجود دارد که می توانید برای پیدا کردن سایز حلقه ازدواج از آنها استفاده کنید.

روش 2. از نخ استفاده کنید

برای اندازه گیری با نخ به موارد زیر نیاز دارید:

  1. نخ 2. خط کش 3. خودکار/ماژیک

نحوه اندازه گیری:

  1. یک نخ به طول حدود 10 سانتی متر ببرید.
  2. نخ را دور پایه انگشت، درست زیر بند انگشت تا کنید.
  3. نقطه پایان نخ را با خودکار یا ماژیک مشخص کنید.
  4. نخ اندازه گیری شده را تا ناحیه ای که با ماژیک مشخص شده است، روی خط کش قرار دهید.
  5. نزدیک ترین عدد به علامت روی نخ، سایز دور حلقه بر حسب میلی متر است.
  6. طبق جدول تعیین سایز حلقه ازدواج، برای تبدیل اندازه گرفته شده به سایز حلقه استفاده کنید.

انتخاب حلقه ازدواج

نکات مهم حلقه ازدواج که بهتر است در نظر بگیرید!

برای اینکه تعیین سایز حلقه ازدواج شما با مشکلی مواجه نشود، دانستن و رعایت کردن چند نکته ضروری است که در این بخش 3 مورد از مهم ترین نکات را به شما یادآوری کرده ایم.

اندازه انگشت اغلب در دماهای مختلف تغییر می کند. انگشتان دست در هوای گرم بزرگتر و در هوای سرد کوچک می شوند. در پایان روز، انگشت خود را در دمای گرم اندازه گیری کنید، زیرا انگشت در این زمان در بزرگ ترین حالت خود خواهد بود.

 

حلقه باید به خوبی روی انگشت شما قرار بگیرد. هنگامی که آن را روی انگشت خود قرار می دهید باید به آرامی بلغزد، اما نباید به راحتی جدا شود. این همان چیزی است که باعث می شود انگشتر اندازه مناسبی داشته باشد زیرا خطر گم شدن را به حداقل می رساند و فشار زیادی به انگشتان شما وارد نمی کند. بررسی سایز بیش از یک بار به شما در رسیدن به این امر کمک می کند. فکر نکنید که اندازه گیری چندین باره سایز حلقه ازدواج خیلی افراطی است. اندازه گیری های مکرر می تواند به شما کمک کند تا از همان ابتدا حلقه متناسب انتخاب کنید. همچنین از صرف زمان، پول و انرژی غیر ضروری برای تغییر اندازه حلقه جلوگیری می کند.

استفاده از حلقه های پهن (حدود 6 میلی متر یا بیشتر) برای اکثر افراد سخت است و به سایز حلقه بزرگتری نیاز دارند. این به این دلیل است که یک حلقه پهن فضای بیشتری را در زیر بند انگشت نسبت به حلقه های باریک اشغال می کند. برای حلقه‌هایی با سبک‌های پهن‌تر، اندازه 0.25 تا 0.5 به سایز حلقه ازدواج خودتان اضافه کنید. به عنوان مثال، اگر اندازه حلقه شما پس از اندازه گیری 6 است، اگر به دنبال حلقه با نوار پهن تر هستید، آن را 6.25 یا 6.5 در نظر بگیرید. علاوه بر این، تغییر اندازه برخی از حلقه‌ها که طراحی خاصی دارند، دشوار است یا اغلب غیرممکن است بنابراین مهم است که اندازه مناسب آن نوع حلقه ها را در نظر بگیرید.

خلاصه کلام

مسیر انتخاب انگشتر نامزدی را اینگونه شروع کنید:

با پاسخ به سوالات بالا تا حدودی مشخص می شود که چه انگشتری مناسب دختر مورد علاقه شماست. اگر نیاز به کمک دارید می توانید از دوستان همسر خود سلیقه او را بپرسید و یا از طلا و جواهراتی که اکنون می پسود بطور حدودی سلیقه او را بفهمید. یکی از راه های خرید انگشتر نامزدی، خرید آنلاین انگشتر طلای نامزدی است که می تواند خیال شما را بابت مواردی چون سلیقه عروس خانم رعایت کند و با آنلاین خریدن انگشتر نامزدی طلا یا پلاتین خود، تعداد بیشتری را بررسی کرده و انتخاب بهتری خواهید داشت.

خروج از نسخه موبایل