نرخ لحظه ای طلای 18 عیار: 2/645/000 تومان

ما به شما گارانتی همیشگی، امکان عودت ۷ روزه را هدیه میدهیم

نرخ لحظه ای طلا 18 عیار: 2/645/000 تومان

براق کردن طلا و جواهر در خانه، تمیز کردن طلا در خانه، روش های تمیز کردن طلا، how to clean jewelry?

چطور انگشتر طلا را تمیز کنیم؟ + تمیز کردن طلا

فهرست مطالب

چطور انگشتر طلا رو تمیز کنیم؟ تمیز کردن طلا بر خلاف نقره و سایر بدلیجات، با گذشت زمان شکل ظاهری خود را از دست نمی دهد و می توان براحتی با انجام چند اقدام ساده، طلای زینتی خود را به حالت روز اولش برگرداند. جلا و درخشندگی از ویژگی های ذاتی طلا بحساب می آید و حتی اگر هزاران سال بگذرد، براحتی میتوان آن را به حالت اولیه برگرداند.

روش های تمیز کردن طلا در خانه

 1. تمیز کردن طلا با استفاده از مایع ظرفشویی یا تاید
 2. براق کردن طلا با جوش شیرین
 3. تمیز کردن طلا با آمونیاک
 4. تمیز کردن طلا با سرکه

برای پاسخ به این سوال که “چطور طلای خود را براق و تمیز کنیم؟” به سراغ طلافروشان حرفه‌ای رفته ایم و بهترین روش هایی که برای براق کردن طلای خود استفاده میکنند را بطور خلاصه و کاربردی در زیر برایتان آورده ایم. همه روش های زیر 100% تست شده است و با هزینه خیلی پایین می توانید در خانه از آن استفاده کنید.

البته ذکر این نکته که نکات زیر برای تمیز کردن جواهرات و طلای دارای سنگ های قیمتی نیست و فقط روشی که از مایع ظرفشویی استفاده شده است را میتوان برای تمیز کردن جواهرات و طلای دارای سنگ قیمتی نیز استفاده کرد. بیشتر روش های زیر بر اساس واکنش چربی ها و گرد و غبار روی طلا با مواد اسیدی و قلیایی است که میتواند برای سنگ های قیمتی دردسر ساز شود.

براق کردن طلا و جواهر در خانه، تمیز کردن طلا در خانه، روش های تمیز کردن طلا، how to clean jewelry?

روش 1: تمیز کردن طلا با استفاده از مایع ظرفشویی یا تاید، طلای خود را براق کنید

مواد لازم: آب ولرم( دو لیوان) + مایع ظرفشویی یا تاید( حتما قبل از استفاده از مایع به ترکیبات آن دقت کنید تا فسفات نداشته باشد، چون فسفات میتواند به طلایتان آسیب وارد کند)

  1. برای شستشوی طلا با استفاده از مایع ظرفشویی، حدود 2 لیوان آب ولرم را با 5 الی 6 قطره مایع ظرفشویی ترکیب کنید. حتما آب را هم بزنید تا مایع ظرفشویی کاملا حل شود.
  2. قطعه طلای خود را در آب ترکیب شده با مایع ظرفشویی بیندازید و حدود 15 دقیقه صبر کنید تا چربی ها و گرد و غبار روی طلا با آب خیس بخورد.
  3. طلا را از آب بردارید با یک مسواک نرم تمامی سطح طلا را تمیز کنید. نکته ای که در این مرحله باید دقت شود این است که مسواک نرم باشد و همچنین فشار زیادی به سطح طلا نیاوریم تا خش نیفتد.
  4. اگر با کشیدن مسواک به سطح طلا احساس کردید که هنوز تیرگی سطح طلا برطرف نشده، کمی مایع به مسواک بزنید و به قسمت های سیاه روی طلا به آرامی بکشید.
  5. در این مرحله کافیست که طلای خود را با آب بشویید و پس از شستن با دستمال بدون پرز( مثل دستمال عینک یا دستمال جیر اگر در دسترس دارید) آن را خشک کنید. بهتر است پس از خشک کردن چند ساعت طلا را در هوای آزاد قرار دهیم تا کاملا خشک شود.

روش 2: براق کردن طلا با جوش شیرین؛ “عین روز اولش میشه”

هشدار: به هیچ عنوان برای طلایی که سنگ قیمتی دارد(مثلا انگشتر طلای نگین دار) استفاده نشود.

مواد لازم: آب جوش( دو لیوان) + جوش شیرین 2 قاشق غذاخوری + فویل آلومینیومی

براق کردن طلا و جواهر در خانه، تمیز کردن طلا در خانه، روش های تمیز کردن طلا، how to clean jewelry?

  1. آب را بجوشانید و ظرفی شیشه ای را کاملا با فویل آلومینیومی بپوشانید. آب جوشیده را درون فویل آلومینیومی بریزید.
  2. قطعه طلا را درون محلول بیندازید و حدود 5 دقیقه صبر کنید.
  3. طلا را با چنگال یا هر وسیله فلزی دیگری بردارید و به هیچ عنوان با دست آن را برندارید.
  4. طلا را با آب سرد بشویید و یا درون آب سرد بیندازید تا محلول جوش شیرین کاملا از سطح طلا جدا شود.
  5. با همان پارچه ای که در روش قبلی برای براق کردن طلا توضیح دادیم، طلا را خشک کنید.
   (بهتر است پارچه بدون پرز باشد مثل دستمال تمیز کننده شیشه عینک یا دستمال جیر که دستمال مخصوص طلافروشان برای تمیز کردن و برق انداختن طلا است و همیشه از آن استفاده میکنند.)

روش 5: تمیز کردن طلا با آمونیاک

مواد لازم: آمونیاک(نصف قاشق چایخوری) +مایع ظرفشویی(1 قاشق چایخوری) + 1 لیوان آب ولرم

توجه: این روش را حتما با دستکش انجام دهید چون آمونیاک باعث حساسیت در پوست می شود.

 1. ابتدا مایع ظرفشویی را درون آب ولرم بریزید و کاملا حل کنید.
 2. در این مرحله آمونیاک را به محلولی که ساخته اید اضافه کنید. (توجه کنید که در فضای باز اینکار را انجام دهید، چراکه گاز آمونیاک بوی تندی دارد و برای انسان مضر است.)
 3. قطعه طلای خود را به آرامی درون آب-آمونیاک بیندازید تا قطرات محلول به بیرون نریزد.
 4. پس از 10 الی 15 ثانیه طلای خود را بردارید(اینکار را را با استفاده از انبر و یا چنگال یا هر وسیله فلبزی دیگری انجام دهید و از دست استفاده نکنید) و با استفاده از مسواک نرم، نقاطی که تیره شده اند را تمیز کنید و طلا را براق کنید.
 5. پس از مسواک کشیدن قطعه طلا، آن را درون آب سرد بیاندازید و یا به مدت 1 دقیقه با انبر زیر شیر آب سرد بگیرید تا آمونیاک آن کاملا شسته شود.
 6. با دستمال بدون پرز یا دستمال جیر آن را خشک کنید و چند ساعت در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.
 7. بهتر است پس از تمامی این مراحل یکبار طلا را با آب و مایع ظرفشویی بشوییم تا هیچ گونه آمونیاکی رو سطح آن باقی نماند.

تمبر کردن طلا در خانه، زنجیر طلای تمیز شده

روش4: تمیز کردن طلا با سرکه

تمیز کردن طلا با سرکه را در صورتی انجام دهید که بقیه روش های گفته شده در دسترستان نباشد، چون سرکه اسیدی است و ممکن است به طلای شما آسیب بزند.

مواد لازم: سرکه سفید(نصف لیوان) + نمک (1 قاشق غذاخوری)

 1. نمک را داخل نصف لیوان سرکه بریزید و هم بزنید تا نمک کاملا حل شود.
 2. قطعه طلای خود را داخل محلول بیاندازید و 5 دقیقه صبر کنید.
 3. طلا را بردارید و با آب ولرم بشویید.
 4. با پارچه بدون پرز آن را خشک کنید و بگذارید تا در هوای آزاد کاملا خشک شود.

چه تفاوتی میان برق انداختن و تمیز کردن طلا و جواهر وجود دارد؟

تمامی روش های بالا بجز روش اول که تمیز کردن طلا با مایع ظرفشویی است برای تمیز کردن جواهرات و سنگ مناسب نیست. اگر میخواهید سنگ قیمتی و جواهر خود را تمیز و براق کنید میتوانید از روش زیر استفاده کنید:

توجه: اگر جواهر شما از سنگ های اوپال، زمرد و تانزانیت ساخته شده است به هیچ عنوان آن را خیس و یا صابون نزنید. حتما زمانی که طلا یا جواهری با سنگ قیمتی میخرید، از فروشنده روش نگهداری و حساسیت های آن را جویا شوید.

1.1 لیوان آب ولرم و 1 قاشق غذاخوری پودر صابون را ترکیب کنید و خوب هم بزنید تا پودر صابون بخوبی حل شود.

2. پارچه بدون پرزی را در محلول ساخته شده بخیسانید و آب اضافه آن را کاملا بگیرید( مثل پارچه ای که برای تمیز کردن شیشه ها استفاده میکنید)

3. تمامی سطح سنگ و یا جواهر مد نظر را با پارچه به آرامی تمیز کنید و حدود 2 دقیقه به اینکار ادامه دهید تا سطح جواهر از چربی ها تمیز شود.

4. با پارچه مخصوص دیگری که بدون پرز باشد(مثل پارچه عینک) سنگ یا جواهر را کاملا خشک کنید. سپس در هوای آزاد بگذارید تا چند ساعت بماند تا کاملا آب آن خشک شود. (به هیچ عنوان نباید سنگ یا جواهر خیس بماند و یا در معرض رطوبت باشد چون بسرعت آسیب میبیند)

نحوه نگهداری صحیح از انگشتر طلا

برای اینکه بتوانیم از انگشتر طلایی که داریم سال‌های سال استفاده کنیم لازم است یک سری نکات برای نگهداری از آن رعایت کنیم:

 • به هیچ عنوان هنگام استحمام انگشتر خود را در دست نداشته باشید، قبل از دوش گرفتن آن را دربیاورید؛ آب می‌تواند باعث تغییر رنگ طلای شما در دراز مدت گردد.
 • بهتر است زمان کار کردن انگشتر خود را در بیاورید. اگر خانم هستید و در خانه کار می کنید یا ظرف میشویید، یا آقا هستید و زمان های زیادی از دست های خود برای کار کردن استفاده می کنید، حتما انگشتر خود را در بیاورید تا دچار شکستگی یا کدر شدن نشود.
 • اکثر کسانی که سروکارشان با طلا است توصیه میکنند که انگشتر طلا را به هیچ عنوان در معرض گرمای شدید قرار ندهید. محل نگهداری انگشتر باید یک جای خنک باشد. زیرا طلا فلز نرمی است که استحکام چندانی ندارد و اگر بیش از حد در معرض گرما قرار داشته باشد میتواند به آرامی تغییر شکل بدهد( تغییر شکل زیادی می دهد).
 • برای نگهداری از طلا و جواهرات خود بهتر است از کیسه های مخصوص و نرم استفاده کنید و همه طلا و جواهر خود را در یک محل قرار ندهید.

پرفروش ترین ها

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
eli
eli
11 دی 1400 10:09 ق.ظ

عالی، براق کردن طلا در خانه تو نی نی سایت هم انقد قشنگ نگفته بود… مرسی

سبد خرید
2
0
برای دیدن نظرات درباره این مقاله کلیک کنید!x

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟