نرخ لحظه ای طلای 18 عیار: 1/230/000 تومان

ما به شما گارانتی همیشگی، امکان عودت ۷ روزه را هدیه میدهیم

نرخ لحظه ای طلا 18 عیار: 1/265/000 تومان

تشخیص طلای اصل از تقلبی،تشخیص طلای اصل از بدل، تشخیص طلای تقلبی، تشخیص طلا اصل

چگونه طلای اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟ 10 روش آسان و کاربردی

فهرست مطالب

 

تشخیص طلای اصل از تقلبی یکی از بزرگارین دغدغه های افراد در هنگام خرید طلا و جواهرات است. طلا و جواهرات کالاهای گران قیمتی هستند بررسی واقعی یا تقلبی بودن آن عاقلانه است. برای اینکه آگاهی بیشتری از طلای واقعی و طلای تقلبی داشته باشیم می توانیم روش های مرسوم برای تشخیص طلای تقلبی از واقعی را بشناسیم. البته می دانیم که طلا و جواهرات با خلوص 100 درصد بی معناست و خلوص صددرصدی مخصوص عنصر طلاست. بیشتر جواهرات موجود در بازار از ترکیب طلای خالص و فلزاتی که سختی و مقاومت بیشتری دارند ساخته می شوند فلزاتی مانند نقره، نیکل و مس. ارزش بالای فلز طلا باعث شده است که فضا برای سودجویی افرادی با طلای تقلبی فراهم شود.

چندین تست برای بررسی خلوص و تشخیص طلای اصل از تقلبی وجود دارد که در این مطلب به پرکاربردترین روش ها می پردازیم:

 

1. تشخیص طلای اصل از تقلبی با نیتریک اسید

مرسوم ترین روش تشخیص طلای اصل از تقلبی بین فعالین صنف طلا در سرتاسر دنیا تست با اسید نیتریک است. فلز طلا یکی از عناصر نجیب محسوب می شود و با عناصر خیلی کمی واکنش می دهد، به همین دلیل می توان از واکنش آن با نیتریک اسید برای تست خلوص استفاده کرد. نیتریک اسید بیشتر فلزات را در خود حل می کند اما طلای خالص در این اسید حل نمی شود. بنابراین اگر نیتریک اسید را در مجاورت طلا قرار دهیم و یا قطعه ای طلا در اسید بیاندازیم هیچ گونه واکنشی نخواهیم دید. اما اگر قطعه ای طلای بدل و یا با عیار پایین در طلا بیاندازیم واکنش خواهد داد و به رنگ سبز و یا قهوه ای در می آید.

تشخیص طلای اصل از بدل، تشخیص طلای تقلبی، تشخیص طلا اصل، تشخیص طلای اصل از تقلبی

2. تشخیص طلای اصل از تقلبی با تست آب یا تست تراکم

طلا فلزی است که از بیشتر فلزات تراکم بیشتری دارد به همین دلیل اگر یک قطعه طلای خالص در آب بیاندازید بلافاصله به کف آب خواهد رفت. اما طلای تقلبی روی آب شناور می شود. البته این روش روشی دقیقی نیست اما می تواند طلای تقلبی را مشخص کند.

تشخیص طلای اصل از بدل، تشخیص طلای تقلبی، تشخیص طلا اصل،تشخیص طلای اصل از تقلبی

3. تشخیص طلای اصل از تقلبی با تست آهنربا

طلای خالص به هیچ عنوان جذب آهنربا نمی شود مگر اینکه ناخالصی داشته باشد. البته این روش نیاز به یک آهنربای خیلی قوی دارد و آهنربای معمولی برای این تست نتیجه درستی نخواهد داشت. به هر میزان که طلا به آهنربا بیشتر جذب شود ناخالصی بیشتری خواهد داشت. اما اگر قطعه مورد نظر به آهنربا واکنشی ندهد طلای خالص خواهد بود.

تشخیص طلای اصل از بدل، تشخیص طلای اصل از تقلبی، تشخیص طلای تقلبی، تشخیص طلا اصل

4. تشخیص طلای اصل از تقلبی با تست سختی با سنگ محک

یکی از بهترین راه های تشخیص طلا از بدل استفاده از سنگ محک است. این روش از اسید نیتریک استفاده می کند؛ به این صورت که با کشیدن طلا برروی سنگ محک آثاری به جا می ماند. اگر برروی این اثر ها اسید نیتریک بریزیم نباید رنگ طلای خالص عوض شود. در صورت ناخالصی رنگ آن به صورت سبز یا قهوه ای در خواهد آمد.

5. تشخیص از ظاهر طلا

شکل ظاهری طلای خالص با خط و خش دچار تغییر رنگ نمی شود. همچنین اگر قسمتی از قطعه رنگ متفاوتی داشته باشد به معنای ناخالصی در آن می باشد. اگر خراشی در سطح طلا داشته باشیم نباید رنگ آن با مابقی قطعه فرقی داشته باشد و براق تر باید بنظر برسد. طلای اصل به هیچ عنوان با گذشت زمان تغییر رنگ فلز ندارد و به غیر از کثیف شدن، نباید رنگ آن تغییری داشته باشد. تشخیص طلا از ظاهر آن یکی از بهترین روش های تشخیص طلای اصل از تقلبی است که از گذشته رواج داشته و تقریبا آسان ترین روش آن است.

 

6. تشخیص طلای اصل از تقلبی با تست پوست

اگر در استفاده طولانی مدت از یک جواهر طلا رنگ پوست به سیاه و سبز تغییر کند قطعه مورد نظر طلای خالصی نیست و یا تقلبی است. البته می توان گفت اگر رنگ تغییر کند طلای مورد نظر ناخالصی دارد. مثلا اگر شما از انگشتر بدل به جای انگشتر طلا استفاده کرده باشید قطعا متوجه این تغییر رنگ پوست خود شده اید.

تشخیص طلای اصل از بدل، تشخیص طلای تقلبی، تشخیص طلا اصل

7. اعداد حک شده بر روی طلا

یکی از روش‌های تشخیص طلا از تقلبی این است که اعداد و کدهای حک شده بر روی آن را بررسی کنیم. این کدها به این منظور بر روی طلاها حک می‌شوند که اطلاعات کاملی در مورد محصول به خریداران و فروشندگان ارائه کنند و به منزله شناسنامه طلا محسوب میشوند. چنانچه طلا را بررسی نموده و متوجه شدید یکی از کدهای ۳۷۵، ۵۰۰، ۹۹۹، ۹۵۸، ۹۱۶، ۷۵۰، ۵۸۵ و ۵۸۳ بر روی آن حک شده است مطمئن باشید محصولی که در دست دارید جزو مصنوعات طلاست و اصل است.

فقط در برخی از طلاهای قدیمی نمی‌توان این کدها را مشاهده کرد. در این صورت نیز برای تشخیص عیار طلا از دستگاه تشخیص عیار طلا استفاده می‌شود. چنانچه کدهای حک شده چیزی به غیر از کدهایی که در بالا به آنها اشاره شد باشند، فروشنده طلا کالای تقلبی به شما تحویل داده است.

8. تشخیص طلای اصل با سرکه

 

برای چک کردن طلای خود، آن را درون سرکه بگذارید. بعد از ۵ دقیقه اگر سیاه شد، تقلبی و بدل است. البته باید توجه داشته باشید که طلای اصل که تمیز نباشد نیز ابتدا واکنش هایی با سرکه دارد که بدلیل چربی های سطح طلا است و نباید این موارد را در اصل بودن طلا دخالت داد.

9. تشخیص طلای اصل از تقلبی  با استفاده از سرعت آب شدن یخ

طلا و نقره رسانش گرمایی بسیار قوی نسبت به سایر فلزات دارند. اگر شما بر روی یک تکه یخ طلا و نقره ی خود را قرار دهید سرعت ذوب یخ بالا می‌رود به طوری که فکر می‌کنید شی داغی را روی آن قرار داده اید. برای استفاده از این روش دو قطعه یخ که اندازه یکسانی داشته باشند را در کنار هم قرار دهید که یک قطعه آن از قطعه طلای شما بر روی آن است. سرعت آب شدن یخ ها را بررسی کنید، اگر قطعه یخی که طلا برروی آن است سریع تر باشد، طلای شما اصل است.  پس برای تشخیص طلا و نقره اصل می‌توان از این روش استفاده کرد.

10. کمک گرفتن از متخصصین طلا

بهترین راه برای تشخیص اصل بودن طلا استفاده از تجربه فعالین صنف طلا است. در ایران طلافروشی ها با گرفتن دستمزد خیلی پایینی اینکار را برای شما انجام خواهند داد. همچنین برای تهیه موادی که در این مقاله عنوان شد نیز میتوانید به طلافروشی ها مراجعه کنید. قیمت تهیه این مواد بسیار پایین است و براحتی میتوانید آن را تهیه کنید.

مطالب زیر نیز میتواند برایتان مفید باشد!

پرفروش ترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟