انگشتر پلاتین شیک

10 نکته مهم که قبل از خرید حلقه پلاتین بهتر است بدانید!

فهرست مطالب

خرید حلقه پلاتین، امروز اتفاق رایجی بین زوج های جوان است و در کنار خرید انگشتر طلا یا حلقه طلا با سنگ های گران قیمت و الماس، امروز خرید حلقه پلاتین که جزو انواع فلزات گرانبها بحساب می آید نیز مـُد شده است.

در گذشته افراد برای خرید طلا و جواهر، اقدام به خرید طلا با الماس و سنگ های قیمتی می کردند، تا علاوه بر زیبایی جنبه سرمایه گذاری نیز داشته باشد. انگشتر پلاتین هم امروزه به این گروه اضافه شده است و افراد انگشتر پلاتین یا جواهرات از جنس پلاتین را برای سرمایه گذاری و زیبایی خرید می کنند. اما پلاتین چیست و چرا در کنار طلا انقد محبوبیت پیدا کرده است؟

حلقه پلاتین، انگشتر پلاتین، عکس حلقه پلاتین، حلقه پلاتین مردانه

فلز پلاتین چیست و قیمت آن چقدر است؟

فلز پلاتین(platinum) جزو فلزات گرانبها شناخته شده است که مسنوجاتی که از آن ساخته می شوند، قیمتی بالاتر از طلا نیز دارد. پلاتین کمترین واکنش‌پذیری در بین تمامی فلزات را دارد و همچنین مقاومت بسیار بالایی نسبت به خوردگی دارد و حتی در محیط‌های بسیار داغ نیز این ویژگی را حفظ می‌کند.

قیمت پلاتین از طلا نوسان بیشتری دارد. این فلز معمولاً در وضعیت ثبات و رشد اقتصادی گرانتر از طلاست و قیمت آن تا دو برابر طلا می‌رسد اما در دوره‌های بی‌ثباتی اقتصادی گاهی از طلا ارزانتر می‌شود(+).

این فلز به عنوان یکی از سخت ترین و قابل اعتمادترین فلزات موجود در نظر گرفته می شود و نسبت به طلا گرانتر است به دلیل اینکه جواهرات پلاتین از ۹۵% پلاتین خالص و ۵ درصد دیگر از فلزات دیگر ساخته میشود ولی طلای ۱۸ عیار(عیار طلا چیست و چطور تعیین می شود؟) از ۷۵% طلا و ماباقی آن از فلزات دیگر ساخته می شود.

انواع مدل حلقه ازدواج

انواع مدل حلقه ازدواج

حلقه پلاتین چیست و چرا خرید حلقه پلاتین در ایران طرفداران زیادی دارد؟

حلقه پلاتین معمولا به حلقه های نامزدی یا حلقه های ازدواج گفته می شود و با انگشتر پلاتین معمولا از لحاظ معنایی تفاوت دارد. حلقه پلاتینی نسبت به حلقه طلا، دوام و مقاومت بیشتری دارد. اگر از انگشترهای پلاتین که نگین اتمی دارند و یا سنگ های قیمتی بکار رفته است، استفاده کنید اطمینان بیشتری نسبت به انگشترهای طلا یا سایر جواهرات دارد. چونکه یکی از استرس های خرید انگشتر طلای نگین دار، گم شدن نگین آن است.

خرید حلقه پلاتین، خرید انگشتر پلاتین مردانه، انگشتر پلاتین عکس

انگشتر پلاتین معمولا پایه های نگین مستحکم تری از طلا دارد و به سادگی نمی شکند، که این مورد یکی از مزیت های انگشتر پلاتین بشمار می رود.

حلقه های پلاتین نسبت به طلا، تراکم و چگالی بیشتری دارند و در نتیجه مقاومت آن ها بیشتر است. از آنجایی که پلاتین معمولا گرانتر از طلا است، یکی از موارد جایگزین حلقه طلا برای آقایان، خرید حلقه پلاتین مردانه است. به همین دلیل حلقه پلاتین در ایران طرفداران زیادی دارد. 

چه تفاوتی بین انگشتر پلاتین و انگشتر طلا سفید وجود دارد؟

طلای سفید در واقع همان طلای زرد خالص 24 عیار است که با استفاده از فلزات خاصی، و برای استحکام بیشتر طلا، رنگ آن را سفید کرده اند. رنگ طلا سفید در اصل سفید نیست و با روکش رودیوم آن را سفید درخشان می کنند و به همین دلیل بعد از مدتی، لایه رودیوم کم می شود و رنگ طلا سفید به زردی مایل می شود.

تفاوت انگشتر پلاتین و انگشتر طلا سفید

اصلی ترین تفاوت انگشتر طلا سفید و انگشتر پلاتین یا هر زیورآلات پلاتینی دیگری، همین رنگ آن است. رنگ پلاتین بصورت ذاتی سفید است و بعد از مدتی تغییر نمی کند.

مطالعه بیشتر: طلای سفید چیست و چه تفاوتی با طلای زرد و پلاتین دارد؟

چرا حلقه پلاتین بخریم و چرا خرید حلقه پلاتین بهتر از خرید حلقه طلا است؟

انگشتر پلاتین ویژگی هایی دارد که می تواند گزینه بهتری نسبت به انگشتر طلا برای خرید باشد:

  • فلز پلاتین مستحکم است و مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد، یعنی شاید انگشتر طلای شما بعد از مدتی که در هوای مرطوب استفاده می شود، تیره شود و گوشه های آن سیاه یا لکه هایی بیفتد، ولی فلز پلاتین مقاومت بیشتری دارد و به دیرتر خورده می شود.
  • پلاتین باعث ایجاد آلرژی نمی‌شود؛ یعنی هرگز موجب آزردگی یا خارش پوست نمی‌شود. بعضی آقایان و بانوان به طلا حساسیت دارند و طلای سفید هم گاهی حساسیت زا است و دلیل آن فلزات دیگری است که برای ساخت طلا و طلا سفید استفاده می شود مثل نیکل. پلاتین خلوص بیشتری دارد و آلیاژهای حساسیت زا ندارد.
  • حلقه پلاتین همیشه سفیدی و درخشش خود را حفظ می‌کند و نیازی به آبکاری و روکش کشیدن ندارد.
  • اگر انگشتر پلاتینی بخرید که نگین یا الماس داشته باشد، اولا نگرانی شما برای افتادن الماس از بین خواهد رفت. همچنین پلاتین بدلیل رنگ درخشانی که دارد در کنار الماس، درخشندگی بیشتری ایجاد می کند و زیبایی فوق العاده ای بهمراه دارد.
  • انگشتر پلاتین برای مردان هم اشکال شرعی ندارد و اگر بدنبال ست کردن انگشتر ازدواج خود با همسرتان باشید، گزینه ای بهتر و زیباتر از پلاتین وجود ندارد.

خرید حلقه پلاتین، حلقه پلاتین زنانه

چه نکاتی برای خرید حلقه پلاتین باید در نظر داشته باشیم؟

1. کد داخلی حلقه پلاتین را چک کنید و نحوه خواندن آن را بشناسید

استاندارد کد عیار پلاتین با طلا کمی متفاوت است. داخل انگشتر پلاتین عدد از 1000 نوشته می شود؛ برای مثال اگر 950 باشد یعنی 95% انگشتر پلاتین از پلاتین و 5% آلیاژ دیگر است. در کنار عدد حرف “P” نیز نوشته می شود، همچنین از حروف “Plat” هم استفاده می شود. علاوه بر این موارد دو حرف”PT” نیز در برخی برندهای معروف مثل Tiffany استفاده می شود.

عیار انگشتر پلاتین چطور نشان داده می شودعیار انگشتر پلاتین چطور نشان داده می شود

 2. به عیار انگشتر از جنس پلاتین توجه کنید.

همانطور که در راهنمای خرید انگشتر طلا گفتیم، قیمت یک قطعه طلا و جواهر به میزان خلوص و عیار آن بستگی دارد. در حلقه پلاتین نیز این قضیه درست است و اگر عیار پلاتین بیشتر باشد، قیمت بالاتر و ارزش بیشتری خواهد داشت. بنابراین در هنگام خرید انگشتر پلاتین دقت کنید که قیمتی که پرداخت می کنید با عیار آن همخوانی داشته باشد و قیمتی بالاتر از معمول را پرداخت نکنید.

ممکن است برخی از فروشنده‌ها حلقه‌ای را گران‌تر از ارزش واقعی آن به شما بفروشند. حتماً در مورد عیار و میزان خلوص پلاتین پرس‌وجو کنید و بدون تحقیق و مقایسه اقدام به خرید نکنید.

حلقه پلاتین مردانه، حلقه پلاتین شیک

3. به نحوه تعیین قیمت انگشتر پلاتین توجه کنید

قبلا در مورد قیمت بالاتر فلز پلاتین نسبت به طلا صحبت کردیم. انتظار قیمت بالاتری برای انگشتر پلاتین خود داشته باشید، اما با این قیمت بالاتر مزیت هایی که در بالا گفتیم نیز همراه خواهد بود، پس با خیال راحت انگشتر پلاتین خود را بخرید.

مواردی که در قیمت حلقه پلاتین دخالت دارد مثل انگشتر طلا است و شامل هزینه ساخت یا اجرت، سود فروشنده(7% حداکثر)، مالیات بر اجرت ساخت و سود و هزینه وزنی پلاتین بر اساس قیمت لحظه ای 1 گرم پلاتین( از اینجا ببینید: قیمت لحظه ای پلاتین) است.

4. چندین انگشتر را امتحان کنید و به اولی ها اکتفا نکنید

در انتخاب انگشتر خود از هر جنسی که باشد چندین مدل را امتحان کنید، طراحان طلاوجواهر برای سلیقه های مختلف طراحی می کنند و رنگ پوست و شکل دستان و بدن را در ذهن دارند. پس چندین مدل را امتحان کنید و بهترین مدلی که به دست شما یا همسرتان می آید را انتخاب کنید؛ حتی اگر در انتخاب اول از انگشتر خوشتان آمد باز هم حتما امتحان کنید و مدل های دیگر را هم تست کنید.

5. قبل از مراجعه به طلافروشی یا خرید آنلاین انگشتر، اندازه انگشت خود را بدانید.

بهتر است قبل از مراجعه به طلافروشی اندازه انگشتر خود را بدانید تا بتوانید با خیال راحتی انتخاب کنید و دغدغه اندازه گیری انگشتر را نداشته باشید. اگر اینترنتی انگشتر پلاتین خود را می خرید نیز اندازه انگشت خود را با روش هایی که وجود دارد تعیین کنید و سپس انتخاب کنید.

مطالعه مفید: راهنمای تعیین اندازه انگشتر در خانه با روش های آسان

6. اگر فعالیت زیادی دارید: انگشترهای پلاتین طرح ساده و مینیمال را انتخاب کنید.

اگر فعالیت بدنی در اولویت زندگی شماست، کار های ظریف را انتخاب نکنید و یک طرح خلوت با جزئیات کم و طراحی تخت را انتخاب کنید. یک طرح ساده و تخت که سنگ را در میان بگیرد، مانع از این می شود که سنگ به اطراف ضربه بخورد.

انگشتر پلاتین مینیمال ساده و شیک دخترانه

 7. اگر دستان بزرگی دارید: طرح های بزرگ و برجسته انگشتر پلاتین برای شما انتخاب بهتری است.

اگر با دست های بزرگ، یک انگشتر با حلقه پلاتین ضخیم تر و سنگ برجسته تر انتخاب کنید تا بزرگی دستانتان دیده نشود و شیک تر بنظر برسد. همچنین می توانید از ست کردن چندین انگشتر پلاتین و طلا در کنار هم استفاده کنید که زیبایی دستان شما را چندین برابر می کند.

انگشتر پلاتین با نگین درشت

8. اگر دستان کوچکی دارید: انتخاب انگشترهای ریز و مینیمال برای شما بهتر است.

اگر اندام ظریف و کوچکی دارید، قطعات ظریف تر با جزئیات زیاد را انتخاب کنید. اندازه سنگ و حلقه کوچکتر و مینیمال برای دستان شما ایده آل است.

انگشتر پلاتین شیک

9. انگشترهای پلاتین با حکاکی های زیبا و دست ساز بهتر است.

اگر برای ازدواج می خواهید حلقه ازدواج پلاتین بخرید یا اینکه بدنبال خرید انگشتر پلاتین برای استفاده روزمره هستید، فرقی نمی کند، انگشتر پلاتین دست ساز بهتر است. مدل های ماشینی و مدل های دست ساز انگشتر پلاتین از نظر کیفیت ساخت و استحکام فرقی ندارد و از این جهت نیازی به نگرانی نیست.

اما اگر بدنبال یک کار منحصر بفرد هستید که تا سال های سال بدون تغییر باقی بماند، انگشتر دست ساز پلاتین انتخاب مناسبی است. هر آنچه می خواهید بر روی انگشتر حک شود را در ذهن داشته باشید و طرح آن را برای ساخت سفارشی انگشتر پلاتین خود ارائه دهید و یک انگشتر زیبای مادام العمر را از آن خود کنید.

انگشتر پلاتین شیک

10. خرید اینترنتی انگشتر پلاتین یا خرید از طلافروشی، فرقی نمی کند، درخواست اطلاعات فاکتور و سنگ الماس کار شده بر روی انگشتر پلاتین از فروشنده آن ضروری است.

از طلافروش یا اگر اینترنتی انگشتر پلاتین خود را می خرید، درخواست گواهینامه معتبر کنید. داشتن کارت های تضمین کیفیت معتبر مهم و ضروری هستند. اگر قصد دارید انگشتر پلاتین خود را در آینده بفروشید و نگین آن نیز برایتان ارزشمند است، کارت تضمین را نگه دارید. در کنار این کارت تضمین، حتما از فروشنده فاکتور انگشتر پلاتین خود یا اگر حلقه پلاتین برای ازدواج خریده اید را دریافت کنید.

اگر سوالی درباره خرید انگشتر پلاتین، قیمت انگشتر پلاتین، مدل های مردانه و زنانه انگشتر پلاتین و حلقه پلاتین و نحوه ساخت سفارشی آن دارید، در واتس اپ( گوشه پایین سمت راست سایت) و یا از طریق کامنت ها زیر همین پست از طلاپین بپرسید.
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx