تفاوت طلای 18 با 14 عیار چیست؟

تفاوت طلای 18 با 14 عیار چیست؟

فهرست مطالب

تفاوت طلای 18 با 14 عیار چیست؟ فرق قیمت طلای 18 عیار و 14 عیار چیست؟

طلا در شکل خالص خود بسیار نرم و چکش خوار است: خواصی که اجازه نمی دهد استفاده روزانه از طلا و جواهرات ساخته شده با آن را نمی دهد. برای حل این مشکل، جواهرسازان طلا را با فلزات دیگر آلیاژ می کنند تا استحکام و مقاومت آن را افزایش دهند.

اینجاست که طلای 14 عیار و 18 عیار وارد بازی می شوند. ایده خوبی است که با تفاوت طلای 18 با 14 عیار آشنا شوید تا بتوانید بهترین انتخاب را برای نیازهای خود داشته باشید.

تفاوت طلای 18 عیار 14 عیار

عیار طلا چیست؟

«عیار» در واقع واحد اندازه‌گیری نسبت خلوص آلیاژهای طلا و دیگر فلزات گرانبهاست. برای مشخص کردن عیار طلا در صنعت جواهرسازی از اعداد مختلفی استفاده می‌شود که به منظور ساده‌سازی این اعداد براساس فرمول ریاضی خاصی استاندارد شده‌اند. برای مطالعه کامل درباره عیار، به صفحه عیار طلا چیست؟ بروید.

به عنوان مثال در ایران، طلای ۱۸ عیار بسیار رایج و محبوب است، اما در كشورهای عربی، طلای ۲۴ عیار را ترجیح ‏می‌دهند. عیار طلا از ۸ تا ۲۴ متفاوت است. در طلای عیار ۸ معادل 33/3 (یا یک بخش از سه بخش) درصد طلا وجود دارد.‏

طلای 18 عیار چیست؟

تفاوت طلای 18 با 14 عیار

عیار طلا معمولاً از واحد کامل ۲۴ بیان می‌شود. برای مثال طلای ۲۴ عیار طلای خالص با حداقل ۹۹٬۹ درصد طلا، و طلای ۱۸ عیار از ۷۵ درصد طلا و ۲۵ درصد فلز دیگر تشکیل شده‌است.

طلای 14 عیار چیست؟

تفاوت طلای 14 عیار و 18 عیار

طلای 14 عیار از 58 درصد طلا ساخته شده است. از آنجایی که طلا و جواهرات 14 عیار طلای خالص کمتری در خود دارند، به دلیل دوام بسیار محبوب هستند. طلای 14 عیار به راحتی یک طلای 18 عیاری خراشیده نمی شود، بنابراین افرادی که مشاغل فعالی دارند که در آن از دست خود زیاد استفاده می کنند، طلای 14 عیار را ترجیح می دهند.

تفاوت طلای 18 با 14 عیار چیست؟

تفاوت طلای 18 با 14 عیار چیست؟

گفتیم طلا در عیارهای مختلفی ساخته می شود، با توجه به کاربردهای مختلفی که دارد. بطور کلی تفاوت طلای 18 با 14 عیار را می توان موارد زیر دانست:

 • استحکام طلا: عیار بالاتر طلا، استحکام کمتر؛ بنابراین طلای 14 عیار استحکام بیشتری نسبت به 18 عیار دارد.
 • قیمت طلا: طلای بیشتر در یک فلز، قیمت بیشتر را به همراه دارد. طلای عیار 18 بیشتر است پس قیمت بالاتری دارد.
 • رنگ و میزان زردی یا درخشندگی طلا: هرچه عیار طلا بیشتر باشد، زرد و درخشان تر است.
 • حساسیت پوستی با توجه به فلزات آلیاژی آن: فلزاتی که برای آلیاژ و استحکام طلا استفاده می شود، حساسیت زا است مثل نیکل. طلای 14 عیار بیشتر از 18 عیار فلزات آلیاژی دارد.
تفاوت طلای 18 عیار و 14 عیار

مطلب مفید: همه چیز درباره حساسیت به طلا و 5 روش درمان خانگی آن

این تفاوت ها را می توان تفاوت های جنس طلای 18 و 14 عیار دانست. مواردی نظیر فلزاتی که برای آلیاژ استفاده می شود، شکل پذیری، موارد کاربرد نیز از تفاوت طلای 18 با 14 عیار است.

 • استحکام طلا

دوام، مقاومت و استحکام طلا اولین تفاوتی است که در عیارهای مختلف طلا می‌توان به آن اشاره کرد. همان‌طور که در توضیح عیار طلا گفتیم، زمانی که میزان طلای به کار رفته در آلیاژ بیشتر باشد، طلای ساخته شده استحکام کمتری دارد و نرم تر است. پس چون عیار طلای 18 بیشتر است، طلای 18 عیار نرم تر از 14 عیار است.

تفاوت طلای 18 با 14 عیار : پس برای استفاده روزمره و کارهایی که فعالیت بیشتری با دست دارد، استفاده از طلای 14 عیار بهتر است.

تفاوت طلای 18 با 14 عیار

 • اختلاف در درصد طلای هر کدام

K مخفف karat به معنای عیار است (با قیراط Carat که معیار وزن سنگ های قیمتی است اشتباه گرفته نشود) و به درصد طلا در یک آلیاژ اشاره دارد. برای مثال: طلای 24 عیار 100 درصد خالص است، 18 عیار حاوی 75 درصد طلا و 25 درصد فلزات آلیاژی است و 14 عیار 58 درصد طلا و 42 درصد فلزات آلیاژی است.

تفاوت طلای 18 با 14 عیار : مقدار طلای 18 عیار بیشتر از مقدار طلای 14 عیار با وزن مشابه است.

 • قیمت طلا

هرچه طلای بیشتری در یک قطعه بکار رود، قیمت بالاتری خواهد داشت. پس در وزن مشابه قیمت طلای 18 عیار بیشتر از طلای 14 عیار است.

 • حساسیت پوستی با توجه به فلزات آلیاژی آن، مثل نیکل

در آلیاژ طلا اصلی‌ترین ماده نیکل است که هم در شکل‌پذیری و هم در استحکام طلا تاثیر دارد. بسیاری از افراد به این ماده حساسیت دارند و پوست آن‌ها در اثر استفاده از طلای حاوی نیکل دچار قرمزی و سوزش می‌شود. برای جلوگیری از حساسیت پوستی بهتر است از عیار طلای بالاتر استفاده شود. طلای 18 عیار حساسیت پوستی کمتری نسبت به طلای 14 عیار بوجود می آورد.

تفاوت طلای 18 با 14 عیار : بنابراین در مقایسه طلای 14 و 18 عیار می‌توان گفت که میزان حساسیت طلای 18 بسیار کمتر است.

تفاوت طلای 18 عیار و 14 عیار

 • رنگ و میزان زردی یا درخشندگی طلا

طلا تنها فلزی است که رنگ زرد خالصی دارد. برای ایجاد رنگ زرد بیشتر باید از طلای بیشتر در هر آلیاژی استفاده کرد. طلای 18 عیار طلای بیشتری دارد، پس رنگ زرد بیشتری نسبت طلای 14 عیار خواهد داشت.

تفاوت طلای 18 با 14 عیار در رنگ

البته فلزات دیگری هم در زرد شدن طلا موثر هستند و این امکان هم وجود دارد که طلا با هر عیاری را آب طلا گرفت و به رنگ زرد در آورد اما رنگ زرد طلایی و درخشندگی طبیعی فلز طلا با بیشتر شدن خلوص، افزایش پیدا می‌کند.

تفاوت طلای 18 با 14 عیار: طلای 18 عیار درخشندگی و رنگ زرد جذاب تری نسبت به طلای 14 عیار دارد.

طلای 18 عیار بهتر است یا 14 عیار؟

 • طلای 18 عیار باشید. یکی دیگر از مزایای طلای 18 عیار این است که کمتر باعث ایجاد بیماری های پوستی مانند آلرژی می شوند. با این حال، عیب اصلی آن دوام است.
 • عیب اصلی طلای 18 عیار نسبت به طلای 14 عیار دوام و استحکام آن است. برای افرادی که دوست دارند طلا و جواهرات خود را به صورت روزانه یا در حین فعالیت بدنی بپوشند، گزینه خوبی نیست.
 • طلای 14 عیار ترکیبی عالی از طلا است که خلوص و دوام بالایی دارد. برای استفاده روزمره و کارهای با فعالیت بالا، طلای 14 عیار بهتر از طلای 18 عیار است.
 • طلای 14 عیار برای طلا و جواهرات بهتر است، چونکه می تواند سنگ های قیمتی بکار رفته را مستحکم تر در جای خود نگه دارد. برای مثال برای نگه داری الماس در حلقه های نشون و نامزدی، طلای 14 عیار می تواند گزینه خوبی باشد.

مطالعه مفید: چطور از افتادن نگین انگشتر طلا جلوگیری کنیم؟

عیار 14 را انتخاب کنیم یا عیار 18؟

با توجه به مقایسه ای که انجام دادیم، تفاوت طلای 18 با 14 عیار مشخص شد. هر شخصی با توجه به ترجیح شخصی خود می تواند بین دوام و زیبایی بیشتر و قیمت کمتر انتخاب کند. اگر سبک زندگی فعالی دارید، بهتر است از طلای 14 عیار استفاده کنید در انتخاب نوع طلا برای خرید باید به فاکتورهای دیگری مانند رنگ، شادابی و حساسیت پوست نیز توجه کنید.

مطلب مفید: راهنمای انتخاب انگشتر طلا با توجه به رنگ پوست

اشتراک در
اطلاع از

3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
مهدی
1 سال قبل

طلای ۸ درصدش۳/۳نوشتین که درست نیست عیار واحد اندازه گیری نیست بلکه نسبت خلوص رو میرسونه و…

مِسترطلا
1 سال قبل

ممنون از مطلبتون، در مجموع میشه گفت طلای ۱۸ عیار نسبت به طلای ۱۴ عیار استحکام کمتری داره و راحت تر خراش برمیداره.
رنگ طلایی ۱۸ عیار هم زرد طلایی بیشتری داره.
طلای ۱۴ عیار توی کشورهایی مثل آمریکا رایجه.
در ایران هم طلای ۱۸ عیار استاندارده و خرید و فروش طلای ۱۴ عیار غیرقانونی هست.

3
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx