طلاپین؛ آموزش طلا و هر آنچه نیاز است درباره طلا و بازار آن بدانید. 

حقیقت جالب درباره حلقه ازدواج

20 حقیقت جالب درباره حلقه ازدواج که شاید نمی دانستید!

فهرست مطالب

حلقه ازدواج جزو قدیمی‌ترین نمادهای بشر برای نشان دادن تعهد و پیمان وفاداری بحساب می‌آید. مدل‌های حلقه ازدواج برای سلیقه‌های متفاوت ساخته می‌شوند، از جنس فلزهای مختلفی نظیر: حلقه ازدواج طلا، حلقه ازدواج پلاتین، حلقه ازدواج نقره و …. همه این موارد یک هدف خاص را نشان می‌دهد؛ “تعهد و عشق بین زوج‌ها.

اما این نماد تعهد و عشق و وفاداری که از تاریخ باستان با بشر همراه بوده، با خود داستان‌های زیادی حمل می‌کند و در فرهنگ‌ها و اقوام مختلف روش استفاده متفاوتی دارد و شکل ظاهری آن نیز گاهی متفاوت بوده است. حقیقت جالب درباره حلقه ازدواج این است که تاریخ بشریت و در همه اقوام بوده است ولی شکل آن متفاوت است.

انگشتر پلاتین مینیمال ساده و شیک دخترانه

حلقه ازدواج و حقیقت جالب آن

سوالات زیادی درباره حلقه ازدواج به ذهن ما می‌رسد:

  • استفاده حلقه ازدواج برای اولین بار در تاریخ، از کجا نشات گرفت؟
  • جنس حلقه ازدواج باستانی از چه چیزی بوده است؟
  • چرا انگشتر ازدواج را در انگشت سوم یا انگشت انگشتری می‌اندازند؟

این نوشته 10 حقیقت جالب درباره حلقه ازدواج است که برایتان جذاب است. با طلاپین همراه باشید.

10 حقیقت جالب درباره حلقه ازدواج که برایتان جذاب است:

   1. قدمت قبل از تاریخ بشریت حلقه ازدواج:

حلقه ازدواج به قبل از تاریخ بشریت(pre-history) بر می‌گردد و همواره نماد تعهد و اتحاد و یک‌دلی بوده است، جایی که غارنشینان برای نشان دادن تعهد و پایبندی خود به جفت و همسر خود از حلقه‌هایی از جنس گیاه استفاده می‌کردند. این حلقه‌های گیاهی به دور دست، دور بازو و حتی گردن و دور انگشتر نیز انداخته می‌شد.

   2. بستن با ریسمان‌هایی از جنس گیاه برای رضایت به ازدواج:

یک حقیقت جالب درباره حلقه ازدواج که احتمالا با شنیدن آن تعجب خواهید کرد این است که ابتدا انسان های اولیه شخصی را که برای ازدواج انتخاب میکردند با ریسمان هایی از جنس علف و برگ می‌بستند.
این ریسمان ها به گردن، دست ها و پاهای فرد بسته می‌شد و تا زمانی که رضایت به ازدواج نمیداد، همچنان بسته بود. پس از اینکه به ازدواج رضایت داد و تعهد و وفاداری خود را اعلام کرد، ریسمان های گردن و پاها باز میشد، اما همچنان دست ها بسته بود.
زمانی که وفاداری و تعهد خود را ثابت میکرد، دست ها نیز باز و تنها یک حلقه از جنس علف و گیاه به دور انگشتتن باقی میماند که نماد عشق و محبت بود.

 

مطالعه مفید: 0 تا 100 راهنمای انتخاب و خرید حلقه ازدواج و انگشتر نامزدی

 

  3. حلقه ازدواج در مصر باستان؛ 5000 سال پیش!

در مصر باستان که حدود ۵۰۰۰ سال قبل بوده است، تمدن توسعه یافته‌ای حاکم بوده و حلقه ازدواج به معنای امروزی آن یعنی تعهد و عشق و وفاداری استفاده میشده است.
حقیقت جالب درباره حلقه ازدواج در مصر باستان این است که مصریان در آن زمان از سکه هایی که وسط آنها خالی شده است بجای حلقه استفاده می‌کردند و ازدواج خود را به نمایش می‌گذاشتند. جالب است که در زمان مصریان نیز مانند انسان های اولیه، فقط زنان از حق استفاده می‌کردند و مردان چنین رسمی نداشتند.

  4. اولین انگشتر نامزدی با الماس جهان متعلق به اشراف زاده اتریشی به نام آرشیدوک بود.

طبق یک روایت تاریخی اولین حلقه نامزدی با الماس توسط آرشیدوک یکی از اشراف زاده های اتریشی در سال 1477 بوده است. او که عاشق ماری شده بود، سفارش ساخت یک انگشتر با الماس به شکل M انگلیسی داد.

 

اولین حلقه نامزدی با الماس، حقیقت جالب درباره حلقه ازدواج

اولین حلقه نامزدی با الماس

  5. حلقه گران‌تر، توانایی مالی و حمایتی بیشتر مرد را نشان میداد.

در طول تاریخ بشریت، یکی از دلایل اصلی که مردان شروع به دادان حلقه های ازدواج گرانبها به همسران آینده شان کردند این بود که با این کار نشان دهند به اندازه کافی از لحاظ مالی قدرت دارند تا بتوانند او را در زندگی حمایت کنند و نیازهای او را برطرف کنند. و در واقع نوعی نمایش قدرت مالی با استفاده از حلقه های از جنس طلا و نگین های گران قیمت بشمار می رود.

نمایش قدرت به شیوه جدید و مالی دلیلی بود برای افزایش نمایش مال و دارایی افراد، مخصوصا مردان. در واقع دلیل آنکه هر روز حلقه ازدواج ها پرزرق و برق تر و گران تر شد، هم همین است، مردان باید قدرت مالی خودشان را به طرف مقابل نشان می دادند تا بتوانند دختر را به خود جلب کنند.

به خصوص در زمان های قدیم که مراسم ازدواج به صورت سنتی انجام می شد و یک دختر همزمان چند خواستگار داشت که باید از بین آنها قدرتمندترین، معمولا ثروتمندترین فرد، را انتخاب می کرد.

  6. مردان قبل از جنگ جهانی دوم از حلقه ازدواج استفاده نمی‌کردند!

یک حقیقت جالب درباره حلقه ازدواج این است که قبل از جنگ جهانی دوم و در طول تاریخ حلقه ازدواج این زنان بودند که از این نماد عشق و وفاداری استفاده می‌کردند. مردان حلقه ازدواج نداشتند، اما در طول جنگ جهانی دوم، مردان نیز برای یادآوری عشقشان از حلقه های ازدواج بعنوان نماد عشق استفاده کردند و از آن زمان تا امروز این روند ادامه داشته است.

  7. بیشترین چیزی که روی حلقه ازدواج حک شده است؛ نام مردان.

جالب است بدانید که روی حلقه های ازدواج حکاکی و نوشته های زیادی انجام می شده است. امروزه نیز روی حلقه های ازدواج سفارشی، از اثر انگشت معشوقه، اسم، حرف اول اسم، حلقه های مکمل و … حکاکی می شود. اما بیشترین چیزی که در طول تاریخ روی انگشتر ازدواج حک شده است، اسم مردی که حلقه ازدواج را برای همسرش میخرد، بوده است.

8. بیشترین حلقه ازدواج خریداری شده زوج های جوان از طلای سفید است.

جنس های مختلفی برای ساخت حلقه ازدواج استفاده می شود، طلای زرد، طلای سفید، پلاتین، نقره و …. از این بین طلای سفید با بیش از 70% آمار خرید حلقه ازدواج، بیشترین میزان خرید را برای خود ثبت کرده است.

  9. جنس حلقه های ازداوج همیشه فلزی نبوده است!

جنس حلقه های ازدواج در اقوام مختلف متفاوت بوده است و همیشه طلا یا نقره نبوده است. در دوران مصر باستان از چوب و کنف استفاده می شده است. همچنین گیاهی که بصورت حلقه در آمده است نیز جزو حلقه ازدواج بوده است.

  10. طلای روی زمین از فضا آمده است، پس حلقه ازدواج شما از سنگ های فضایی است!

باور کنید یا نه تمامی طلای موجود در سیاره زمین در اثر انفجارهای ستارگان دوردست زمین به سمت زمین آمده است و در خاک مدفون شده است. امروز ما با کاوش آن به ساخت طلا و جواهر می پردازیم. پس همه حلقه ازدواج و انگشتر طلای ما از فضا آمده است.

  11. حلقه ازدواج از طلای 24 عیار بدرد نمی‌خورد!

بله درست خواندید! حلقه ازدواج 24 عیار بدرد استفاده نمی‌خورد. طلای 24 عیار بشدت انعطاف‌پذیر است، طوری که با دست می‌توان شکل آن را عوض کرد. به همین دلیل معمولا از آن برای ساخت طلا و جواهر استفاده نمی‌شود و با ترکیب با سایر فلزات، آلیاژهای با استحکام بیشتر مثل طلای 18 عیار می‌سازند.

  12. ماهی‌ها طلای بیشتری از انسان‌ها دراختیار دارند!

یک حقیقت جالب درباره حلقه ازدواج و طلایی که برای ساخت زیورآلات استفاده می‌شود این است که، حدود 150 میلیارد دلار طلا در اقیانوس‌ها وجود دارد. این طلا که استخراج آن تقریبا غیرممکن است در آب اقیانوس و یا کف اقیانوس‌ها مدفون شده است. اگر این طلا استخراج شود، به ازای هر انسان روی کره زمین 4.5 کیلوگرم طلا خواهیم داشت(+).

  13. گران‌ترین حلقه ازدواج جهان 48 میلیون دلار(1.440 میلیارد تومان با دلار 30 هزارتومان) قیمت دارد!

استیوجابز(بنیانگذار شرکت اپل) گران ترین حلقه ازدواج را برای همسرش، لاورنس پاول ساخته است. شرکت اپل حلقه ازدواجی برای استیو جابز ساخت که از 280 قطعه الماس ساخته شده است و 48 میلیون دلار قیمت دارد.

14. الماس یا نگین اصل حلقه ازدواج را به عنوان بهترین دوست زن ازدواج کرده می دانند!

دلیل این امر واضح است، الماس یا نگین اصلی همیشه ارزش خود را حفظ کرده و حتی اگر طلایی که با الماس یک حلقه ازدواج ساخته است، قیمتش کم شود، الماس قیمتش کم نشده و شاید هم گران‌تر شود. البته این همان ضرب‌المثل فارسی که داریم است؛ “پول بهترین رفیق آدم است”.

 15. مردم روم باستان: “کلید در قلب من را به عنوان حلقه ازدواج بگیر!”

مردم روم باستان نماد کلید را روی حلقه ازدواج می زدند. در روم باستان مردان اکثر اوقات به همسران خود حلقه های ازدواجی هدیه می دادند که با یک کلید کوچک تزئین می‌شدند! این طرح، حلقه را به کلید نمادین قلب او تبدیل می کرد.

همچنین گفته می‌شود حلقه ازدواج با طرح مار نیز رواج زیادی داشته است و این مار نگهبان عشق بوده و همچنین نماد جاودانگی عشق بحساب می‌آمده است.

 16. اصلاً چه شده که انگشت چهارم انگشت حلقه ازدواج یا انگشت انگشتری شد؟

رومی ها و مصریان باستان اعتقاد داشتند در انگشت حلقه یک عصب یا رگ وجود دارد که از آنجا مستقیم به قلب معشوق می رسد. رومی ها حتی روی آن اسم گذاشته بودند و به آن می گفتند «رگ عشق». وقتی کسی انگشتری در انگشت حلقه ی خود می اندازد یعنی قلبش تصرف شده.

 17. سریلانکا داماد و عروس حلقه ازدواج را در دستان مخالف می‌اندازند.

حقیقت جالب درباره حلقه طلا این است که در سریلانکا داماد و عروس حلقه ازدواج را در دستان مخالف می‌اندازند. داماد حلقه ازدواج را در دست راست و عروس حلقه ازدواج را در دست چپ می‌اندازد.

 18. پس از مرگ یکی از زوج‌ها، حلقه ازدواج به دست راست انداخته می‌شود.

در برخی کشورهایی که حلقه ازدواج را به دست چپ می اندازند، بعد از مرگ همسر حلقه‌ی خود را در انگشت حلقه دست راست می اندازند. این یک حرکت نمادین است و به نشانه تداوم عشق به همسرش است.  این کار نمادی است از پیوند ناگسستنی فرد با همسر درگذشته خود. همچنین برخی نیز حلقه ازدواج را پس از مرگ همسر، به گردنبند خود می اندازند و این نیز نمادی از عشق به همسر فوت شده آن ها است.

19. حلقه ازدواج در دست چپ یک سنت جدید است و در قرن 18 وجود نداشته است!

یک حقیقت جالب درباره حلقه ازدواج این است که انداختن حلقه ازدواج در دست چپ یک رسم نسبتاً جدید است که تازه از اوایل قرن هجدهم به وجود آمد. پیش از آن، حتی در کشورهای انگلیسی زبان و کشورهای توسعه یافته کنونی، حلقه را در دست راست می انداختند.

20. امروزه نیز همه کشورها حلقه ازدواج را در دست چپ نمی‌اندازند!

در برخی کشورها تفاوت دوران نامزدی و ازدواج را با انداختن حلقه ازدواج یا انگشتر نشون در دست راست نشان می‌دهند. در ایران انگشتر نشون در دست راست است و حلقه ازدواج در دست چپ.

در کشورهای لبنان، ترکیه، سوریه و برزیل حلقه ازدواج را قبل از ازدواج به دست راست می اندازند و بعد از ازدواج به دست چپ. برخی کشورهایی که در آن ها حلقه ازدواج را به دست چپ می اندازند: استرالیا، کانادا، بتسوانا، مصر، ایرلند، نیوزلند، آفریقای جنوبی، انگلیس، آمریکا، فرانسه، سوئد، فنلاند، جمهوری چک، سوئیس، رومانی، اسلوانی، کرواسی و اغلب کشورهای آسیایی.

 

 

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
25 دی 1401 11:52 ق.ظ

من می‌خوام حلقه ام رو بفروشم نظرتون چیه

2
0
برای دیدن نظرات درباره این مقاله کلیک کنید!x

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟