الماس و تشخیص اصل بودن الماس

آشنایی با سنگ های قیمتی؛ الماس و تشخیص اصل بودن الماس

فهرست مطالب

الماس چیست؟ چند الماس داریم؟ قیمت الماس چطور تعیین می شود؟ الماس چه رنگ هایی دارد؟ 4c در الماس چه مفهومی دارد؟ الماسی که در انگشتر طلا استفاده می شود چه برش هایی دارد و چه شکل هایی دارد؟

الماس چیست؟ سنگ الماس از کجا آمده است؟

الماس یک سنگ گران بها است که از عنصر کربن ساخته شده است، مثل مغز مداد که از کربن ساخته شده است. اما تفاوت زیادی بین الماس و مغز مداد وجود دارد. در واقع به دلیل شکل خاص و ساختار منظمی که اجزای سازنده الماس دارد، این سنگ سخت ترین ماده موجود در طبیعت به حساب می آید. یعنی سنگی نمی توان پیدا کرد که با آن الماس را خش انداخت، مگر یک الماس دیگر.

اینکه الماس چگونه بوجود می آید شاید در قیمت بالای آن نیز بی تاثیر نباشد؛ الماس کربن است و در واقع زغالی بوده است که میلیون ها سال تحت فشار و در اعماق زمین بوده است. این فشار و گرمای بالا، زغال را به الماس درخشان تبدیل کرده است. بیشترین جایی که الماس پیدا شده است قبلا گلوگاه آتشفشانی بوده است که گرمای زیادی تولید می کرده است.

الماس که سختی زیادی دارد علاوه بر صنعت زیبایی و ساخت طلا و جواهر، برای برش نیز استفاده می شود. سختی بالای این سنگ می تواند هر ماده دیگری را برش دهد، برای مثال در حفاری زمین مثل دستگاه تونل زن مترو شهری، دستگاه های برش فلزات از الماس های کوچک استفاده می شود. وزن الماس را با قیراط می‌سنجند. وزن یک سنگ یک قیراطی تا اندازه‌ای برای یک حلقه انگشتری زیاد است.

جالب درباره الماس: بزرگترین الماس جهان حدود 600 گرم وزن دارد و در عصای ملکه انگلیس بکار برده شده است.

بزرگ ترین الماس جهان و جایی که استفاده شده

الماس کوه نور که در زمان تصرف نادرشاه افشار از هند غنیمت گرفته شده بود، از پادشاهان ایران به انگلستان رسید و اکنون بر روی تاج ملکه و پادشاه انگلیس یا بریتانیا است.

بزرگترین الماس جهان و محل کاربرد کنونی آن

بیشتر بخوانید: 10 سنگ انگشتر طلا با زیبایی خیره کننده

قیمت الماس چطور مشخص می شود؟

معیارهای قیمت الماس

کیفیت یک الماس تعیین کننده قیمت آن است؛ کیفیت نیز بر اساس 4C معروف اندازه گیری می شود که در زیر هر کدام را شرح می دهیم:

4C اشاره به چهار معیار clarity، color، cut، carat دارد

carat: کارات یا همان قیراط به فارسی در واقع نشان دهنده وزن الماس است. قیراط واحد اندازه گیری وزن سنگ های قیمتی است، مثل گرم.

cut: الماسی که از معادن بدست می آید اگرچه هندسه خاصی دارد، اما برای ورود به بازار طلا و جواهرات معمولا آن را به شکل های خاص برش می دهند. cut یا برش الماس یکی از معیارهای قیمت گذاری و کیفیت الماس است؛ برای مثال قبلا درباره برش الماس برلیان صحبت کرده ایم.

color: رنگ الماس یکی از معیارهای کیفیت الماس بحساب می آید. رنگ الماس از شفاف تا زرد متغیر است. هر چه سنگ الماس بی‌رنگ‌تر باشد، ارزش بیشتری در بازار دارد.

clarity: شفافیت یکی از معیارهای کیفیت و قیمت گذاری الماس است. هرچه یک الماس شفافیت بیشتری داشته باشد، قیمت آن در بازار بیشتر خواهد بود. ممکن است یک الماس ترک خوردگی یا عیب و نقص درونی داشته باشد، همه این موارد از قیمت آن کم می کند. الماس ها بر اساس بدون عیب و نقص بودن و یا عیب و نقص داشتن از درجه 1 تا درجه 3 قیمت گذاری می شوند.

برای قیمت گذاری یک الماس این 4 موردی که گفتیم، یعنی شفافیت، رنگ الماس، قیراط الماس و نحوه برش، دخیل هستند. به جز برش الماس که کار دست انسان است، سایر مولفه بطور طبیعی و ذاتی در الماس است و نمی توان تغییری در آن ایجاد کرد. برش با کیفیت الماس می تواند قیمت آن را خیلی افزایش دهد.

الماس‌های کوچک‌تر در شکل طبیعی خود بیشتر رایج هستند؛ بنابراین، سنگ‌های بزرگ‌تر که با وزن قیراط سنجیده می‌شوند بسیار کمیاب‌تر، رویایی‌تر و خواستنی‌تر هستند و بدون شک ارزش بیشتری در بازار دارند. در نهایت این که برش یک الماس نیز مانند سه حرف C اول (وزن، شفافیت و رنگ) حائز اهمیت است. به عبارت دیگر، سنگی که خوب برش نخورده باشد از ارزش یک الماس گران‌بها می‌کاهد و به اصطلاح آن را از سکه می‌اندازد.

رنگ های مختلف الماس؛ از بی رنگ تا زرد

الماس در طیف بی رنگ تا رنگ زرد درجه بندی می شود. معیار درجه بندی نیز میزان بی رنگ بودن آن است؛ هرچه یک الماس بی رنگ تر باشد، درجه بالاتری را در طیف درجه بندی از آن خود می کند.

رنگ های مختلف الماس

درجه بندی الماس را با حروف D تا Z انجام می شود، D شفاف ترین الماس و Z الماسی که زرد است. به این نکته توجه داشته باشید که الماس گران قیمت بی رنگ است و الماس هایی که رنگ های مختلف دارند، مثل الماس سیاه، الماس صورتی و …، الماس های با رنگ های فانتزی هستند و ارزش آن ها به اندازه الماس بی رنگ نیست.

راه تشخیص درجه شفافیت و رنگ الماس ساده نیست و متخصصین فقط می توانند این مورد را چک کنند. اما بطور کلی می توان درجه بندی زیر را برای الماس در نظر گرفت.

درجه های مختلف رنگ پازیلا

شکل بالا نشان دهنده رنگ های مختلف یک الماس و نام هایی که به انگلیسی روی آن می گذارند است.

نمونه درجه بندی الماس شفاف تا زرد
درجه بندی الماس با رنگ های مختلف

در این درجه بندی D به عنوان شفاف ترین الماس و Z به عنوان زردرنگ ترین الماس در نظر گرفته می شود و قیمت آن ها نیز به همین ترتیب کم می شود.

بیشتر بدانید: برلیان چیست و چه تفاوتی با طلا و جواهر دارد؟

الماسی که در انگشتر طلا استفاده می شود چه برش هایی دارد و چه شکل هایی دارد؟

 • تراش گرد
انگشتر با برش گرد یا برلیان الماس

 • تراش امرالد یا زمرد
انگشتر با برش امرالد الماس

 • تراش قلب

انگشتر با برش قلبی الماس
 • تراش بیضی

انگشتر با برش بیضی الماس
 • تراش مارکیز
انگشتر با برش ماکینز الماس
 • تراش گلابی

انگشتر با برش گلابی الماس
 • تراش پرنسسی

انگشتر با الماس برش پرنسس
 • تراش مثلثی
انگشتر با برش مثلثی الماس
 • تراش رادیانت
انگشتر با برش رادیانت یا درخشان الماس
 • تراش کاشن یا کوسنی

انگشتر با برش کوشین یا بالشی الماس
 • تراش تریلیون
برش انگشتر الماس تریلیون
 • تراش آشر یا پله ای الماس
انگشتر با برش آشر الماس

چطور الماس اصل را تشخیص دهیم؟

الماس سخت ترین ماده طبیعی پیدا شده است و در مقیاس درجه بندی سختی اجسام، مقیاس 10 در درجه بندی موس را دارد. الماس های مصنوعی زیادی در آزمایشگاه ساخته می شود که از نظر ظاهری، کاملا شبیه الماس های طبیعی است. این الماس ها با نام الماس اتمی یا نگین اتمی نیز معروف هستند.

بیشتر بخوانید: تفاوت برلیان و نگین اتمی چیست؟

برای تشخیص اصل بودن الماس می توانیم از موارد زیر استفاده کنیم، البته توجه داریم که تشخیص سنگ اصل الماس از تقلبی آن یک کار حرفه ای و تخصصی است و بهتر است توسط متخصص گوهرشناسی انجام شود، موارد زیر فقط برای تست های ساده و اطمینان یابی است:

1-ذره بین مخصوص گوهرشناسی برای تشخیص الماس اصل استفاده کنید: ذره بین طلافروشی ها می تواند 10 برابر اندازه الماس را بزرگتر کند، به این ترتیب با نگاه کردن به درون سنگ می توان ناخالصی یا مواردی که الماس را تقلبی نشان دهد را پیدا کرد. این مورد را افراد غیر متخصص نمی توانند تشخیص دهند و باید تجربه کافی در این زمینه داشته باشید.

تشخیص اصل بودن الماس با ذره بین

۲-تشخیص اصل بودن الماس با بخار دهان: الماس بخار را بر روی خود نگه نمی دارد، ولی نمونه های اتمی و مصنوعی به این شکل نیستند. کافی است روی الماس با نفس خود بخار ایجاد کنید(دقیقا مثل بخار نفس بر روی شیشه در زمستان) و اگر این بخار سریع برطرف شد، یعنی الماس اصل است.

۳- تشخیص اصل بودن الماس با انعکاس نور در آن: اگر سنگ هیچ رنگی را منعکس نکند و فقط نور سفیدی را منعکس ­کند، یعنی سنگ شما اصل نیست. چون الماس اصل قطعاً ترکیبی از نور سفید و رنگین‌کمان را در نور منعکس می‌کند.

۴- تشخیص اصل بودن الماس اصل با آب: الماس طبیعی در آب فرو می رود، ولی الماس مصنوعی و یا الماس تقلبی براحتی در آب فرو نمی رود، این نکته می تواند به تشخیص اصل بودن الماس کمک کند.

مطالعه مفید: آشنایی با سنگ های قیمتی؛ یاقوت و تشخیص اصل بودن آن

سخن پایانی

در این نوشته به انواع برش های الماس که در ساخت انگشتر استفاده می شود به همراه تصویر آن اشاره کردیم. گفتیم که چطور می توان الماس اصل را از تقلبی با راه های تقریبی تشخیص داد. نحوه قیمت گذاری یک الماس بر اساس چهار معیار: شفافیت الماس، رنگ الماس، نحوه برش الماس و قیراط یا وزن الماس را اشاره کردیم و روش درجه بندی هر کدام را نیز بیان کردیم. در صورتی که درباره الماس و انواع آن سوالی دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید.

اشتراک در
اطلاع از

17 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محمدصدری
4 ماه قبل

سلام .وقت شمابخیر.فدایی دارین بااین مطالب ارزنده.پاینده باشید.شب خوش.

اشکان
5 ماه قبل

سلام میخواستم بدونم الماس رو فقط روی طلا میزارن یا جنسش مهم نیست یعنی امکان داره روی انگشتر مسی هم باشه

حسین
1 سال قبل

با سلان بنده یک سنگ که به شکل رخ تراش خورده و خیلی قدمت بالا دارد را دارم این سنگ به نظر از دسته شهاب سنگهای فلزی است و در آن الماس‌های ریز و درشت زیادی دارد چگونه میتوان الماس‌های را کاملا تشخیص داد و آیا می‌توان آن را فروخت

کاربران ناشناس
1 سال قبل

با عرض سلام میشه بگین الماس اصل از خودش چی نوع جلایش را داره

کاربران ناشناس
1 سال قبل

الماس اختری تعداد بالا برای فروش دارم خریدار واقعی در خدمتم 0918****288

کاربران ناشناس
1 سال قبل

سلام الماس اختری طبیعی برای فروش دارم خریدار میخوام لطفا

کیاراد
1 سال قبل

با سلام لطف کنید اگر جای برای آزمایش سنگ الماس وجود دارد .جای معتبر معرفی کنید با تشکر.

شاهین
1 سال قبل

الماس طبیعی در آب فرو میره

کاربر طلاپین
1 سال قبل
پاسخ به  TalaPin | طلاپین

من یه سنگ از کوه دیدم کپی الماس خودم از کوه در آوردم پس یعنی الماسه

سید علی کرم موسوی
1 سال قبل
پاسخ به  TalaPin | طلاپین

باسلام وخسته نباشیدمن دوسه تیکه سنگ راف سفید.رنگی پیداکردم هم شفاف .نیمه شفاف ویکی نیز مات است اما کریستالی وبراق وار سختی با بالایی برخوردار اند اگه جهت اطمینان خاطر درخوص شناسایی آنها مرا یاری فرمایید صمیما تشکر میشود و انشالله شماهم بی نسیب نخواهید ماند

کاربر طلاپین
1 سال قبل
پاسخ به  TalaPin | طلاپین

سلام من یه انگشتر دارم که دورش نگین های ریز داره و داخل چمبر عکس الماس با حرف sو دلار حک شده. چطوری میتونم قیمتش رو بدونم.
در ضمن وقتی تو نور میگرم نور های بسیار زیبایی درست میشه و زمینه خاکستری داره

ندا
1 سال قبل

این سنگیکه شما پیدا کردید احتمالا سنگ نمک باشه… چون بشدت شبیه سنگ الماس هست و سفت و محکمم هست… اما امیدوارم سنگ الماس باشه و پولدار بشی؛)
طلاپین کامنتم رو بذار لطفا

رفیعی
1 سال قبل
پاسخ به  شاهین

سلام سهیل

17
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx