فرق طلا و جواهر چیست. نحوه محاسبه قیمت جواهر

فرق طلا و جواهر چیست؟ صفر تا 100 محاسبه قیمت جواهرات

فهرست مطالب

فرق طلا و جواهر چیست؟ این شاید سوالی باشد که ذهن خیلی از افراد رو بخودش مشغول کرده و دنبال جواب آن باشند. ما همیشه اصطلاح طلا و جواهر رو با هم بکار می بریم و تفاوتی بین این دو در نظر نمی گیریم. در این نوشته تلاش می کنیم که به ساده ترین شکل ممکن فرق طلا و جواهر رو برای شما بیان کنیم.

یاقوت سرخ نگین انگشتر طلا

فرق طلا و جواهر؛ طلا چیست؟

به همه مصنوعات زینتی که با طلا ساخته شده باشند و سنگ یا نگینی در آن کار نشده باشد، زیورآلات طلا می گویند. البته به این نکته باید اشاره کنیم که طلایی که ما معمولا در بازار طلا می بینیم، از جنس طلای خالص نیست و برای استحکام و اینکه انعطاف پذیری طلا کم تر شود، به آن فلزات دیگری اضافه می کنند. به این فلزات که به طلای 24 عیار یا طلای خالص اضافه می شود تا استحکام بیشتری داشته باشد، آلیاژ می گویند. فلزاتی مثل نقره، مس، نیکل، پلاتین، رودیوم و … در ساخت طلا استفاده می شود.

فرق طلا و جواهر، عکس جواهرات (6)

طلای 24 عیار رو با استفاده از آلیاژها به طلای با عیار پایین تر و استحکام بیشتر، تبدیل میکنند. برای مثال طلای 18 عیار، که عیار طلای استاندارد در بازار طلای ایران هست، با ترکیب طلای خالص و آلیاژهایی مثل مس و نقره ساخته می شود. انواع طلای مورد اشاره در زیورآلات عبارتند از: طلای جامد، طلای پر شده، طلای ورمیل، روکش طلاطلای آب طلا!

به همه زیورآلاتی که از طلای خالص یا طلا با عیار کمتر ساخته شده باشند و در ساخت آن ها هیچ سنگ یا نگینی، چه الماس چه نگین اتمی، بکار نرفته باشد، طلا گفته می شود.

نکته: در ایران خرید و فروش طلای کمتر از عیار 18 غیر قانونی است.

فرق طلا و جواهر، عکس جواهرات (6)

فرق طلا و جواهر؛ جواهر چیست؟

جواهر در واقع زیورآلات طلا هستند که در ساخت آن ها از سنگ ها و نگین های الماس یا سنگ های قیمتی استفاده شده است. البته فقط طلایی که نگین داشته باشد جواهر محسوب نمی شود و بطور کلی میشه گفت:

به زیورآلات طلا یا هر فلز گران بهای دیگری که در ساخت آن ها از سنگ های قیمتی مثل الماس، یاقوت سرخ یا روبی، زمرد و … استفاده شود، جواهر می گویند.

فرق اصلی طلا و جواهر چیست ؟

در جواهرات، وزن سنگ‌های استفاده ‌شده اهمیت دارد و ارزش جواهر به سنگ آن است، نه میزان طلای آن. در بیشتر موارد هم وزن سنگ‌های به‌کار رفته در جواهرات، از وزن طلایی که برای ساخت آن‌‌ها استفاده ‌شده بیشتر است. در واقع وقتی از جواهرات حرف می زنیم، بیشتر به سنگ قیمتی اشاره دارد تا طلا یا هر فلز گران قیمت دیگری که در آن بکار رفته باشد.

 این مهم‌ترین تفاوت طلا و جواهر است. سنگ‌هایی که معمولاً در جواهرات نصب می‌شوند، قیمتی یا نیمه‌قیمتی هستند؛ سنگ های مثل الماس یا زمرد.  اما ممکن است در ساخت جواهر از سنگ‌های اتمی نیز استفاده شود. به ‌این ‌ترتیب جواهری که در آن سنگ اصل به‌کار رفته را «جواهر اصل» و محصولی که برای ساخت آن از سنگ اتمی استفاده شده را «جواهر اتمی» می‌نامند.

فرق طلا و جواهر، عکس جواهرات (6)

تفاوت قیمت طلا و جواهر چقدر است و چطور محاسبه می شود؟

تفاوت قیمت طلا و جواهر چقدر است و چطور محاسبه می شود؟

همانطور که طلا و جواهر با هم متفاوت هستند، قیمت خرید و فروش آن ها نیز فرق دارد. نحوه محاسبه قیمت طلا و جواهر به شکل زیر است:

قیمت زیورآلات طلا: وزن طلای بکار رفته × قیمت لحظه ای طلا(معمولا طلای 18عیار) + 7% سود فروشنده + اجرت ساخت(تا20%)

قیمت جواهرات: وزن کل قطعه ×  قیمت روز طلا + اجرت ساخت(تا 20%) + سود فروشنده(تا20%)

تفاون قیمت طلا و جواهر و نحوه محاسبه قیمت آن

قیمت جواهرات به اینصورت است که کل وزن قطعه را در قیمت طلای روز ضرب می کنند و محاسبه می شود. این یعنی، وزن سنگ در قیمت نهایی اثرگذار است. علاوه بر آن دیگر تفاوت طلا و جواهر در اجرت ساخت و سود فروشنده است که در جواهرات خیلی بیشتر از قطعه طلا است.

با توجه به مواردی که گفتیم سودی که فروشنده برای فروش جواهر به‌دست می‌آورد تقریباً 2- 3 برابر بیش از فروش زیورآلات طلا است. در واقع مزد ساخت جواهرات شامل بهای سنگ‌های به‌کاررفته در آن محصول، و اجرت ساخت پایه‌ی جواهرات و مخراجی سنگ و سایر هزینه‌ها نیز هست.

فرق طلا و جواهر، عکس جواهرات (6)

درست است که جواهرات باعث زیبایی و درخشندگی زیوآلات ما می شوند، اما اگر از دید سرمایه و هزینه ای که پرداخت می شود بخواهیم بررسی کنیم، هزینه چند برابری برای جواهرات که در زمان خرید از ما گرفته می شود و در زمان فروش باعث کاهش قیمت جواهرات می شود، این نوع زیورآلات را برای سرمایه گذاری مناسب نمی کند.

حتی در برخی انگشتر طلای نگین دار پس از خرید و در زمان فروش آن، اگر نگین اتمی بکار رفته باشد، نگین آن را جدا می کنند و سپس قطعه شما را وزن می کنند. این باعث کاهش وزن و در نتیجه کاهش قیمت قطعه انگشتر شما می شود. البته اگر سنگ استفاده شده در انگشتر طلا الماس باشد یا هر سنگ قیمتی دیگر، قیمت آن محاسبه می شود و به قیمت طلای انگشتر اضافه می گردد.

البته که اجرت ساخت طلا و جواهر بر اساس طرح محصول، پیچیدگی آن و اینکه توسط دست ساخته شده یا ماشین نیز تفاوت‌هایی دارند. زیورآلات دست‌ساز در مقیاس محدودتری ساخته می‌شوند و اجرت ساخت بالاتری دارند، اما زیورآلاتی که در تعداد بالا و توسط ماشین ساخته می‌شوند اجرت کمتری خواهند داشت.

بنابراین اگر قصد سرمایه‌گذاری با محصولات طلا را دارید، بهترین کار این است که طلا بخرید، نه جواهر یا طلاهایی که سنگ و نگین دارند.

بیشتر بخوانید: طلای دست دوم وقتی میفروشیم چطور محاسبه میشه؟ +ویدئو

فرق طلا و جواهر، عکس جواهرات (6)

طلا بهتر است یا جواهر؟

طلا بهتر است یا جواهر؟ این سوالی است که خیلی پرسیده می شود، اما واقعیت این است که ما طلا و جواهر را خیلی جدای از هم نمی دانیم. حتی این کلمات با هم بکار می روند، مثلا اتحادیه طلا و جواهر تهران. اما اگر بخواهیم بهتر بودن یکی بر دیگری را بگوییم بهتر است به هدف ما از خرید این دو توجه کنیم، کافیست به دو نکته زیر  توجه داشته باشیم:

  • خرید برای استفاده زیبایی و جذابیت بیشتر
  • خرید با هدف سرمایه گذاری
فرق طلا و جواهر

حقیقت این است که خرید طلا و جواهر مثل هر موضوع دیگری یک امر سلیقه‌ای است. ممکن است شما طرفدار طلای ساده و بدون زرق‌وبرق و مینیمال باشید یا ترجیح بدهید جواهر چشم‌گیر و براقی را استفاده کنید که کل استایل شما را تحت ‌تأثیر قرار دهد، در این صورت جواهرات می تواند انتخاب خوبی باشد.

اما اگر مورد دوم یعنی سرمایه گذاری را مد نظر قرار دهیم، طلا قطعا بهتر از جواهرات برای سرمایه گذاری است. چون همانطور که در بالا هم توضیح دادیم، طلا در زمان فروش فقط سود فروشنده و اجرت ساخت را از قیمت خود از دست می دهد که درصد آن نسبت به درصد سود فروشنده و اجرت ساخت جواهرات خیلی پایین تر است. البته در صورتی‌که در بازه‌ی خرید تا فروش محصول، قیمت طلا افت نکرده باشد. اگر قیمت طلا ثابت بماند که هیچ، اما اگر در این بازه‌ی زمانی قیمت آن افزایش پیدا کند، شما سود خوبی هم خواهید کرد.

 در جواهرات هم مثل طلا در زمان فروش، سود فروشنده و اجرت ساخت( که حدود 3 برابر ساخت قطعات طلا است) از کل قیمت کم می شود. علاوه بر آن قیمت نگین الماس یا هر سنگ قیمتی دیگری که دارید نیز در زمان فروش کاهش می یابد و قیمت اولیه خود را ندارد، پس کل قیمت جواهرات در زمان فروش افت خیلی زیادی را تجربه می کند.

 البته در صورتی‌که در بازه‌ی خرید تا فروش محصول، قیمت طلا افت نکرده باشد. اگر قیمت طلا ثابت بماند که هیچ، اما اگر در این بازه‌ی زمانی قیمت آن افزایش پیدا کند، شما سود خوبی هم خواهید کرد.

فرق طلا و جواهر، عکس جواهرات (6)

نکات مهم درباره خرید جواهرات که بهتر است بدانید!

برای خرید جواهرات بهتر است موارد خاصی را در ذهن داشته باشیم، تا جواهرات اصل را بخریم:

  • وقتی طلای نگین دار برای مثال انگشتر طلای نگین دار می خرید بهتر است بدانید که قیمت سنگ و وزنی که دارد بر روی قیمت نهایی قطعه اثر گذار است و آن را افزایش می دهد.
  • از جواهر‌فروشی‌هایی خرید کنید که معتبر باشند و جنس خریداری شده را تضمین کنند. جواهر‌فروشی‌های معتبر هنگام فروش، تنها ۱۵ تا ۲۰ درصد از پول پرداختی شما را کسر می‌کنند، اما در غیر این صورت، هنگام فروش جواهر، ممکن است ضرر زیادی متحمل شوید.
  • درست است که سنگ و نگین‌های زینتی بر زیبابی قطعه‌ی طلا تاثیر بسیاری دارد، ولی قیمت محصول را هم تا حد زیادی افزایش می‌دهد. در نتیجه، در زمان فروش مبلغ بسیار پایین‌تری در انتظار شماست. بعلاوه، ممکن است به دلیل شناخت کم، سنگ و نگین تقلبی خریده باشید که در این صورت بیشتر ضرر خواهید کرد.
  • حتماً از فروشنده فاکتور دریافت کنید. فاکتور برای فروش جواهرات بسیار مهم است زیرا ثابت می‌کند که طلا و جواهر شما سرقتی و جعلی نیست. شناسنامه نگین یا سنگ قیمتی یکی از مواردی هست که در زمان خرید جواهرات باید در نظر داشته باشید.
  • حواستان باشد که طلای دست دوم را به جای طلای دست اول خریداری نکنید. در این رابطه بهتر است به قسمت قفل دستبند و گردنبند و خط و خش وارد شده به آن دقت کنید؛ چرا که بیشترین جایی که امکان تشخیص آن وجود دارد در همین قسمت‌ها است.
  • توجه داشته باشید که “GP” روی کد طلا نشان‌دهنده‌ی این است که آن قطعه از جنس طلا نیست و فقط روکش طلا دارد. روکش طلا به مرور زمان از بین می‌رود و فلز زیر آن نمایان می‌شود. بنابراین اگر چنین طلایی بخرید مجبورید بعد از مدتی دوباره آن را روکش کنید و برای این کار هم باید دوباره هزینه بدهید.
فرق طلا و جواهر، عکس جواهرات (6)

خلاصه مطلب

گفتیم که تفاوت اصلی طلا و جواهر در نگین یا الماسی است که بر روی قطعه طلا بکار برده می شود. جواهرات در واقع طلا یا هر فلز دیگری است که نگین یا سنگ قیمتی دارد.

تفاوت قیمتی جواهرات با طلا بدلیل اجرت ساخت و قیمت سنگ قیمتی آن خیلی زیاد است و این تفاوت قیمت برای سرمایه گذاری مناسب نیست.

سنگ های قیمتی اصل دارای شناسنامه هستند و این مورد بهتر است مورد توجه قرار بگیرد.

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx