طلاپین؛ آموزش طلا و هر آنچه نیاز است درباره طلا و بازار آن بدانید. 

تفاوت پایه نگین 4 چنگه ای و 6 چنگه انگشتر

تفاوت پایه‌ نگین 4 چنگه‌ ای و 6 چنگه‌ ای در انگشتر

فهرست مطالب

تفاوت پایه نگین 4 چنگه ای و 6 چنگه ای و پایه چنگه‌ ای انگشتر در انگشتر سولتیر یا سایر مدل ها، می تواند 4 چنگه ای و یا 6 چنگه ای باشد. کدام یک از این دو مورد بهتر از دیگری است؟ و برای خرید انگشتر طلا کدام یک مناسب تر است؟

معمولا در هنگام خرید انگشتر طلا این سوال زیاد مطرح می شود که انگشتر 4 چنگه ای بگیریم یا انگشتر 6 چنگه ای؟ از آنجایی که این دو مورد در بیشتر انگشترهای طلا استفاده می شود در این نوشته تلاش می کنیم به بررسی و مقایسه مزایا و معایب هر یک از این دو پایه چنگه ای انگشتر بپردازیم و در پایان مورد بهتر را به شما معرفی کنیم.

تفاوت پایه نگین 4 چنگه ای و 6 چنگه انگشتر

تفاوت اصلی پایه چنگه ای انگشتر؛ پایه 4 چنگه ای و پایه 6 چنگه ای

تعداد چنگه ها در پایه های 4 چنگه ای و 6 چنگه ای متفاوت است و ممکن است نوع چنگه ها نیز متفاوت باشد. این موضوع برای علاقمندان به دنیای مد از این جنبه مهم است که می تواند در نمایان کردن نگین انگشتر و الماس اصلی انگشتر(که یکی از کانون های توجه و عامل جذابیت انگشتر طلا است) را بخوب نشان دهد.

در واقع در انگشتر با پایه نگین 4 چنگه ای و پایه نگین 6 چنگه ای تفاوت در نمایش و نمایان بودن الماس یک تفاوت مهم است.

انگشتر-با-پایه-نگین-چنگکی

تفاوت پایه نگین 4 چنگه ای و 6 چنگه ای از نظر درخشش و انعکاس نور

در انگشتر با پایه نگین 4 چنگکی، الماس نمایان تر است و راحت تر می تواند دیده شود و از همه مهم تر نور را بیشتر گرفته و منعکس کند. و از آنجایی که انعکاس نور یکی از مهم ترین معیار ها برای زیبایی یک انگشتر با نگین الماس است و هر چه چنگه انگشتر کمتر باشد نور بیشتری دریافت می کند، انگشتر با پایه نگین 4 چنگه ای این ویژگی را بخوبی در خود جای داده است.

در مقابل انگشتر با 6 چنگه یا با 6 دندانه در نگین خود، نور کمتری را دریافت می کند و انعکاس نور کمتری نسبت به انگشتر 4 چنگه ای دارد. نکته جالب توجه دیگر این است که طراحی انگشتر های با پایه نگین 4 چنگه ای به نحوی است که نگین الماس را بزرگتر از آنچه که هست نشان می دهد و این باعث دو چندان شدن زیبایی این نوع انگشتر است. معروف ترین انگشتر ها با پایه نگین 4 چنگه ای انگشترهای سولیتر هستند.

اما انگشتر با نگین 6 چنگه ای بدلیل جذب نور کمتر و در نتیجه انعکاس و درخشش کمتر نسبت به انگشتر با پایه نگین 4 دندانه ای، الماس را کوچک تر از چیزی که هست نشان می دهد.

اما اگر نگین انگشتر شما گرد است بهتر است بدانید در پایه نگین 6 چنگه ای بهتر و زیباتر دیده می شود. این نوع نگین در پایه نگین 6 چنگه ای جذابیت بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید:  11 نوع از پر طرفدارترین پایه نگین انگشتر

تفاوت پایه نگین 4 چنگه ای و 6 چنگه ای از نظر نگهداری و تمیز کردن انگشتر و نگین آن

از نظر تمیز کردن و نگهداری انگشتر طلا، انگشتر با پایه نگین 4 چنگه ای بهتر است و تمیز کردن و نگهداری سنگ آن آسان تر از پایه نگین 6 دندانه ای است. به طور کلی هرچه تعداد چنگک‌ها کمتر باشد پاک کردن پایه جواهرات راحت‌تر خواهد بود زیرا شما به سطح بیشتری از سنگ دسترسی دارید.

برای تمیز کردن نگین الماس هر چه به سطح بیشتری دسترسی داشته باشید تمیز کردن راحت تر است، مخصوصا قسمت های زیرین انگشتر و نگین انگشتر که نیاز است بیشتر تمیز شود. چون این قسمت ها در تماس با پوست است و زودتر چرب و کثیف می شود. انگشتر با پایه نگین 4 چنگه ای دسترسی بهتری به زیر نگین انگشتر به ما می دهد.

تفاوت پایه نگین 4 چنگه ای و 6 چنگه انگشتر

تفاوت پایه نگین 4 چنگه ای و 6 چنگه ای از نظر امنیت نگین انگشتر

اگر از نظر امنیت بخواهیم به تفاوت پایه نگین 4 چنگه ای و 6 چنگه نگاه کنیم، قطعا پایه نگین 6 دندانه ای بهتر است. تعداد بیشتر دندانه در این نوع پایه نگین باعث محکم تر بودن نگین و الماس انگشتر می شود. حتی اگر با ضربه ناخواسته انگشتر ما به جایی یکی از چنگه ها بشکند، باز هم 5 چنگک دیگر نگین انگشتر را حفظ می کنند.

اما این مورد را در انگشتر با پایه نگین 4 چنگه ای کمتر می توان دید. درست است که درخشش و جذابیت بیشتری در پایه نگین 4 چنگه ای نسبت به پایه نگین 6 چنگه ای وجود دارد، اما از نظر امنیت پایه نگین 4 چنگه ای ممکن است با ضربه کوچکی براحتی بشکند و نگین بیفتد.

اگر از جهت امنیت در برابر ضربات به نگین انگشتر بخواهیم تفاوت پایه نگین 4 چنگه ای و 6 چنگه ای را بررسی کنیم، باز هم پایه نگین 6 چنگه ای در برابر ضربات احتمالی بهتر می تواند از نگین محافظت کند، چون تعداد چنگه ها بیشتر است و اگر ضربه ای وارد شود احتمالا ابتدا به چنگک ها برخورد کند.

اما پایه نگین 4 چنگه ای سطح تماس بیشتری برای ضربه به نگین را باز می گذارد و این یعنی در برابر ضربات آسیب پذیری بیشتری خواهد داشت.

تفاوت پایه نگین 4 چنگه ای و 6 چنگه انگشتر

زمان انتخاب؛ انگشتر با پایه نگین 4 چنگه ای بخرم یا 6 چنگه ای؟ کدام بهتر است؟

برای انتخاب بین انگشتر با نگین 4 چنگکی و نگین 6 چنگکی دو مورد زیر را برای خود ارزیابی کنید، هر کدام برای شما اهمیت بیشتری دارد انگشتری که تناسب بیشتری با سلیقه شما دارد انتخاب کنید:

  • امنیت نگین انگشتر اهمیت زیادی برای شما دارد
  • زیبایی و جذابیت انگشتر اهمیت زیادی برای شما دارد

طرفدار زیبایی و درخشش بیشتر انگشتری هستید که می خرید، بهتر است از انگشتر با نگین پایه 4 چنگه ای استفاده کنید. انگشتر طلا با نگین پایه 4 چنگه ای از نظر درخشش و زیبایی، جذابیت بیشتری دارد.

اگر نگین الماسی که می خواهید بخرید کوچک است و شکل مستطیلی دارد، انگشتر با پایه نگین 4 چنگه ای می تواند گزینه بهتری برای شما باشد. این نوع نگین انگشتر الماس را بزرگتر از آنچه که هست نشان می دهد و نمای بهتری دارد.

تفاوت پایه نگین 4 چنگه ای و 6 چنگه انگشتر

اما اگر امنیت انگشتر و نگینی که برای آن می خرید اهمیت بیشتری برای شما دارد، بدون شک انگشتر با پایه نگین 6 چنگه ای گزینه بهتری به حساب می آید. همچنین همانطور که در بالا نیز گفتیم انگشتر با پایه نگین 6 چنگه ای برای نگین های الماس گرد، گزینه بهتری به حساب می آید و زیبایی بیشتری به همراه دارد.

اگر انتخاب بین ظاهر و ایمنی برای شما سخت است و دو دل شده‌اید:

یک گزینه مطلوب که می تواند زیبایی و امنیت عالی برای شما داشته باشد، انگشتر با پایه نگین 6 چنگه ای و نگین الماس گرد است. همچنین یک گزینه عالی دیگر که هر دو فاکتور امنیت و زیبایی را دارد یک حلقه ۴ شاخه‌ای از جنس پلاتین است.

فلز پلاتین جزو فلزهای مقاوم است و بسیار آهسته‌تر از طلا یا نقره فرسوده می‌شود، بنابراین خیلی کم و دیرتر دندانه‌های آن خراب یا شکسته شده و آسیب می‌بیند.

تفاوت پایه نگین 4 چنگه ای و 6 چنگه انگشتر

بیشتر بدانید: 10 نکته مهم که قبل از خرید حلقه پلاتین بهتر است بدانید!

سوالات رایج در مورد پایه چنگه‌ای انگشتر

  • آیا تعداد چنگ های پایه نگین در ظاهر و زیبایی انگشتر اثرگذار است؟

هر چه تعداد چنگک ها یا دندانه ها در نگین انگشتری که می خریم کمتر باشد، راحت تر نور به نگین می رسد و در نتیجه نور بیشتری نیز منعکس می کند. این نور بیشتر از یک نگین الماس یعنی جذابیت و درخشندگی بیشتری برای انگشتر. اما وقتی تعداد چنگه‌ها زیاد است، درخشش نگین کمتر می‌شود اما در عوض کاملا محکم و ایمن روی رکاب انگشتر در جای خود ثابت است.

تفاوت پایه نگین 4 چنگه ای و 6 چنگه انگشتر

  • نگین انگشتر به جز پایه چنگه‌ای مدل‌های دیگری هم دارد؟
    بله مدل‌های متنوعی از پایه انگشتر وجود دارد که هر کدام برای مقاصد خاصی مورداستفاده قرار می‌گیرند. از جمله می‌توان به پایه‌های سنگفرشی، کانالی، دیواره‌دار،حفره‌ای، مهره‌ای، خوشه‌ای و پایه تراز و بالرین اشاره کرد.
  • ایراد پایه چنگه‌ای انگشتر چیست؟
    اینکه مثلا ممکن است به لباس یا موها گیر کند. افرادی که می‌خواهند حلقه خود را هر روز دست کنند شاید این گزینه برایشان چندان مناسب نباشد.
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx