طلاپین؛ آموزش طلا و هر آنچه نیاز است درباره طلا و بازار آن بدانید. 

حکاکی روی انگشتر طلا و ایده های آن

حکاکی روی انگشتر طلا و طلا + ایده های آن

فهرست مطالب

حکاکی روی انگشتر طلا و طلا یکی از کارهای ویژه ای است که زوج های جوان برای حلقه ازدواج خود در نظر می گیرند. علاوه بر این حکاکی شکل های مختلف روی طلایی که بصورت هدیه داده می شود نیز مد است. جالب است بدانید که حکاکی روی انگشتر طلا و طلا جدید نیست و از باستان بجا مانده است.

پادشاهان و اشراف زاده با توجه به جایگاهی که داشتند می توانستند اقدام به حکاکی موارد خاصی رو انگشتر یا زیورآلات خود کنند. این مهارت که در گذشته ها با دست و از طریق چکش و وسایل مخصوص انجام می شده است؛ امروزه بصورت دقیق و با دستگاه های لیزری بر روی هر فلزی، از جمله طلا انجام می شود.

حکاکی اثر انگشت روی حلقه ازدواج

حکاکی روی انگشتر طلا و طلا چگونه انجام می شود؟

حکاکی روی انگشتر طلا یا هر طلای دیگری به معنای ایجاد طرح های مختلف روی طلا؛ این طرح ها می تواند اثر انگشت زوجین، نوشته، یا هر طرح دیگری باشد. معمولا این حکاکی ها بصورت ایجاد فرورفتگی و تراش خوردگی روی طلا است، اما گاهی ممکن است در اثر برآمدگی نیز باشد.

حکاکی روی فلزات در گذشته دستی بوده و اساتید خاص خود را داشته است، اما امروز کامپیوترها این کار را برای ما انجام می دهند و حکاکی لیزری جای ویژه ای برای خود باز کرده است.

ذکر این نکته لازم است که در گذشته حکاکی طلا به روش قلم‌زنی انجام می‌شد که به لحاظ دستی بودن، به تمرکز و دقت بسیار زیادی نیاز داشت. البته همچنان در روش های طلاسازی سنتی از روش قلم‌زنی استفاده می‌شود. اما این روش چندان مقرون‌به‌صرفه نیست؛ نه از لحاظ مالی نه زمانی.

روش حکاکی روی انگشتر طلا قلم زنی

اگرچه برای ساخت طلای سفارشی و انگشتر طلای سفارشی روش های قلم زنی طلا همچنان ارزش دارد، ولی برای مواردی که سفارشی نیست و بصورت انبوه قرار است تولید شود و یا طرح خیلی خاصی ندارد که زمان و انرژی یک طلافروش را بگیرد، از دستگاه های لیزر استفاده می شود.

نکته دیگر استفاده از دستگاه لیزر ارزان شدن ساخت انگشتر سفارشی با حکاکی اسم یا هر نوع حکاکی دیگر بر روی آن است.

حکاکی روی انگشتر طلا (1)

حکاکی روی انگشتر طلا چه کاربردهایی دارد؟

حکاکی روی انگشتر طلا در گذشته برای مهر و اعتبار اشراف زاده ها و پادشاهان استفاده می شد، اما امروز در همه طلا و جواهر می توانیم آن را ببینیم. در گذشته که حکاکی روی طلا یک نوع اعتبار بود ولی امروز حکاکی بیشتر برای تزئین زیورآلات استفاده می شود. حکاکی بر روی طلا، حکاکی بر روی سنگ قیمتی هم انجام می شود.

بیشترین کاربرد این روزهای طلای حکاکی شده، جنبه سفارشی سازی و شخصی سازی آن است؛ مخصوصا سفارشی سازی حلقه ازدواج که خیلی مد شده است. حکاکی با لیزر هیچ محدودیتی ندارد و شما می توانید هر تصویری را به فایل کامپیوتری تبدیل کرده و به دستگاه لیزری بدهید تا طرح را برایتان

حکاکی روی انگشتر طلا (1)

روش های حکاکی روی انگشتر طلا و طلا

همانطور که در بالا نیز گفتیم امروز دو روش اصلی برای حکاکی روی انگشتر طلا یا هر نوع طلای گران بها، نقره یا پلاتین وجود دارد؛ حکاکی دستی یا حکاکی ماشینی و با استفاده از لیزر.

حکاکی روی طلا دستی

در روش حکاکی دستی روی طلا انواع تصاویر، الگوهای تکراری، اشکال هندسی و تقریباً هر ایده و طرحی که مد نظرتان باشد، بوسیله ابزار دستی قابل اجراست. اسکنه یا قلم زن مهم‌ترین ابزاری است که در این روش به کار گرفته می‌شود. این اسکنه‌ها در اندازه‌های مختلف وجود داشته و رسیدن به طرح و نقش‌های ظریف را ممکن می‌سازند.

این روش حکاکی روی فلزات بسیار کمرنگ شده است و دلیل اصلی آن راحت تر بودن حکاکی با لیزر و هزینه کمتر آن است.

دلیل دیگر آن وقتگیر بودن و زحمت زیادی که استفاده از قلم زن برای ایجاد طرح و نقش بر روی طلا دارد. البته مسلم است که حکاکی دستی طلا به لحاظ هزینه نیست، محصول نهایی گران قیمت‌تری را ارائه می‌دهد.

حکاکی روی انگشتر طلا (1)

حکاکی روی طلا با دستگاه و لیزر

اما روش دوم که بیشتر طلایی که در بازار هست با این روش ساخته می شود استفاده از دستگاه و کامپیوتر برای حکاکی روی طلا است. همچنین جالب است بدانید که بسیاری از جواهرات حکاکی شده‌ای که امروزه در بازار یا فروشگاه‌های آنلاین می‌بینید، با استفاده از دستگاه تولید شده‌اند.

ماشین‌های حکاکی مدرن دو نوع هستند. این ماشین‌ها یا از لیزر و یا از یک مقطع الماس برای حکاکی بر روی آلیاژها استفاده می‌کنند. الگویی که بر روی طلا حک می‌شود، معمولاً بوسیله نوعی سیستم کامپیوتری دریافت می‌شود.

روش حکاکی با دستگاه دقت بالایی دارد، هزینه کمتری دارد و طلا نیز هدر رفت کمتری دارد. در واقع لیزر و یا مقطع الماسی که طرح مورد نظر را بر روی طلا حک می‌کنند، بسیار ظریف بوده و به راحتی ریزترین نقش‌ها را خلق می‌کنند. هر نوع شکلی که مد نظر داشته باشید براحتی و با استفاده از کامپیوتر می توان بر روی طلا، پلاتین، نقره و سنگ های قیمتی حک کرد.

حکاکی روی انگشتر طلا ازدواج

کدام روش برای حکاکی بر روی طلا بهتر است؟

هر یک از روش های حکاکی روی انگشتر طلا و طلا مزایا و معایب خود را دارد. برای مثال روش حکاکی با دست یا ساخت طلای دست ساز، طبیعتا هزینه بیشتری دارد، اما در عوض کار عمیق تری نسبت به طراحی با لیزر و کامپیوتر می تواند باشد. همچنین حکاکی با ماشین برای خلق طرح‌هایی که بسیار ظریف هستند و قرار است بر روی یک سطح محدود ایجاد شوند، مناسب است.

حکاکی روی انگشتر طلا (1)

هزینه حکاکی روی طلا با دست خیلی بیشتر از حکاکی با دستگاه است. طبیعتا حکاکی با دست بر روی طلا کار با ارزش بیشتری نیز خواهد بود

جذاب ترین ایده ها برای حکاکی روی انگشتر طلا و جواهرات

ایده های زیادی برای حکاکی روی انگشتر طلا یا حکاکی رو هر نوع جواهرات دیگری که دارید وجود دارد، از جمله محبوب ترین این ایده ها می توان موارد زیر را عنوان کرد:

 • طرح ساده و مینیمال: طرحی که روی طلای خود حکاکی می کنید باید ساده باشد، یعنی با یک نگاه بتوان آن را خواند یا فهمید.
 • تاریخ‌های مهم زندگیتان را ثبت کنید: تاریخ تولد، ازدواج، سالگرد آشنایی و دیگر تاریخ‌های مهم زندگی شما محبوبترین طرح‌ها برای حکاکی بر روی طلا هستند. برای مثال می‌توانید به زنی که به تازگی اولین فرزندش را به دنیا آورده، قطعه طلایی که تاریخ به دنیا آمدن اولین فرزندش بر روی آن حکاکی شده را هدیه بدهید.
 • اسم شخصی که دوستش دارید: اسم شما، همسرتان و یا شخصی که در زندگیتان بیشتر از همه دوست دارید، می‌تواند یک ایده عالی برای نقش بستن بر روی جواهرات باشد.
 • نام محلی که برایتان اهمیت زیادی دارد: نام یا نقش مکانی که برای اولین بار عشقتان را ملاقات کرده‌اید، می‌تواند یک انتخاب خوب و ایده جذاب برای نقش بستن بر روی پلاک یا حلقه‌ طلایتان باشد.
 • شعر، جمله ای معروف که معمولا عاشقانه است:  گاهی اوقات نیز جمله‌ای حکیمانه، یک مصرع از شعری عارفانه یا عاشقانه و یا عبارت ساده‌ای که ممکن است زندگی شما را تحت تأثیر قرار داده و یا مایلید مدام جلوی چشمتان باشد، ایده خوبی برای حکاکی بر روی انگشتر، پلاک، دستبند و یا هر نوع جواهرات دیگری است.
 • نماد مورد علاقه تان را روی طلا حک کنید: ببینید به چه چیزهایی در زندگی بیشتر از همه علاقه دارید. با توجه به این موضوع می‌توانید به راحتی از سمبل یا نماد مورد علاقه‌تان برای طراحی جواهر مورد نظرتان استفاده کنید.
حکاکی روی انگشتر طلا (1)

پرطرفدارترین ایده های حکاکی روی انگشتر طلا:

 • حکاکی تاریخ ازدواج
 • حکاکی اثر انگشت زوجین
 • حکاکی اسم طرفین
 • حکاکی شکل نیمه قلب
 • حکاکی نوشته هایی مثل ” برای همیشه” یا “Love”
حکاکی روی انگشتر طلا (1)

سخن پایانی

در این نوشته به انواع حکاکی روی انگشتر طلا و حکاکی روی طلا پرداختیم، نکات مهمی درباره اینکه کدام نوع حکاکی بهتر است و چه چیزی حک کنیم گفتیم. گفتیم حکاکی با دستگاه آسان تر و ارزان تر است و از نظر زمانی نیز سریع تر از روش های قدیمی حکاکی روی طلا است.

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx