طلاپین؛ آموزش طلا و هر آنچه نیاز است درباره طلا و بازار آن بدانید. 

چطور از خم شدن انگشتر طلا جلوگیری کنیم (1)

چطور از خم شدن انگشتر طلا جلوگیری کنیم؟ ☀️

فهرست مطالب

خم شدن انگشتر طلا یا هر انگشتر دیگری که داریم پس از مدتی ما را اذیت می کند. خم شدن انگشتر طلا یکی از دغدغه هایی است که وقتی از انگشتر طلا استفاده می کنیم با آن روبرو هستیم. ممکن است حلقه ازدواج شما از جنس طلا باشد و یا فلزاتی که براحتی خم می شود و یا می شکند. تعمیر انگشتر طلا خود هزینه بر است و بهتر است تلاش کنیم تا آسیبی به طلای ما یا بدلیجات انگشتر ما وارد نشود.

تعمیر انگشتر طلای خم شده

در این نوشته به سوالات زیر پاسخ می دهیم:

چرا انگشتر طلا خم می شود و یا می شکند؟

چه عیار طلایی بگیریم تا خم نشود و یا براحتی نشکند؟

چطور از خم شدن انگشتر طلا جلوگیری کنیم؟ چه نکاتی را برای جلوگیری از خم شدن انگشتر طلا باید رعایت کنیم؟

برای تعمیر انگشتر طلا چه کنیم؟ هزینه تعمیر انگشتر طلا چقدر است؟

چرا انگشتر طلا خم می شود؟ یا هر انگشتر دیگری که داریم، چرا خم می شود یا می شکند؟

انگشتر طلا یا هر زیورآلات دیگری با کمی فشار یا ضربه ناگهانی خم می شود. دلیلش این است که طلا یک فلز بسیار چکش خوار و انعطاف پذیری بالایی دارد.

انعطاف پذیری طلا
طلای انعطاف پذیر

طلا با توجه به اینکه نرم است و براحتی خم می شود، نیاز به مراقبت بالایی دارد. اگر عیار انگشتر طلای شما بالاتر باشد، راحت تر می شکند و خم می شود. برای مثال طلای 24 عیار با یک فشار معمولی شکل خود را از دست می دهد و خم می شود. هر چه انگشتر طلا ظریف‌تر و نازک‌تر باشد، احتمال خم شدن ان بیشتر است.

نکته دیگر درباره انگشتر طلا این است که هر چقد بیشتر از آن استفاده کنیم، بیشتر نازک می شوند. این نازکی خود دلیلی است برای راحت تر خم شدن و شکستن انگشترهای طلا.

پایه نازک دلیلی برای خم شدن سریع تر انگشتر طلا

چه عیار طلایی بگیریم تا خم نشود و یا براحتی نشکند؟

اگر کار روزمزه دارید و تحرک بالایی در کار خود نیز دارید، بهتر است از انگشتر طلای با عیار بالا استفاده نکنید. انگشتر طلا با عیار بالا براحتی خم می شود. بهتر است از انگشتر طلایی استفاده کنید که از جنس فلزات با استحکام بالاتر باشد، مثل انگشتر طلا سفید، انگشتر طلای پلاتین و …

اگر به نقره نیز علاقه مند هستید بهتر است بدانید که انعطاف پذیری نقره بیشتر از طلای سفید و پلاتین است. اما طلای سفید و پلاتین هم خم می شوند و این به معنای استحکام کم آن ها نیست، هر فلزی آستانه تحمل متفاوتی دارد.

چطور از خم شدن انگشتر طلا جلوگیری کنیم؟ چه نکاتی را برای جلوگیری از خم شدن انگشتر طلا باید رعایت کنیم؟

مهم تر از اینکه با انگشتر خم شده چه کنیم این است که چه کنیم تا انگشتر طلایی که داریم خم نشود. نکات زیر برای جلوگیری از خم شدن انگشتر طلا یا هر فلز دیگری می تواند کمک کننده باشد:

انگشتر طلای خود را در کارهای روزمره استفاده نکنید: از انگشتر طلای خود در کارهای روزمره استفاده نکنید و آن در در بیاورید. برای کارهای روزمره و تحرک بالا بهتر است انگشتر طلا را استفاده نکنید و فقط در مجالس و مهمانی ها از آن استفاده کنید.

انتخاب درست فلزات هنگام خرید انگشتر طلا: فلز انگشتری که انتخاب می کنیم خیلی مهم است. برای مثال در بالا گفتیم انگشتر طلا براحتی خم می شود و با فعالیت زیاد نازک می شود. پس بهتر است انگشتر طلا را همواره استفاده نکنیم و یا از سایر فلزات برای انگشتر استفاده کنیم. اگر علاقه زیاد به طلا دارید، می توانید انگشتر طلای با عیار پایین تری بخرید؛ هرچه عیار طلا کمتر، استحکام طلا بیشتر.

عیار طلا چقد باشد تا خم نشود

علاوه بر آن امروزه انگشتر طلای سفید، با استحکام و دوام بیشتر از طلای زرد، و همچنین انگشتر طلای پلاتین با استحکام بالا، زیبایی و درخشندگی زیادی دارند و در بین جوانان مد هستند. با خرید انگشتر پلاتین دغدغه استفاده و نازک شدن آن را نداشته باشید و با خیال راحت از آن استفاده کنید.

انگشتر نازک طلا با نگین قرمز

انگشتر نازک نخرید: انگشتر نازک طلا و سایر فلزات بیشتر در معرض شکستن و خم شدن است. چرا که راحت تر ضربه می خورد. اگر به انگشتر طلای نازک علاقه دارید، بهتر است از آن کمتر استفاده کنید یا عیارهای با استحکام بالاتری بگیرید. برای انگشتر نازک استفاده از فلزات مثل پلاتین هم می تواند گزینه خوبی باشد.

مطالعه مفید: صفر تا 100 تعیین سایز انگشتر طلا در خانه + ویدئو

اندازه انگشتر خود را قبل از خرید بدانید: خریدن انگشتر طلایی که برای شما کوچک یا بزرگ باشد، نیاز به تغییر اندازه انگشتر دارد. اگر تغییر اندازه نیاز به برش آن داشته باشد، به انگشتر طلای شما آسیب جدی وارد می شود و پایه اصلی آن مثل گذشته نخواهد بود. برش و جوش دادن مجدد پایه انگشتر طلا، باعث نازک تر شدن آن می شود.

علاوه بر آن با گذشت زمان ممکن است اندازه انگشتان شما تغییر کند و نیاز باشد که انگشتر را کوچک یا بزرگ کنید، پس بهتر است از فلزاتی استفاده کنید که استحکام بیشتری دارند، مثل انگشتر طلای پلاتین.

تعمیر انگشتر طلای خم شده

برای تعمیر انگشتر طلا چه کنیم؟ هزینه تعمیر انگشتر طلا چقدر است؟

تعمیر انگشتر طلا یک راه برای بازگرداندان انگشتر طلای خم شده شما است. انگشتر طلای شما برایتان مهم است و می خواهید هر طور شده دوباره بازسازی شود، بهترین راه تعمیر کردن انگشتر است. اما تعمیر کردن انگشتر طلا خم شده به چه شکل است؟

  • تعمیر انگشتر طلای بدون نگین و سنگ قیمتی: اگر انگشتر طلای شما سنگ یا نگین قیمتی نداشته باشد، براحتی و با استفاده از میله مخصوص انگشتر(mandrel) به حالت اولیه بازگردانده می شود. این میله براحتی و با چند ضربه چکش مخصوص، به حالت اولیه خود باز می گردد.
میله برای تعمیرا نگشتر طلای خم شده
تعمیر انگشتر طلای خم شده با میله و چکش مخصوص
تعمیر انگشتر طلای خم شده با میله و چکش مخصوص

تعمیر انگشتر طلای نگین دار: تعمیر انگشتر طلا که نگین و سنگ قیمتی دارد، کمی سخت تر است. به این خاطر که تعمیرکار باید مراقب باشد در طول روند گرد کردن انگشتر به نگین و پایه آن آسیبی وارد نشود و پایه نگین کج یا شل نشود.

از همه سخت‌تر صاف کردن انگشترهایی است که سرتاسر آنها با نگین پرشده است: یعنی رینگ‌هایی که دور تا دورشان سنگ دارند. صاف کردن این حلقه‌ها این خطر را دارد که نگین‌های روی آن بشکنند یا بیفتند. به همین خاطر است که تعمیر چنین حلقه‌هایی هزینه‌های چند برابری نسبت به انگشترهای معمولی دارند.

چندین انگشتر طلای نگین دار

اگر انگشتر طلای شما نازک تر است بهتر است کلا آن را تعویض کنید، چراکه با تعمیر آن نیز بعد از مدتی به حالت اولیه خود باز خواهد گشت. دقت کنید که اگر انگشتر شما از جنس فلزات گرانبهایی مثل پلاتین باشد، قیمت تعمیر آن نیز افزایش می یابد.

و این نکته را در ذهن داشته باشید که تعمیر انگشتر شما ممکن است به شکل گذشته خود بر نگردد، چونکه تعمیرکار معمولا قسمتی از انگشتر طلای شما که نازک شده است را برش زده و جوشکاری می کند.

نکته پایانی

بهترین راه برای اینکه انگشتر طلای شما خم نشود مراقبت بیشتر از آن و کمتر استفاده کردن در کارهای روزمره است. سعی کنید فقط برای مهمانی یا مراسم های خاص از آن استفاده کنید. اگر رنگ زرد طلا برایتان اهمیت زیادی ندارد، از سایر انگشترهای با استحکام بالاتر مثل پلاتین و طلاسفید استفاده کنید. دوام این فلزات بیشتر است و می توانید در کارهای روزمره نیز از آن ها استفاده کنید.

بهتر است از تعمیر انگشتر طلا خودداری کنید چونکه مثل گذشته آن نمی شود. در صورتی که سوال یا نظری داشتید در قسمت کامنت ها بنویسید یا از طریق چت زنده طلاپین از کارشناسان طلافروش ما بپرسید.

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx