طلاپین؛ آموزش طلا و هر آنچه نیاز است درباره طلا و بازار آن بدانید. 

از بین بردن خط و خش طلا در خانه

بهترین راه برای از بین بردن خط و خش طلا چیست؟

فهرست مطالب

از بین بردن خط و خش طلا(Gold jewelry scratch) در خانه و برای همه نوع طلا و جواهر می تواند به آسانی انجام شود. اما چه راهکاری برای پولیش و از بین بردن خط و خش طلا انجام دهیم که طلای ما ضربه نخورد؟ بهترین روش های پولیش طلا چیست؟ از آنجا که طلا فلز نرمی است، به راحتی خراش برمی دارد؛ یکی از نگرانی های افرادی که طلا را به صورت روزمره استفاده می کنند، برای مثال انگشتر طلای نامزدی، این است که طلایشان خط و خش نیفتد، و هرچه که عیار این طلا بالاتر باشد، راحت تر بر روی آن خش ایجاد می شود.

از بین بردن خط و خش طلا با استفاده از آب جوش و مایع ظرفشویی

روشی آسان و قابل اجرا در خانه، استفاده از آب جوش و مایع ظرفشویی است. این روش در عین ساده بودن بهتر است با دقت انجام شود که به طلای شما آسیبی وارد نشود. قبل از استفاده از این روش برای از بین بردن خط و خش طلا دقت کنید که این روش برای جواهرات توصیه نمی شود، هم مایع ظرفشویی و هم آب جوش می تواند به سنگ های قیمتی روی طلا و جواهر آسیب بزند، پس فقط برای طل استفاده شود. نکته دوم اینکه این روش برای طلای با خط و خش سطحی است، نه برای خراش های عمیق روی طلا؛ پس از این روش برتی خراش های عمیق نمی توان استفاده کرد. مراحل انجام این روش:

استفاده از آب جوش برای از بین بردن خط و خش طلا در خانه
  1. ابتدا ظرفی استیل یا مسی بردارید و تا نصفه پر آب کنید و بگذارید تا جوش بیاید.
  2. پس از اینکه آب جوش آمد، چند قطره مایع ظرفشویی به آب اضافه کنید و هم بزنید.
  3. در این مرحله طلای خود را داخل محلول بگذارید و صبر کنید تا آب قل بخورد؛ این کار باعث جدا شدن چربی ها و کثیفی های سطحی طلا می شود.
  4. طلای خود را با آب سرد بشویید و با دستمال مخصوص بدون پرز خشک کنید.

نکاتی که بهتر است در استفاده از مایع ظرفشویی برای از بین بردن خراش طلا مد نظر داشته باشید:

  • آب جوش می تواند به سنگ قیمتی بر روی طلا شما آسیب وارد کند؛ پس حتما سنگ قیمتی را جدا کنید و یا درون آب جوش نیندازید.
  • موادی که برای محلول کردن در آب جوش انتخاب می کنید را با دقت بررسی کنید، بدلیل آلیاژی بودن طلا، ممکن است با برخی شوینده ها که مواد خاصی داخل خود دارند، مثل کلر، طلا سیاه می شود. این اتفاق مخصوصا زمانی که طلای شما با عیار پایین باشد، بیشتر دیده می شود. استفاده از مایع ظرفشویی معمولی که در بازار هست مشکلی ندارد و این موارد اتفاق نمی افتد.

مطالعه مفید: از بین بردن سیاهی طلا در خانه

پاک کردن خراش روی طلا با کمک دستمال مخصوص از بین بردن خط و خش طلا یا دستمال پولیش

یکی از آسان‌ترین روش‌های پرداخت طلا در خانه استفاده از پارچه‌های مخصوص جلا دادن است که در بیشتر فروشگاه‌های مربوط به وسایل طلاسازی به فروش می‌رسد. البته این پارچه‌ها برای برطرف کردن خراش‌های سطحی و کم عمق کاربرد دارند. نحوه کار این دستمال، که دستمال پولیش نیز شناخته می شود، به این صورت است که موادی در این پارچه وجود دارد که با کشیدن پارچه بر روی طلا، لایه های سطحی را کم می کند.

دستمال پولیش طلا

برای از بین بردن خراش با دستمال مخصوص، اول لازم است که سطح طلا را تمیز کنیم. برای این کار با استفاده از یک دستمال دیگر که با آب صابون مرطوب شده است، کامل سطح طلا را تمیز کنید و بگذارید طلا خشک شود. سپس با دستمال پولیش طلا، سطح مورد نظر را برق بیاندازید. همچنین توجه کنید که این دستمال به سنگ قیمتی انگشتر طلا یا طلایی که در حال پولیش کردن آن هستید، برخوردی نداشته باشد، چون باعث خراب کردن آن می شود.

این نکته را یک بار دیگر ذکر کنیم که کاربرد این پارچه‌ها به این صورت است که اگر خراش روی طلا سطحی و کم‌عمق باشد، از بین خواهد رفت. در صورتی‌که خراشیدگی طلا عمیق باشد، این پارچه‌ها تاثیر گذار نخواهند بود و برای از بین بردن خراش عمیق از دستگاه و لایه برداری استفاده می شود. (برای خرید این دستمال می توانید از این لینک اقدام کنید.)

از بین بردن خراش طلا توسط متخصص و طلافروش ها

اگر خراش های روی طلا عمیق باشد، کاری از دستمال پولیش و آب جوش بر نمی آید. در این مرحله باید پیش یک متخصص طلا برویم، اکثر طلافروشی ها می توانند این کار را برای ما انجام دهند، اما بهتر است پیش طلافروشی برویم که معتبر باشد. فرآیند پولیش طلا در طلافروشی ها شامل لایه برداری برای از بین رفتن خط و خراش روی طلا است.

از بین بردن خط و خش طلا با دستگاه

از آنجایی که لایه برداری باعث باریک تر شدن طلای شما می شود، قبل از تصمیم به رفتن پیش متخصص به این نکته دقت کنید که طلای شما اصطلاحا ضعیف تر خواهد شد. طلافروش ها ابتدا طلا را با یک د‌ستگاه چرخان که فرچه‌ای نمد‌ی(لایه برداری ظریف سطح طلا) د‌ارد‌، طلا را آماده و خراش ها را مسطح می کنند. د‌ر این مرحله یک لایه‌ی نازک از سطح طلا برد‌اشته می‌شود‌ تا خط وخش‌ها از بین برود‌. به دلیل همین لایه برداری کمی وزن طلا کم خواهد شد(به همین دلیل گفتیم بهتر است پیش یک طلافروشی معتبر بروید).

در مرحله آخر هم طلایی که لایه برداری شده و خط و خراش آن مسطح شده را با استفاده از آبکاری طلا، براق و درخشان می کنند، که مثل یک طلای نو بنظر می رسد. مزیت این روش این است که اگر طلای شما سنگ قیمتی داشته باشد، طلافروش به این نکات دقت می کند و شما نیازی نیست نگران آسیب احتمالی به سنگ قیمتی باشید. ایراد این روش هم کاهش وزن و نازک شدن نسبی قطعه طلا است، که اگر این مورد را نمی توانید تحمل کنید بهتر است به فکر خرید یک قطعه طلای نو بجای طلا خود باشید.

انگشتر طلای پولیش خورده

هر چند وقت یکبار باید طلای خود را پولیش کنیم؟

اگرچه پولیش کردن طلا باعث براق شدن و نو شدن آن می شود اما به خاطر ذات نرم و سایش‌گر طلا، بهتر است خیلی زیاد این کار را انجام ندهید. بهتر است تا زمانی که نیاز به پولیش کردن طلا ندارید این کار را نکنید، طلای شما در هر بار پولیش آسیب هایی می بیند.

در صورت استفاده از دستمال پولیش برای رفع خط و خش طلا می‌توانید هر دو یا سه ماه یک بار این کار را انجام دهید. چون این پارچه‌ها خاصیت سایندگی ندارند و از وزن طلای شما نمی‌کاهند، فقط باید مراقب برخورد این دستمال با سنگ طلای خود باشید. برای از بین بردن خط و خش طلا و پیشگیری از سیاه شدن آن، بهتر است زیورآلات خود را از شویند‌ه‌های بسیار قوی، مواد‌ شیمیایی پرقد‌رت، انواع سفید‌کنند‌ه‌ها و مواد اسیدی همانند آبلیمو دور نگه دارید.

همچنین برای اینکه طلای شما خراش برندارد، عیار آن باید کم باشد. پس بهتر است طلای با عیار بالا(مثلا عیار 21 یا 24) خرید نکنید و از طلای 18 عیار و یا سایر طلاها مثل طلای سفید استفاده کنید.

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx