طلاپین؛ آموزش طلا و هر آنچه نیاز است درباره طلا و بازار آن بدانید. 

اجزای سازنده انگشتر طلا

اجزای سازنده انگشتر طلا چه مواردی هستند؟

فهرست مطالب

اجزای سازنده انگشتر طلا چیا هستن؟ آیا انگشتر فقط از یک حلقه فلزی و یک تاج تشکیل شده یا هر قسمت اون برای خودش اسمی داره؟ توی این نوشته به دانشی که پشت طراحی یک انگشتر طلا هست بطور خلاصه اشاره می کنیم. این مطلب رو بیشتر برای دانش عمومی و اطلاعات حوزه طلا و جواهر خودتون مطالعه کنید.

اجزای سازنده انگشتر طلا چیا هستند؟ یک انگشتر طلا در حال عادی به دو بخش حلقه و رکاب تقسیم می‌شه. اجزای دیگه‌ای هم هست که بیشتر مواقع فقط انگشترسازها و یا طلاسازها از این اصطلاحات خبر دارند. بعضی از این قطعات اسم فارسی دارند و بعضی رو هم به اسم انگلیسی می‌شناسن. در زیر با ۱۲ مورد از این اصطلاحات آشنا می‌شیم. فرض ما بر این است که انگشتر شما، سنگ قیمتی نیز دارد.

اَنگُشتر
(یا: انگشتری؛ خاتم Ring (jewellery)) حلقه ای از طلا یا نقره یا فلزاتی جز آن یا سنگ که معمولاً با کار گذاشتن سنگ یا سنگ هایی تراش داده بر آن زینت شده اند. ویا در تعریفی دیگر اینچنین آورده شده است؛ اَنگُشتَر یا حَلقهٔ دست نواری معمولاً از جنس فلز است که معمولاً به عنوان آلت زینتی به دور انگشتان دست قرار می گیرد. در اکثر مواقع به روی این حلقه به دلیل زیبایی ، هویت بخشی و یا تزئین قطعه یا قطعاتی از سنگهای گرانبها تحت عنوان “نگین” قرار داده میشود.

مطلب مرتبط: روش جلوگیری از افتادن نگین انگشتر

در میانِ اقلام زینتیِ یافت شده در گنجینه های باستانیِ ایران، سهم انگشتری از دیگر اقلام، به ویژه گردن آویز و دستبند، بسیار کم تر بوده است، از این رو نمی توان یقین کرد که انگشتر صرفاً شی ای زینتی بوده، یا کارکردهای دیگری هم داشته است. همین قدر می دانیم که انگشترسازی ایرانی، به تبع جواهرسازی از سنّت های سومری و آشوری بهره برده است(+).

شواهد نشان می ‌دهد که به وجود آمدن انگشتر در مصر باستان از تکامل مهر سرچشمه گرفته است. چون مهرها نشانه ی قدرت بودند، افرادی که مهرهای برجسته یا انگشترهای بزرگ داشته‌اند از آن به عنوان مهر استفاده می کردند و این مهرها قدرت و نفوذ افراد را به رخ می کشید.

انگشتر که به انگشت می شود یکی از نمادین ترین جواهر آلات است زیرا بعضی از انگشترها حلقه ازدواج هستند و بعضی از انگشترها میراث خانوادگی اشخاصند که از مادر یا پدر آنها به ارث رسیده است. حلقه های ویژه انگشت دست را انگشتر نیز می گویند. حلقه های زینتی دیگری برای بازو یا گردن نیز وجود دارد.برخی از انگشترها بسیار بزرگ و درشت هستند که برای دستان ظریف و کوچک مناسب نیست. اما افرادی با انگشتان کشیده در انتخاب مدل انگشتر آزادند.

در ایران قدیمی ترین انگشتر فیروزه در کنار یک اسکلت مربوط به ۵۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و در تپه برج نیشابوراستان خراسان کشف شده است.همچنین یکی از تندیس های مفرغین که از شوش به دست آمده و امروزه در موزه ی لوور پاریس نگهداری می شود، مجسمه بدون سر همسر یکی از پادشاهان بابلیان می باشد که در دست چپ آن، درست در انگشت انگشتری، یک حلقه دیده می شود.

انگشترها با توجه به جنس، کاربرد، و شکل ظاهری دسته بندی می‌شوند.

انگشتر از زمانی که بشر آن را ساخته است کاربردها و شکل های زیادی به خود دیده است. کاربردهای انگشتر شامل زیبایی، نماد پادشاهی، انگشتر مهر، نماد عضویت در گروه، انگشتر ساعتی و سلاح بوده است.

همچنین از لحاظ جنس، شامل موارد زیر می‌شوند

 •  طلا
 •  نقره
 •  مس
 •  تیتانیوم
 • فدیوم
 •  استیل

انواع مدل های انگشتر از نظر کاربرد

 • انگشتر ازدواج یا حلقه ازدواج
 • انگشتر مهر
 • انگشتر مذهبی
 • انگشتر پادشاهی
 • انگشتر هوشمند
 • انگشتر نشون
 • حلقه نامزدی
 • انگشتر ساعتی

انواع انگشترها از نظر شکل و ظاهر

 • انگشتر طلا یا طرح های امروزی که بر روی انگشتر طلا می زنند.
انگشتر طلا
 • انگشتر ازدواج؛ این سبک انگشتر به شیوه های مختلفی ساخته می شود، حلقه ازدواج نیز جزوی از این دسته است.
انگشتر ازدواج
 • انگشتر شستی، این نوع انگشتر که جنبه تزئینی برای بانوان و نمایشی از قدرت دارد، با مواد دیگری برای تیر اندازی با کمان نیز ساخته می شود. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به شست دست از این نوع انگشتر استفاده می شود.
انگشتر شستی
 • انگشتر کلیدی شکل، این انگشتر شاید در گذشته به عنوان کلید استفاده می شده است، اما بنظر می رسد بیشتر جنبه تزئینی دارد تا کاربردی.
انگشتر کلید
 • انگشتر ساعتی شکل که بیشتر جنبه زیبایی و اشرافی گری را نشان می دهد، نیز یکی از شکل های انگشتر است که ساخته شده است.
انگشتر ساعتی شکل
 • انگشتر تمثال یا شکل که نوعی خاص از انگشتر است و عکس بزرگان را در آن استفاده می کنند(+).
انگشتر تمثال یا عکس
نحوه تعیین قیمت انگشترها

ارزش گذاری بر روی انگشترها را میتوان عملی بسیار دقیق و سخت در نظر گرفت؛ چراکه گستره تنوع انگشترها و جنس سازنده آن به حدی زیاد است که نمی توان همه را به یک دید، قیمت گذاری کرد.

از جمله فاکتورهایی که برای ارزش گذاری روی زیورآلات باید در نظر گرفت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جنس نگین انگشتر، درصورتی که انگشتر نگین دار باشد.
 • جنس انگشتر
 • وزن انگشتر
 • سازنده انگشتر
 • عیار فلز سازنده انگشتر
 • عمر انگشتر، البته در مواردی که انگشتر خیلی قدیمی باشد
 • کیفیت ساخت انگشتر
 • دستی یا ماشینی بودن انگشتر
 • و موارد دیگر.

اجزای سازنده انگشتر طلا چیست و از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

اجزای سازنده انگشتر طلا، طلاپین

اجزای سازنده انگشتر طلا؛ سر یا تاج یا هد انگشتر طلا(Head)

قسمت بالایی انگشتر طلا که نگهدارنده الماس هست را هد می گویند. هد انگشتر معمولا شامل تمام جایگاه انگشتر است و جنس آن معمولا از جنس بدنه انگشتر ساخته می شود. چنگک ها یا نگهدارنده های الماس و نگین انگشتر بر روی سر انگشتر هستند.

اجزای سازنده انگشتر طلا؛ بدنه انگشتر طلا(Shank)

بدنه انگشتر به قسمت نوار فلزی دور آن می گویند. قسمت نگین یا تاج انگشتر بر روی این نوار فلزی سوار است. معمولا بدنه انگشتر با رکاب اشتباه گرفته می شود، رکاب به کل انگشتر بدون الماس یا نگین آن می گویند، ولی بدنه انگشتر فقط شامل نوار فلزی دور آن است.

اجزای سازنده انگشتر طلا؛ پایه انگشتر طلا یا مانتینگ (Mounting) یا ستینگ (Setting)

قسمت مهم انگشتر طلا، قسمت ستینگ یا پایه انگشتر طلا است. این قسمت که عامل اصلی تغییر مدل انگشتر طلا به حساب می آید، مدل های مختلفی دارد. معمولا برای انتخاب یک انگشتر، مدل های مختلف پایه نگین انگشتر را بررسی و بعد از آن انگشتر مورد نظر را انتخاب می کنند.

مطالب مفید: 11 نوع از پر طرفدارترین پایه نگین انگشتر

شانه (Shoulders)

قسمت شانه انگشتر طلا در واقع به دو طرف انگشتر می گویند که به نحوی نگهدارنده نگین الماس بر روی نوار فلزی انگشتر طلا یا بدنه آن است. قسمت شانه انگشتر معمولا نگین کار می شود و به زیبایی ذاتی انگشتر اضافه می کند.

سنگ‌های جانبی (Side Stones)

اگر انگشتری که می خواهید انتخاب کنید جزو مواردی باشد که چندین نگین بر روی آن کار شده است، معمولا نگین ها را در اطراف نگین اصلی جایگذاری می کنند. این قسمت در همه انگشتر ها نیست و در انگشترهایی نظیر انگشتر طلای 3 نگین می توان آن را پیدا کرد.

پل یا قسمت نگهدارنده نگین انگشتر طلا

قسمت پل(Bridge ) یا نگهدارنده نگین انگشتر، پایه اصلی برای نگین و سایر مواردی که برای زیبایی بر روی انگشتر سوار می شوند است. این قسمت اجزای درونی دیگری هم دارد که برای متخصصین انگشتر و جواهرسازی آشناست، مواردی مثل gallery یا ایوان انگشتر.

اجزای سازنده انگشتر طلا؛ قسمت کد شناسایی و عیار طلا

قسمت کد شناسایی معمولا در قسمت داخلی بدنه انگشتر است. این قسمت که شناسنامه انگشتر طلا یا هر جنس فلز دیگری به حساب می آید یکی از اجزای سازنده انگشتر طلا است.

اجزای سازنده انگشتر طلا، کد شناسایی عیار انگشتر طلا

در قسمت کد شناسایی انگشتر طلا عدد عیار آن به همراه یک علام k که حرف اول karat به معنای عیار است استفاده می شود.

مطالعه مفید: عیار طلا چیست؟ آشنایی با عیارهای مختلف طلا

اجزای سازنده انگشتر طلا؛ چنگک های نگهدارنده نگین الماس

چنکگ های نگهدارنده نگین انگشتر طلا

چنگک های نگهدارنده نگین انگشتر در برخی مدل های پایه نگین انگشتر مثل مدل چنگکی، تیفانی، سولیتر، سه نگین و … یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده انگشتر طلا است. چرا که بخشی از قیمت یک انگشتر را الماس آن تشکیل می دهد و نگهدارنده الماس نقش مهمی در دوام انگشتر و زیبایی آن دارد.

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx