نرخ لحظه ای طلای 18 عیار: 1/230/000 تومان

ما به شما گارانتی همیشگی، امکان عودت ۷ روزه را هدیه میدهیم

نرخ لحظه ای طلا 18 عیار: 1/265/000 تومان

اجزای سازنده انگشتر طلا

اجزای سازنده انگشتر طلا چه مواردی هستند؟

فهرست مطالب

اجزای سازنده انگشتر طلا چیا هستن؟ آیا انگشتر فقط از یک حلقه فلزی و یک تاج تشکیل شده یا هر قسمت اون برای خودش اسمی داره؟ توی این نوشته به دانشی که پشت طراحی یک انگشتر طلا هست بطور خلاصه اشاره می کنیم. این مطلب رو بیشتر برای دانش عمومی و اطلاعات حوزه طلا و جواهر خودتون مطالعه کنید.

اجزای سازنده انگشتر طلا چیا هستند؟ یک انگشتر طلا در حال عادی به دو بخش حلقه و رکاب تقسیم می‌شه. اجزای دیگه‌ای هم هست که بیشتر مواقع فقط انگشترسازها و یا طلاسازها از این اصطلاحات خبر دارند. بعضی از این قطعات اسم فارسی دارند و بعضی رو هم به اسم انگلیسی می‌شناسن. در زیر با ۱۲ مورد از این اصطلاحات آشنا می‌شیم. فرض ما بر این است که انگشتر شما، سنگ قیمتی نیز دارد.

اجزای سازنده انگشتر طلا، طلاپین

اجزای سازنده انگشتر طلا چیست و از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

اجزای سازنده انگشتر طلا؛ سر یا تاج یا هد انگشتر طلا(Head)

قسمت بالایی انگشتر طلا که نگهدارنده الماس هست را هد می گویند. هد انگشتر معمولا شامل تمام جایگاه انگشتر است و جنس آن معمولا از جنس بدنه انگشتر ساخته می شود. چنگک ها یا نگهدارنده های الماس و نگین انگشتر بر روی سر انگشتر هستند.

اجزای سازنده انگشتر طلا؛ بدنه انگشتر طلا(Shank)

بدنه انگشتر به قسمت نوار فلزی دور آن می گویند. قسمت نگین یا تاج انگشتر بر روی این نوار فلزی سوار است. معمولا بدنه انگشتر با رکاب اشتباه گرفته می شود، رکاب به کل انگشتر بدون الماس یا نگین آن می گویند، ولی بدنه انگشتر فقط شامل نوار فلزی دور آن است.

اجزای سازنده انگشتر طلا؛ پایه انگشتر طلا یا مانتینگ (Mounting) یا ستینگ (Setting)

قسمت مهم انگشتر طلا، قسمت ستینگ یا پایه انگشتر طلا است. این قسمت که عامل اصلی تغییر مدل انگشتر طلا به حساب می آید، مدل های مختلفی دارد. معمولا برای انتخاب یک انگشتر، مدل های مختلف پایه نگین انگشتر را بررسی و بعد از آن انگشتر مورد نظر را انتخاب می کنند.

مطالب مفید: 11 نوع از پر طرفدارترین پایه نگین انگشتر

شانه (Shoulders)

قسمت شانه انگشتر طلا در واقع به دو طرف انگشتر می گویند که به نحوی نگهدارنده نگین الماس بر روی نوار فلزی انگشتر طلا یا بدنه آن است. قسمت شانه انگشتر معمولا نگین کار می شود و به زیبایی ذاتی انگشتر اضافه می کند.

سنگ‌های جانبی (Side Stones)

اگر انگشتری که می خواهید انتخاب کنید جزو مواردی باشد که چندین نگین بر روی آن کار شده است، معمولا نگین ها را در اطراف نگین اصلی جایگذاری می کنند. این قسمت در همه انگشتر ها نیست و در انگشترهایی نظیر انگشتر طلای 3 نگین می توان آن را پیدا کرد.

پل یا قسمت نگهدارنده نگین انگشتر طلا

قسمت پل(Bridge ) یا نگهدارنده نگین انگشتر، پایه اصلی برای نگین و سایر مواردی که برای زیبایی بر روی انگشتر سوار می شوند است. این قسمت اجزای درونی دیگری هم دارد که برای متخصصین انگشتر و جواهرسازی آشناست، مواردی مثل gallery یا ایوان انگشتر.

اجزای سازنده انگشتر طلا؛ قسمت کد شناسایی و عیار طلا

قسمت کد شناسایی معمولا در قسمت داخلی بدنه انگشتر است. این قسمت که شناسنامه انگشتر طلا یا هر جنس فلز دیگری به حساب می آید یکی از اجزای سازنده انگشتر طلا است.

اجزای سازنده انگشتر طلا، کد شناسایی عیار انگشتر طلا

در قسمت کد شناسایی انگشتر طلا عدد عیار آن به همراه یک علام k که حرف اول karat به معنای عیار است استفاده می شود.

مطالعه مفید: عیار طلا چیست؟ آشنایی با عیارهای مختلف طلا

اجزای سازنده انگشتر طلا؛ چنگک های نگهدارنده نگین الماس

چنکگ های نگهدارنده نگین انگشتر طلا

چنگک های نگهدارنده نگین انگشتر در برخی مدل های پایه نگین انگشتر مثل مدل چنگکی، تیفانی، سولیتر، سه نگین و … یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده انگشتر طلا است. چرا که بخشی از قیمت یک انگشتر را الماس آن تشکیل می دهد و نگهدارنده الماس نقش مهمی در دوام انگشتر و زیبایی آن دارد.

مطالب زیر نیز میتواند برایتان مفید باشد!

پرفروش ترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟