طلای دست دوم یا سکه؟ کدام یک بهتر است؟

طلای دست دوم یا سکه؟ کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟

فهرست مطالب

طلای دست دوم یا سکه؟

طلای دست دوم یا سکه؟ کدام یک برای سرمایه گذاری گزینه بهتری است؟ خرید طلا برای سرمایه گذاری در ایران و خانواده های ایرانی، یک امر رایج است. بیشتر خانواده ها سرمایه گذاری در طلا داشته اند، حتی در زمان ازدواج افراد نیز سرویس طلایی که خریداری می شود، جنبه سرمایه گذاری نیز دارد. اما نکته ای که در شرایط کنونی بازار طلا وجود دارد این است که گزینه های مختلفی برای سرمایه گذاری پیش روی ماست. طلای آب شده و شمش طلا، سکه طلا، خرید طلا در بورس، خرید طلای زینتی نو، طلای دست دوم و کم اجرت، گزینه های سرمایه گذاری در بازار طلا است.

در این بین طلای دست دوم و سکه بیشتر از سایر انواع سرمایه گذاری های طلا، در دسترس است. به همین دلیل در این نوشته به مقایسه بین طلای دست دوم و سکه می پردازیم و به این سوال که کدام نوع طلا برای سرمایه گذاری بهتر است؟ طلای دست دوم یا سکه، پاسخ می دهیم.

نمودار سالانه تغییر قیمت سکه از سال 1368 تا سال 1401

طلای دست دوم یا سکه بخریم؟

در شرایط تورم و افزایش قیمت کالاها، قیمت طلا اولین قیمتی است که واکنش می دهد و رو به صعود می گذارد. طلای نو طرفداری ندارد و جای خود را به طلای دست دوم و طلای آب شده می دهد. چرا که با سرمایه مشابه وزن بیشتری از طلا را می‌توان خرید. و در زمان فروش طلا نیز، طلای شما را با قیمت کمتر خریداری نمی کنند. در سودآور بودن سکه و طلای دست دوم شکی نیست.

اگر بخواهیم نگاهی به جدول رشد قیمت های سکه و حداقل حقوق داشته باشیم، رشد سکه بخوبی دیده می شود.

قیمت سکه و حداقل حقوق از سال 1368 تا 1401

خرید طلای دست دوم

فروش طلای دست دوم یا کم اجرت گاهی سلیقه ای است. طلا فروشی‌های مختلف به صورت یکسان عمل نمی کنند ولی درصد مازاد بر نرخ تابلوی هر گرم طلا، در خرید طلای کم اجرت بسیار کمتر است. در خرید طلای دست دوم اجرت ساخت حذف می شود. دلیل جذابیت طلای دست دوم هم همین است که نسبت به طلای نو، اجرت ساخت(که گاهی تا 30 % می رسد) حذف شده و کل پول شما تقریبا سرمایه می شود.

فعالان بازار طلا می گویند رایج ترین تقلب در فروش طلای دست دوم، عیار طلا است و ممکن است برخی از فروشندگان، طلایی با عیار کمتر و ناخالصی بیشتر را به مشتریان خود بفروشند.

مطالعه کنید: محاسبه قیمت طلای دست دوم در زمان فروش

طلای دست دوم

ویژگی های طلای دست دوم برای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در طلای دست دوم نسبت به طلای نو و سکه ویژگی های مثبت و منفی زیر را دارد:

 • قیمت پایین تر از طلای نو: مهم ترین ویژگی که طلای دست دوم نسبت به طلای نو دارد، عدم پرداخت اجرت ساخت و مالیات در زمان خرید است. اجرت ساخت که گاهی تا 30% هم می رسد، خرید طلا برای سرمایه گذاری را عملا بی معنا می کند، پس حذف اجرت ساخت از قیمت یک طلای زینتی که می تواند استفاده روزمره نیز داشته باشد، جذاب است.
 • قابلیت نقد شوندگی بالا: طلای دست دوم مثل سکه و طلای آب شده در هر زمانی می تواند تبدیل به پول نقد شود، این به معنای نقدشوندگی بالای این سرمایه گذاری است.
 • طلای دست دوم مثل سکه محدودیت وزنی ندارد: با هر مبلغ پولی می توانید معادل آن گرم طلای دست دوم خریداری کنید، خرید سکه اما محدودیت وزنی دارد و شما فقط می توانید وزن های خاصی را انتخاب و خرید کنید.
 • نگهداری طلای دست دوم سخت است: یکی از چالش های خرید طلا برای سرمایه گذاری، چه سکه یا طلای دست دوم، نگهداری آن است. بهتر است برای نگهداری طلای خود از صندوق امانات بانک استفاده کنید.
 • نوسان کمتر قیمت طلای دست دوم نسبت به سکه طلا: سکه طلا بدلیل حبابی که دارد، ابزاری برای دلالی شناخته شده و در شرایط نوسان، قیمت سکه نوسانات بیشتری نسب طلا دارد.
 • در طلای دست دوم تقلب زیاد است. فروشندگان متقلب ممکن است فلزاتی دیگر را با طلا آبکاری کرده و به اسم طلای دست دوم بفروشند یا در کارگاه‌های زیرزمینی مس، نقره و آلیاژهای زرد رنگ را ترکیب کنند و به اسم طلای دست دوم بفروشند.

هنگام خرید طلای دست دوم باید به موارد زیر دقت کنید:

 • حتما می دانید که در زمان فروش طلای زینتی به طلافروشی ها، سنگ های اتمی و غیراصل از طلا جدا می شود و از وزن طلا کم می شود، در حالی که شما در زمان خرید همان طلا، وزن نگین های اتمی را با طلا حساب کرده اید. پس طلای دست دوم نگین دار نخرید، مگر اینکه نگین آن اصل باشد.
طلای دست دوم یا سکه؟

ویژگی های سکه برای سرمایه گذاری

خرید سکه نیز دارای ویژگی های خاص خود است که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • نقد شوندگی بالا: سکه و طلای آب شده و طلای دست دوم و هر نوع طلایی، پول نقد است. یعنی سریع می توان آن را فروخت، حتی در شرایط ریزش قیمت طلا، این فلز زرد خریداران خود را دارد.
 • اطمینان از کیفیت: سکه‌های وکیوم شده(پلمپ شده) که زیر نظر بانک مرکزی به فروش می‌رسند تا حد بسیار زیادی میزان خرید سکه‌های تقلبی را کاهش داده‌ است. یکی از ریسک های بازار طلا تقلبی بودن طلا است، که سکه ریسک کمتری دارد.
 • نوسان زیاد قیمت ها: قیمت سکه بدلیل داشتن حباب قیمتی، با تغییرات ارز دچار التهاب شده و نوسان می کند. حباب سکه گاهی خیلی بیشتر از رشد ارز رشد می کند و گاهی برعکس، ریزش ناگهانی دارد. سکه طلا نسبت به طلای دست دوم نوسان زیادتری دارد.
 • محدودیت قانونی در خرید: با توجه به تحولات اخیر در بازار سکه، نمی‌توان سکه را در حجم بالا خرید و هر فرد با محدودیت خرید مواجه است. در برخی موارد نیز با هر کارت ملی تعداد محدودی سکه فروخته می‌شود و اگر متوجه خرید انبوه آن شوند، فرد با مشکل مواجه می‌شود.
 • تاثیرپذیری زیاد از اقتصاد داخلی: بدلیل محدودیت تولید سکه از طرف بانک مرکزی، عملا کنترل قیمت سکه طلا در ایران دست دولت است. با تغییرات قیمت ارز و عرضه سکه یا افزایش تقاضا، قیمت سکه نوسان می کند.

همچنین باید سکه را حتما از طلافروشی های معتبر دارای پروانه فعالیت بخرید و بابت آن فاکتوری بگیرید که ممهور و دارای آدرس دقیق فروشگاه باشد.

طلای دست دوم

طلای دست دوم یا سکه؟ کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟

طلای دست دوم یا سکه؟ خرید طلای دست دوم نسبت به سکه سود بیشتری دارد. زیرا قیمت سکه حبابی است و این به آن معناست که ممکن است شما با خرید سکه طلا پول ۸ گرم و ۱۳۳ سوت طلای ۲۲ عیار را ندهید و ناچار شوید پول بیشتری برای خرید سکه بپردازید که این همان حباب سکه است و دلیل آن هم کاهش عرضه از بانک مرکزی است. در جدول زیر خلاصه ای از تفاوت های طلای دست دوم و سکه می توان دید:

طلای دست دومسکه
حباب طلا ناچیز استدارای حباب است
نقدشوندگی بیشترنقدشوندگی کمتر
تاثیرپذیری از اقتصاد جهانیتاثیرپذیری از اقتصاد داخلی
استفاده به عنوان کالای زینتیعدم استفاده مصرفی
 عدم محدودیت در خرید طلامحدودیت قانونی در خرید سکه
سود سرمایه گذاری کمترسود سرمایه گذاری بیشتر
سود فروشنده 7% داردسود فروشنده کم است
امکان تقلب زیاد استامکان تقلب در سکه وکیوم کم است
طلای دست دوم یا سکه؟

با توجه به مقایسه‌ای که بین سکه و طلا دست دوم انجام دادیم می توانیم در پاسخ به سوال طلای دست دوم یا سکه؟ :

سرمایه گذاری در طلای دست دوم ریسک کمتری دارد و مطمئن‌تر است اما سکه به دلیل داشتن حباب ریسک بیشتری دارد اما ممکن است بازده بیشتری هم نسبت به طلای دست دوم داشته باشد. تصمیم نهایی برای انتخاب هر یک از این موارد بستگی به شما دارد، خرید طلای بدون ریسک می خواهید، طلای دست دوم بخرید. اگر سود بیشتری میخواهید، در کنار تحمل ریسک و نوسانات طلا، سکه طلا بخرید.

طلای دست دوم یا سکه؟

سکه نوسانات بیشتری دارد، ولی سود بیشتری هم می تواند داشته باشد. طلای دست دوم ریسک و نوسان کمتری دارد ولی سود آن هم کمتر خواهد بود.

اشتراک در
اطلاع از

14 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
کاربران ناشناس
3 ماه قبل

طلا خوب یاسکه دوست عزیز

کاربران ناشناس
3 ماه قبل

سلام برای سرمایه گذاری چه طلای خوب

زمانی
3 ماه قبل

سلام لطفاً راهنمایی بفرمایید که قیمت طلا. با تومان پول بی ارزش خودمون آیا تفاوت قیمت یعنی با محاسبه تورم سالیانه بنظر شما سرمایه‌گذاری در طلا تا چند سال آینده چجوریست آیا سودی داره یا نه یعنی با پول که خود شما استاد هستید ممنون میشم جواب بدین البته اگر توانسته باشم منظورمو به عرض برسانم

کاربران ناشناس
11 ماه قبل

سلام ممنون ..بسیار عالی بود

کاربران ناشناس
1 سال قبل

صندوق امانات؟
مگر صندوق امانات بانک جارو نکردن بردن، لطفا یا پیشنهاد ندین یا با فکر پیشنهاد بدین

داریوش
1 سال قبل

ایا از اهن ربا میشه استفاده کرد که این طلا در ان از فلزات استفاده شده یا نه

داریوش
1 سال قبل

سلام ما چگونه بدونیم که طلای دست دوم خالص یا تا خالص است لطفا راهنمایی بفرمائید

محمد
1 سال قبل

Hello من یک سکه 2ریالی دارم قیمت اون چند میشه و به چه کسی بفروشم

محمد
1 سال قبل

سلام من سکه 2 ریالی دارم قیمت اون چنده و به چه کسی بفروشم

14
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx