برلیان چیست و چه تفاوتی با طلا و جواهر دارد

برلیان چیست و چه تفاوتی با طلا و جواهر دارد؟

فهرست مطالب

برلیان چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ برلیان(Brilliant) از ارزشمندترین جواهرات است. این کانی در دسته سنگ های قیمتی و گرانبها قرار دارد. جالب است بدانید که اصلا چیزی به نام سنگ برلیان در طبیعت وجود ندارد! در واقع برلیان یک سنگ جواهر الماس تراش خورده است.

در ساخت طلا و جواهرات بطور کلی دو نوع سنگ قیمتی و کانی استفاده می شود. این سنگ های گران بها به دو دسته سنگ های قیمتی و سنگ های نیمه قیمتی تقسیم می شوند. سنگ های قیمتی در حالت طبیعی خود برای ساخت جواهرات مناسب نیست و باید تراش خورده و صیقلی شود.

در بسیاری از مواقع افراد به طلاپین مراجعه می کنند و درخواست انگشتر برلیان را دارند، اما زمانی که از آن ها می پرسیم که برلیان چیست و چه انگشتری برلیان است، در بیشتر مواقع افراد پاسخی ندارند و انگشتر برلیان را از روی ظاهر آن می شناسند. پرسش های زیادی درباره برلیان در ذهن افراد شکل می گیرد و از ما می پرسند، در این نوشته به سوالات زیر پاسخ می دهیم:

  • برلیان چیست؟
  • فرق طلا و برلیان چیست؟
  • تفاوت الماس و برلیان چیست؟
  • قیمت برلیان بیشتر است یا طلا؟
  • فرق جواهر و برلیان چیست؟
برلیان الماس

بیشتر بخوانید: تفاوت برلیان و نگین اتمی چیست؟

سنگ های قیمتی شامل:

سنگ های نیمه قیمتی

سنگ های نیمه قیمتی با توجه به درجه خلوص و نوع تراش، قیمت گذاری می شوند.

و موارد دیگر که جزو سنگ های نیمه قیمتی است.

بیشتر بدانید: 10 سنگ انگشتر طلا با زیبایی خیره کننده

برلیان یا الماس گرد چیست؟ مشخصات برلیان چیست؟

برلیان نوعی تراش خاص از الماس است. بله درست است، برلیان نوعی الماس است. امروزه به اشتباه به الماس ها برلیان می گویند که یک غلط عمومی شده است. برلیان الماسی است که به صورت گرد برش داده شده. برش گرد یکی از محبوب ترین اشکال الماس به دلیل درخشندگی شدید آن است.

الماس های درخشان گرد یا برلیان ها برای بهینه سازی درخشندگی برش خورده اند و دارای بیش از 56 وجه تراش خورده هستند که نور را منعکس می کنند و رنگین کمانهای ریز را در یک نمایش از درخشش و کنتراست ایجاد می کنند. صدها سال است که برشکاران الماس با این برش کار می کنند تا درخشندگی آن را به حداکثر برسانند. این برش الماس به دهه 1700 باز می گردد. آنها یک کلاسیک جاودانه هستند و در نیمی از حلقه های نامزدی یافت می شوند

برلیان، برش خاص الماس

یک سوالی که زیاد درباره برلیان پرسیده می شود این است که آیا الماس همان برلیان است؟ جواب این سوال “خیر” است! ابتدا الماس ها از معادن استخراج شده و سپس برای تراشکاری و شکل دهی به کارخانجات جواهرسازی فرستاده می شود تا در آنجا به اشکال گوناگون تراش بخورند.

برلیان و قسمت های مختلف آن

حال این الماس ها بسته به تراش خود  نام خاص خود را دارند که ازاین میان میتوان تراش برلیان , مارکیز , پرنس و باگت را نام برد.

اما اگر بخواهیم سنگ الماس را معرفی کنیم می توانیم بگوییم که بالاترین درجه ی سختی را در بین سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی دارد، سنگی بسیار گران قیمت است، این سنگ گران بها آوازه زیادی دارد در حدی که گاهی اوقات الماس هایی که تاریخچه خاص دارند و گران بها هستند، مثل الماس کوه نور، پشتوانه ی پول مملکت ها هستند، نوع شفاف و بی رنگ آن معروف ترین نوع آن است ولی امروز برای تنوع هم که شده از رنگهای مختلف آن هم استقبال به عمل می آید.

چنکگ های نگهدارنده نگین انگشتر طلا

این نوع تراش فرزند تراشی است به نام تراش سوییسی که برای انواع و اقسام سنگ های مختلف در گذشته استفاده می شده است.

برلیان جزو تراش های پرطرفدار سنگ الماس است، بدلیل زیبایی و درخشندگی که دارد. در تراش برلیان سعی بر آن است که هر چه بیشتر از قبل جلوه های بصری سنگ الماس را به نمایش بگذراند و زوایا و نوع برش را به شکلی تنظیم کنند که نور وارده شده به سنگ الماس با صفحات بیشتری از سنگ برخورده کرده و در انتها به چشم ما برخورد کند.

فرق طلا و برلیان چیست؟

برلیان نوعی الماس است و طلا فلز است و در واقع زیورآلاتی که از طلا ساخته شده اند را طلا می گویند. اما انگشتر برلیان و یا جواهرات برلیان در واقع به انگشتری می گویند که از الماس تراش خورده برلیان استفاده کرده باشد. در ایران رایج شده است که به این نوع طلا و جواهر، برلیان می گویند. پس انگشتر برلیان یا جواهرات برلیان در واقع مدل همراه الماس تراش خورده به شکل برلیان است.

سنگ برلیان سولیتر، انگشتر طلا سفید برلیان سولیتر

در اصطلاح عامه در بازار طلا و جواهر ایران به انگشترهایی که با سنگ الماس برش خورده برلیان ساخته شده اند، برلیان می گویند. بیشتر این انگشترها برای حلقه ازدواج و نامزدی استفاده می شود و احتمالا شما هم شنیده اید که شخصی می گوید برای حلقه ازدواج برلیان بگیرید، منظور از این حرف این است که انگشتری بگیرید که با سنگ برلیان ساخته شده باشد.

تفاوت الماس و برلیان چیست؟

با توجه به مطالبی که در این محتوا گفته شد متوجه شدیم که تفاوت الماس و برلیان در اصل تفاوت در معنای دو کلمه است و از نظر ساختاری هر دو کلمه بیان کننده ماهیت سنگ الماس هستند. کلمه “الماس” بیان کننده شکل اصلی و مفهوم اصلی این سنگ است که همان سنگ خشن و بد شکلی است که با تراش تبدیل به الماس درخشان می شود والبته انواع کاربردهای غیر جواهری الماس را نیز شامل می شود، و در مقابل کلمه “برلیان” بیان کننده نوع تراش محبوبی است که بر روی سنگ الماس زده می شود و به شکل گرد است و بسیار محبوب.

تفاوت الماس و برلیان چیست

قیمت برلیان بیشتر است یا طلا؟

این سوال که “قیمت برلیان بیشتر است یا طلا؟” اینطور می توان پاسخ داد که این بستگی به وزن طلای یک قطعه زیورآلات دارد. برای مثال اگر قطعه شما طلای زیادی داشته باشد و تنها یک برلیان کوچک داشته باشد، قیمت طلا بیشتر خواهد بود.

اما بطور کلی می توان گفت برلیان ماده گران تری از طلا است، چون از الماس ساخته می شود و الماس گرانبها ترین سنگ قیمتی بحساب می آید. برلیان برای سرمایه گذاری هم می تواند گزینه مفیدی باشد اگر دید بلندمدت داشته باشید.

الماس برلیان

فرق جواهر و برلیان چیست؟

جواهر به کلیه زیورآلاتی که از نگین یا سنگ قیمتی استفاده کرده باشند، گفته می شود. اینکه تفاوت جواهر و برلیان چیست را می توان به ساده ترین شکل ممکن جواب داد. برلیان به نوعی الماس تراش خورده می گویند، ولی جواهر به یک قطعه زیورآلات، چه از جنس طلا چه از جنس فلزات گرانبهای دیگر، که در ساخت آن از نگین سنگ قیمتی استفاده شده باشد.

پس جواهر و الماس متفاوت هستند و اینکه به اشتباه جواهر را به معنای الماس بکار می برند، را می توان با این موضوع به راحتی تشخیص داد.

پایه نگین انگشتر فشاری طلاپین

چرا تراش برلیان گرانترین الماس است؟

الماس برلیان و درجه بندی آن


گران‌ترین تراش الماس، برلیانت گرد است، زیرا بیشترین مقدار سنگ الماس- به طور متوسط ​​حدود 60٪ – را در طول فرآیند برش هدر می‌دهد. این مقدار زیاد مواد دور ریخته شده به این معنی است که مصرف کنندگان برای کمک به پوشش هزینه ها و جبران قیمت سنگ الماس اصلی، برای سنگی بزرگتر از آنچه در نهایت به دست می آورند، پرداخت می کنند.

هرچه در برش سنگ الماس دورریز سنگ کمتر باشد، قیمت نهایی تمام شده کمتر خواهد بود. اما درمورد سنگ برلیان یا همان الماس گرد، بدلیل دایره ای بودن و داشتن ابعاد زیاد آن، باید برش های زیادی روی آن انجام شود و در نتیجه بخش های زیادی از سنگ از بین خواهد رفت.

الماس گرد مدرن یا برلیان، محبوب ترین شکل الماس در بازار است که هفتاد و پنج درصد از الماس های فروخته شده امروزه را به خود اختصاص می دهد. این الماس به دلیل درخشندگی خود از ارزش بالایی برخوردار است و آن را به یکی از براق ترین قطعات الماس موجود در بازار تبدیل کرده است. برش گرد برای انعکاس نور و از بین بردن رنگ بسیار عالی است، به این معنی که آنها حتی با وضوح پایین و رتبه بندی رنگ پایین، جذابیت و زیبایی سنگ را حفظ می کنند. 

ابعاد یک الماس برلیان چقدر است؟


پاسخ کوتاه: قیمت یک الماس 1.00 قیراطی از حدود 1000 دلار تا بیش از 12000 دلار متغیر است.
یک الماس 1 قیراطی چقدر است؟
اندازه الماس شکل به میلی متر
1 قیراط الماس برش گرد: 6.5 * 6.5 میلی متر

سوالات پر تکرار درباره برلیان

آیا برلیان بهتر از الماس است؟

نحوه انتشار نور در برش برلیان الماس

یک الماس خوب در واقع الماسی است که نور را به بهترین شکل ممکن منعکس کند. تراش برلیان نسبت به سایر برش های الماس انعکاس بیشتری دارد. یک الماس تراش برلیان، با تعداد ایده آل 57 وجه برش داده می شود، بنابراین درخشندگی شدیدتر و جذابیت بالاتری دارد. در بین تمام اشکال الماس، برش برلیان از همه بیشتر می درخشد و در نتیجه گران ترین الماس است.

آیا برلیان الماس واقعی است؟

برلیان اصطلاحی است که به معروف ترین تراش الماس اشاره دارد. یک سنگ الماس خشن به شکل خاصی تراشیده می شود که برلیان تراش تنها یکی از این اشکال است. بنابراین تنها پس از برش است که الماس درخشش و درخشندگی منحصر به فرد خود را به دست می آورد و قبل از آن سنگی خشن و با درخشندگی پایین است و شاید رگه های ناخالصی نیز در آن دیده شود.

قیمت الماس های برلیان چقدر است؟

قیمت وزن قیراط الماس (به ازای هر قیراط، برلیانت گرد)
1.0 قیراط 2500 تا 18000 دلار
1.50 قیراط 3300 دلار – 24000 دلار
2.0 قیراط 4200 دلار – 29000 دلار
3.0 قیراط 7,200 دلار – 51,000 دلار

قیمت برلیان بیشتر است یا طلا؟ + توضیح

برلیان الماس است و طلا یک فلز گرنبها، قیمت آن ها نسبت به وزن آن ها زیاد یا کم می شود.
بطور کلی می توان گفت الماس برلیان ماده گران تری از طلا است، چون از الماس ساخته می شود و الماس گرانبها ترین سنگ قیمتی بحساب می آید.

خلاصه مطلب

سنگ برلیان و طلا و الماس و جواهر چهار مفهوم متفاوت است. برلیان نوع تراش خورده الماس کاوش شده از معدن الماس است. الماس وقتی که از معدن کشف می شود ظاهر جذابی ندارد و با تراش های دقیق، به آن شکل زیبا می دهند. یکی از این تراش ها برلیان است.

قیمت برلیان گرانتر از طلا است و در هنگام فروش برلیان یا الماس اصل، قیمت آن محاسبه می شود، برعکس نگین اتمی که جدا می شود و قیمت آن در فروش طلا حساب نمی شود.

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx