نرخ لحظه ای طلای 18 عیار: 1/230/000 تومان

ما به شما گارانتی همیشگی، امکان عودت ۷ روزه را هدیه میدهیم

نرخ لحظه ای طلا 18 عیار: 1/265/000 تومان

برلیان چیست و چه تفاوتی با طلا و جواهر دارد

برلیان چیست و چه تفاوتی با طلا و جواهر دارد؟

فهرست مطالب

برلیان چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ برلیان(Brilliant) از ارزشمندترین جواهرات است. این کانی در دسته سنگ های قیمتی و گرانبها قرار دارد. جالب است بدانید که اصلا چیزی به نام سنگ برلیان در طبیعت وجود ندارد! در واقع برلیان یک سنگ جواهر الماس تراش خورده است.

برلیان الماس

در ساخت طلا و جواهرات بطور کلی دو نوع سنگ قیمتی و کانی استفاده می شود. این سنگ های گران بها به دو دسته سنگ های قیمتی و سنگ های نیمه قیمتی تقسیم می شوند. سنگ های قیمتی در حالت طبیعی خود برای ساخت جواهرات مناسب نیست و باید تراش خورده و صیقلی شود.

بیشتر بخوانید: تفاوت برلیان و نگین اتمی چیست؟

سنگ برلیان سولیتر، انگشتر طلا سفید برلیان سولیتر

سنگ های قیمتی شامل:

  • الماس
  • یاقوت سرخ
  • سنگ زمرد
  • یاقوت کبود

سنگ های نیمه قیمتی

سنگ های نیمه قیمتی با توجه به درجه خلوص و نوع تراش، قیمت گذاری می شوند.

  • اوپال
  • گارنت
  • آمیتیست
  • تورمالین
  • توپاز
  • فیروزه

و موارد دیگر که جزو سنگ های نیمه قیمتی است.

بیشتر بدانید: 10 سنگ انگشتر طلا با زیبایی خیره کننده

برلیان چیست؟

برلیان نوعی تراش خاص از الماس است. بله درست است، برلیان نوعی الماس است. امروزه به اشتباه به الماس ها برلیان می گیوند که یک غلط عمومی شده است.

برلیان، برش خاص الماس

یک سوالی که زیاد درباره برلیان پرسیده می شود این است که آیا الماس همان برلیان است؟ جواب این سوال “خیر” است! ابتدا الماس ها از معادن استخراج شده و سپس برای تراشکاری و شکل دهی به کارخانجات جواهرسازی فرستاده می شود تا در آنجا به اشکال گوناگون تراش بخورند.

برلیان و قسمت های مختلف آن

حال این الماس ها بسته به تراش خود  نام خاص خود را دارند که ازاین میان میتوان تراش برلیان , مارکیز , پرنس و باگت را نام برد.

اما اگر بخواهیم سنگ الماس را معرفی کنیم می توانیم بگوییم که بالاترین درجه ی سختی را در بین سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی دارد، سنگی بسیار گران قیمت است، این سنگ گران بها آوازه زیادی دارد در حدی که گاهی اوقات الماس هایی که تاریخچه خاص دارند و گران بها هستند، مثل الماس کوه نور، پشتوانه ی پول مملکت ها هستند، نوع شفاف و بی رنگ آن معروف ترین نوع آن است ولی امروز برای تنوع هم که شده از رنگهای مختلف آن هم استقبال به عمل می آید

چنکگ های نگهدارنده نگین انگشتر طلا

این نوع تراش فرزند تراشی است به نام تراش سوییسی که برای انواع و اقسام سنگ های مختلف در گذشته استفاده می شده است.

برلیان جزو تراش های پرطرفدار سنگ الماس است، بدلیل زیبایی و درخشندگی که دارد. در تراش برلیان سعی بر آن است که هر چه بیشتر از قبل جلوه های بصری سنگ الماس را به نمایش بگذراند و زوایا و نوع برش را به شکلی تنظیم کنند که نور وارده شده به سنگ الماس با صفحات بیشتری از سنگ برخورده کرده و در انتها به چشم ما برخورد کند.

فرق طلا و برلیان چیست؟

برلیان نوعی الماس است و طلا فلز است و در واقع زیورآلاتی که از طلا ساخته شده اند را طلا می گویند. اما انگشتر برلیان و یا جواهرات برلیان در واقع به انگشتری می گویند که از الماس تراش خورده برلیان استفاده کرده باشد. در ایران رایج شده است که به این نوع طلا و جواهر، برلیان می گویند. پس انگشتر برلیان یا جواهرات برلیان در واقع مدل همراه الماس تراش خورده به شکل برلیان است.

برلیان تراش الماس

قیمت برلیان بیشتر است یا طلا؟

این سوال که “قیمت برلیان بیشتر است یا طلا؟” اینطور می توان پاسخ داد که این بستگی به وزن طلای یک قطعه زیورآلات دارد. برای مثال اگر قطعه شما طلای زیادی داشته باشد و تنها یک برلیان کوچک داشته باشد، قیمت طلا بیشتر خواهد بود.

الماس برلیان

اما بطور کلی می توان گفت برلیان ماده گران تری از طلا است، چون از الماس ساخته می شود و الماس گرانبها ترین سنگ قیمتی بحساب می آید. برلیان برای سرمایه گذاری هم می تواند گزینه مفیدی باشد اگر دید بلندمدت داشته باشید.

فرق جواهر و برلیان چیست؟

جواهر به کلیه زیورآلاتی که از نگین یا سنگ قیمتی استفاده کرده باشند، گفته می شود. اینکه تفاوت جواهر و برلیان چیست را می توان به ساده ترین شکل ممکن جواب داد. برلیان به نوعی الماس تراش خورده می گویند، ولی جواهر به یک قطعه زیورآلات، چه از جنس طلا چه از جنس فلزات گرانبهای دیگر، که در ساخت آن از نگین سنگ قیمتی استفاده شده باشد.

پس جواهر و الماس متفاوت هستند و اینکه به اشتباه جواهر را به معنای الماس بکار می برند، را می توان با این موضوع به راحتی تشخیص داد.

پایه نگین انگشتر فشاری طلاپین

خلاصه مطلب

سنگ برلیان و طلا و الماس و جواهر چهار مفهوم متفاوت است. برلیان نوع تراش خورده الماس کاوش شده از معدن الماس است. الماس وقتی که از معدن کشف می شود ظاهر جذابی ندارد و با تراش های دقیق، به آن شکل زیبا می دهند. یکی از این تراش ها برلیان است.

قیمت برلیان گرانتر از طلا است و در هنگام فروش برلیان یا الماس اصل، قیمت آن محاسبه می شود، برعکس نگین اتمی که جدا می شود و قیمت آن در فروش طلا حساب نمی شود.

مطالب زیر نیز میتواند برایتان مفید باشد!

پرفروش ترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟