بهترین نوع طلا برای سرمایه گذاری بلندمدت چیست؟

بهترین نوع طلا برای سرمایه گذاری بلندمدت چیست؟

فهرست مطالب

احساس امنیت مالی یکی از مهمترین نیازهای انسان است. در مورد پول هم همینطور – مردم باید احساس کنند که پولشان امن است. به همین دلیل است که آنها به دنبال راهی برای محافظت از سرمایه خود در برابر نوسانات مالی و اتفاقات بازار هستند و دارایی هایی که از این سرمایه محافظت کنند، به نوعی پناهگاهی برای سرمایه بحساب می آیند. طلا یک دارایی پناهگاه امن(safe heaven investment) حساب می شود. اما چگونه طلا به عنوان یک پناهگاه عمل می کند؟

بهترین نوع طلا برای سرمایه گذاری (2)

چرا طلا در ایران یک سرمایه گذاری عالی محسوب می شود؟

طلا یک فلز گران بها است که دارایی زمان جنگ و بحران بوده است. طلا معمولاً در مواقع عدم اطمینان مالی یا سیاسی به عنوان یک پناهگاه امن در نظر گرفته می شود زیرا برخلاف ارزهای فیات یا سایر دارایی هایی که مممکن است ارزش خود را از دست بدهند، مثل پول های رایج در کشورها که ارزش خود را از دست می دهد، در خطر بی ارزش شدن نیست.

در شرایط جنگ در کشورها نیز یکی از بهترین گزینه ها برای حفظ ارزش دارایی بوده است، چون سرمایه زیادی را می توان به چند کیلوگرم طلای خالص و کم حجم تبدیل کرد که در هر جای جهان ارزش خود را حفظ می کند.

مطالعه کنید: دلیل علاقه انسان به سرمایه گذاری طلا از مصر باستان تا قرن 21

یکی از سوالاتی که افراد برای سرمایه گذاری در طلا می پرسند، این است که کدام نوع طلا برای سرمایه گذاری بهتر است؟ با توجه به محبوبیتی که طلا هزاران سال است داشته است، برای سرمایه گذاری در این فلز گرانبها نیز راهکارها و ابزارهای مختلفی طراحی شده که نه تنها در کشور ما ایران بلکه در تمام کشورهای جهان از انواع طلا برای سرمایه گذاری استفاده می‌کنند.

 بهترین نوع سرمایه گذاری در طلا

بدلیل محبوبیت بالایی که در همه جهان دارد، طلا نقدشوندگی بالایی دارد. مهم ترین ویژگی طلا همین نقدشوندگی آن است که از سایر دارایی ها متمایز می شود، مسکن چندین ماه زمان می برد تا بفروش برسد و نمی توان مسکن را با خود حمل کرد، بورس ممکن است در شرایط ریزش بازار باشد و سهام ها قفل باشد که امکان خرید و فروش نباشد و …

کم‌‌یاب بودن طلا و حجم محدود آن در معادن از دیگر دلایل محبوبیت سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود زیرا کاهش معادن و تقاضای زیاد باعث روند صعودی قیمت طلا در بازار می‌شود. تاثیرپذیری طلا از وقایع سیاسی و اقتصادی تا حدود زیادی، در جهان از روند یکسانی پیروی می‌‌کند به همین دلیل است که مردم این بازار را نسبت به سایر بازارهای مالی ترجیح می‌دهند.

مطالعه کنید: 13 مورد از کاربردهای طلا که جالب است بدانید.

راه های سرمایه گذاری در طلا چیست

بهترین نوع طلا برای سرمایه گذاری در ایران چیست؟ میزان سودآوری طلا و ریسک کم‌تر آن نسبت به سایر بازارهای مالی افراد را به سرمایه ‌گذاری در طلا ترغیب می‌‌کند. طلا همانطور که در بالا نیز توضیح دادیم به عنوان یک پناهگاه امن برای سرمایه و دارایی بحساب می آید.

طلا در بازار ایران به 2 شکل فیزیکی و غیرفیزیکی(بورس و طلای اینترنتی) سرمایه گذاری می شود.

بهترین روش سرمایه گذاری طلا

روش های فیزیکی سرمایه گذاری در طلا

 1. طلای نو زینتی
 2. طلای دست دوم زینتی(با نام های طلای شکسته، طلای کم اجرت، طلای بدون اجرت نیز شناخته می شود)
 3. سکه طلا
 4. طلای آب شده
 5. شمش طلا

 • طلای نو زینتی برای سرمایه گذاری در طلا

در بازار طلا خرید طلای زینتی در بین بانوان محبوبیت بسیار دارد و برای زیبایی از این نوع طلا استفاده می شود. در حقیقت کسانی که طلای نو می‌خرند قبل از آن که تصمیم به سرمایه گذاری در بازار طلا داشته باشند، قصد خرید زیورآلات یا جواهرآلات را دارند. 

خرید طلای زینتی با هدف سرمایه گذاری، برای سرمایه گذاری بلندمدت مناسب است نه کوتاه مدت.

طلای زینتی در زمان خرید هزینه های مازاد بر اصل طلای زیادی برای شما دارد، از جمله اجرت ساخت طلا، سود طلافروش، مالیات بر اجرت ساخت و سود فروشنده، وزن سنگ های غیراصل بر روی طلا. این موارد در زمان فروش طلا، از قیمت آن کم می شود، به همین دلیل خرید طلای زینتی نو برای سرمایه گذاری مناسب نیست. اما برای سرمایه گذاری طولانی مدت می تواند مناسب باشد چون اگر زمان مناسبی از خرید طلا بگذرد، با افزایش قیمت طلا، قیمت‌‌های اضافی جبران خواهند شد، در غیر این‌‌صورت، ضرر خواهید کرد.

مطالعه کنید: ساده ترین روش محاسبه طلا؛ نحوه محاسبه قیمت طلا + قانون جدید مالیات 1401

طلای دست دوم

 • طلای دست دوم یا طلای بدون اجرت و کم اجرت

طلای زینتی نو که از طرف مصرف‌‌کننده به فروش می‌‌رسد و توسط مغازه‌‌دار خریده‌‌ می‌‌شود، طلای دست دوم یا طلای شکسته نام دارد. خرید طلای دست دوم یا طلای بدون اجرت، در گرانی های سال های اخیر زیاد شده است. دلیل اصلی آن این است که خانم ها با خرید طلای دست دوم، علاوه بر سرمایه گذاری، استفاده زینتی خود را نیز انجام می دهند و در مقایسه با طلای نو، اجرت ساخت و مالیات بر روی طلا پرداخت نمی کنند. علاوه بر این طلای دست دوم کم اجرت معمولا طلای سنگین است که نگین غیر اصل نیز ندارد و در زمان فروش از قیمت کل آن کم نمی شود.

یک نکته خودمانی: فروش طلای دست دوم معمولا با عیار پایین تری انجام می شود، اما اگر همان طلا را به کارگاه طلاسازی برده و ذوب کنید تا تبدیل به طلای آب شده شود، می تواند با عیار اصلی خود بفروش برسد.

خرید طلای دست دوم برای سرمایه گذاری در کنار استفاده زیبایی گزینه خوبی است.

مطالعه بیشتر: برای سرمایه گذاری طلای آب شده بهتر است یا طلای دست دوم؟

طلای دست دوم یا سکه؟

 • سکه طلا

سکه طلا به دلیل ارزش ذاتی آن، کالایی کم ریسک بشمار می آید. به علاوه، در مقایسه با سایر دارایی‌ها(نظیر املاک و مستغلات)، از خاصیت نقدشوندگی بسیار بالاتری برخوردار است. با توجه به شرایط تورم در کشور، قیمت سکه همواره رو به رشد بوده است. سالانه بطور متوسط بین 30 تا 50% سود از سکه می توان بدست آورد. درصورت خرید سکه مالیات و اجرت پرداخت نمی‌‌شود. طبیعی است که در هنگام فروش نیز قیمتی از آن کسر نمی‌‌شود، بنابراین بسیاری از افراد این روش را برای سرمایه‌‌گذاری انتخاب می‌‌کنند.

سکه نیز انواع مختلفی دارد از جمله سکه تمام بهار، سکه تمثال امام، نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی و پارسیان که برای سرمایه گذاری می تواند گزینه مناسبی باشد.

به دلیل وجود حباب سکه و مسائل مربوط به تقاضا ممکن است با قیمتی بیشتر از ارزش گرمی آن به فروش برسد اما از آن جایی که این بازار بسیار پرطرفدار است اگر در بهترین زمان خرید سکه را در برنامه خود قرار دهید و در بهترین زمان ممکن آن را بفروشید، سود بیشتری نسبت به سایر سرمایه گذاری ها در طلای فیزیکی به دست می آورید.

مطالعه بیشتر: برای سرمایه گذاری خرید طلای آب شده بهتر است یا سکه؟

خرید سکه طلا به عنوان سرمایه گذاری چه مزیت هایی دارد؟

 • اجرت ساخت و مالیات ندارد
 • کمیسیون یا کارمزد فروشنده پایین است
 • قابلیت نقدشوندگی بالا در سکه
 • بدلیل داشتن حباب سکه می توان سودهای خوبی کسب کرد
 • بازدهی سود بالاتر از تورم در زمان فروش خصوصا در سرمایه گذاری بلند مدت 

خرید سکه طلا به عنوان سرمایه گذاری چه معایبی دارد؟

 • محدودیت در خرید(به دلایل قانونی در خرید سکه محدودیت وجود دارد، مخصوصا زمانی که قیمت ها رشد زیادی دارند و بازار ملتهب است)
 • حباب قیمتی(حباب قیمت سکه ممکن است تخلیه شود و ضرر کنید)
 • امکان خرید فقط در وزن های مشخص سکه
Gold bars

 • طلای آب شده برای سرمایه گذاری در طلا

طلای آب شده یکی از بهترین سرمایه گذاری ها در بازار طلا بحساب می آید. دلیل اصلی آن هم این است که در خرید طلای آب شده فقط و فقط قیمت طلای خام را می پردازید و مالیات و اجرت ساخت ندارد.  جالب است بدانید که طلای آبشده فقط در ایران با این عنوان شناخته می شود و در کشورهای توسعه یافته معمولا طلا به صورت شمش های استاندارد و همراه مالیات است.

طلای آبشده هم مثل سکه هیچ کاربردی غیر از سرمایه‌گذاری ندارد. طلای آب شده مزیت انعطاف در میزان سرمایه گذاری را دارد، یعنی با وزن کم هم می توان طلا خرید و مثل سکه یا طلای دست دوم فقط وزن های خاص را پوشش نمی دهد.

آبشده، طلای آب شده، عکس طلای آب شده

چرا سرمایه گذاری در طلای آب شده خوب است؟

 • اجرت ساخت ندارد
 • مالیات ندارد
 • محدودیت خرید و فروش ندارد
 • سود طلافروشی(7% قانونی بر روی طلای زینتی) را ندارد و فقط کمیسیون خرید دارد
 • تمامی سرمایه تبدیل به طلای 18 عیار می شود و هزینه های اضافی پرداخت نمی شود
 • قیمت انس طلای جهانی بر روی سرمایه گذاری ما اثرگذاری دارد.
 • هزینه های بسته بندی و ضرب در سکه و شمش را ندارد
 • محاسبه قیمت در زمان خرید و فروش بر مبنای عیار درج شده بر روی طلای ذوب شده (این در حالی است که در زمان فروش طلای دست دوم ۱۸ عیار، فروشنده آن را با عیار کمتر از ۱۸ از شما خریداری می‌نماید)
 • قدرت نقدشوندگی بالا در ایران(طلای آب شده در خارج از کشور رایج نیست)
 • امکان خرید با کمترین سرمایه(طلای آب شده از 10 گرم به بالا در بازار پیدا می شود)
 • حمل و نقل آسان و نگهداری ساده تر از طلای زینتی
 • عدم محدودیت در میزان خرید طلای آبشده
 • امکان ساخت طلای زینتی دلخواه و سفارشی با تحویل طلای آب شده به کارگاه طلاسازی

چرا سرمایه گذاری در طلای آب شده خوب نیست؟

 • امکان تقلبی بودن طلای آب شده زیاد شده است(باتوجه به اینکه طلای آب شده طلای ذوب شده است ممکن است بین طلاهایی که ذوب شده است، ناخالصی وجود داشته باشد)

نکته خودمانی: پلتفرم های اینترنتی زیادی در کشور ایجاد شده است که اقدام به فروش طلا می کنند و بازار معاملاتی طلا راه اندازی کرده اند، این پلتفرم ها نیز بر مبنای طلای آب شده معامله می کنند.

سرمایه گذاری در طلای آب شده از چه روش هایی قابل انجام است؟

 1. طلای آبشده نقدی: طلای آب شده نقدی که بیشتر مد نظر این نوشته نیز بود، همان روشی است که با مراجعه به طلافروشی ها طلای آب شده می خریم. اما روش های دیگری برای طلای آب شده نیز در بازار ایران وجود دارد از جمله فردایی و شنبه ای.
 2. طلای آب شده فردایی: با توافق قیمتی در روز بعد صورت می‌‌گیرد. این نوع خرید طلا بیشتر برای دلالی و سفته بازی است و در اتاق های معاملاتی طلا بشدت رایج است. خرید طلای فردایی در واقع توافق بر این است که قیمت فردا به چه سمتی خواهد رفت و شما برای انجام این معاملات باید تحلیل بازار بلد باشید. این نوع معامله طلا توصیه نمی شود.
 3. طلای آب شده شنبه‌‌ای: این نوع معاملات طلای آب شده مثل معاملات فردایی است و بیشتر جنبه سفته بازی دارد. معمولا در روزهای آخر هفته و در اتاق های معاملاتی انجام می شود. نکته درباره این نوع خرید و فروش طلای آب شده این است که حجم معاملات در این روش بالا است، بنابراین افرادی که سرمایه سنگین دارند بیشتر وارد این معاملات می‌‌شوند. ریسک‌‌پذیری افراد در این روش نیز مانند معاملات فردایی باید زیاد باشد و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
 بهترین نوع سرمایه گذاری در طلا

 • شمش طلا برای سرمایه گذاری در بازار طلا

شمش طلا در واقع طلای 24 عیار یا طلای خالص است که بصورت استاندارد بفروش می رسد. شمش ها در ایران توسط شرکت های خاصی تولید می شود و یا از شمش های معتبر جهانی در ایران بفروش می رسد. نکته ای که درباره شمش طلا وجود دارد این است که شمش طلا، در وزن های خاصی است و با هر مبلغی نمی توان شمش طلا خرید.

به علت عیار بالا و کیفیت تضمین شده افراد زیادی خرید شمش را به طلای آبشده یا سایر انواع طلا ترجیح می‌دهند. معمولا افرادی که دارایی قابل توجهی دارند از این گزینه برای سرمایه گذاری در بازار طلا استفاده می‌کنند.

مزایای شمش طلا برای سرمایه گذاری چیست؟

 • امکان خرید و فروش بین المللی شمش طلا
 • عیار خالص طلا(24 عیار یا همان طلای خام)
 • بسته بندی شده و مشخص بودن شرکت سازنده
 • امکان تقلب خیلی کم
 • مشخص بودن وزن و ابعاد شمش طلا

معایب شمش طلا برای سرمایه گذاری چیست؟

 • داشتن اجرت ساخت و کارمزد بالا
 • پرداخت مالیات برای خرید شمش طلا
 • عدم امکان خرید با سرمایه اندک
 • تولید شمش ها در اندازه های بزرگ که برای خرید با مقدار پول کم مناسب نیست (شمش‌های گرمی که تولید می شوند نیز اجرت و کارمزد بسیار بالایی دارند)

روش های غیرفیزیکی سرمایه گذاری در طلا

طلای غیر فیزیکی هم مربوط به دو نوع طلا است:

 1. گواهی سپرده سکه در بورس کالا
 2. صندوق های سرمایه گذاری در طلا (ETF طلا)
 3. رمز ارز با پشتوانه طلا
 4. خرید طلا در بازارهای جهانی مثل فارکس
 5. طلای آبشده اینترنتی در بازار غیر رسمی در ایران
خرید سکه از بورس

 • گواهی سپرده سکه در بورس کالا

خرید طلا از بورس کالا یکی دیگر از روش‌های سرمایه گذاری در طلا به حساب می آید. خرید طلا در بورس کالا به صورت شمش طلا است. البته شمش های طلا در بازار فیزیکی بورس کالا مبادله می شوند و حداقل وزن آن‌ها یک کیلوگرم است.

خرید سکه در بورس کالا اما از طریق گواهی سپرده امکان پذیر است. با خرید این گواهی ها، شما می توانید سکه خود را از بانک مربوطه تحویل بگیرید و یا این که این اوراق را به شکل سهام نگه داری کرده و زمانی که قیمت آنها افزایش پیدا کرد آنها را به فروش برسانید. به این نکته هم توجه کنید که حداقل میزان خرید سکه در بورس کالا، یک سکه یا ۱۰ سهم گواهی سپرده سکه است. اگر تمایل به دریافت سکه خریداری شده خود داشته باشید 

با این حال کارمزد مربوط به بورس و هزینه های انبارداری (در صورت تحویل نگرفتن سکه فیزیکی) را هم باید به قیمت آن اضافه کنید. به طور کلی قیمت سکه در بورس کالا از قیمت سکه تکی ارزان تر است. به هنگام خرید سکه فیزیکی از بازار، باید مالیات بپردازید اما سکه در بورس کالا معاف از مالیات است و به طور کلی کارمزد کمتری نسبت به سکه های موجود در بازار دارد.

مزایای گواهی سپرده سکه در بورس کالا چیست؟

 • قیمت سکه در بورس کالا نسبت به سکه در بازار ارزان تر است
 • کارمزد کمتر نسبت به سکه های نقدی
 • خرید سکه در بورس کالا معاف از مالیات است.
 • اطمینان از خرید سکه اصل

معایب خرید گواهی سکه در بورس کالا چیست؟

 • در صورتی که سکه خود را تحویل نگیرید، هزینه انبارداری دارد
 • کارمزد بورس بر روی خرید هر سکه
 بهترین نوع سرمایه گذاری در طلا

 • صندوق های سرمایه گذاری در طلا (ETF طلا)

صندوق های سرمایه گذاری طلا(Gold Funds) یکی دیگر از روش‌های سرمایه گذاری در طلا هستند. صندوق طلا (Gold Funds)‌ نوعی از صندوق های سرمایه گذاری کالایی قابل معامله در بورس است که سرمایه‌های سرمایه‌گذارانش را در گواهی سپرده سکه طلا (حداقل ۷۰ درصد) و اوراق مبتنی بر سکه طلا (حداکثر ۲۰٪) سرمایه‌گذاری می‌کند.

به طور کلی صندوق های سرمایه گذاری طلا یا ETF(exchange-traded funds) ها یا همان صندوق های سرمایه گذاری انواع مختلفی دارند که یکی از آن ها بر پایه طلا است. سرمایه گذاری در این صندوق ها جزء سرمایه گذاری های غیرمستقیم به حساب می آید که در آن میزان سود شما وابسته به دو فاکتور قیمت دلار و قیمت اونس جهانی طلا خواهد بود.

*برای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری طلا باید کد بورسی داشته باشید.

مزایای سرمایه گذاری در صندوق های طلا(ETF) چیست؟

 • قابل معامله بودن واحدهای صندوق
 • سرمایه گذاری با مبالغ کم
 • قابلیت فروش در مقدار کم
 • ریسک کمتر در سرمایه گذاری
 • دریافت بازدهی بهتر از بازار طلا در صورت نداشتن دانش معامله گری

معایب سرمایه گذاری در صندوق های طلا(ETF) چیست؟

 • کارمزد صندوق
 • سود کمتر نسبت به سرمایه گذاری مستقیم در طلا
 بهترین نوع سرمایه گذاری در طلا
 • رمز ارزهای با پشتوانه طلا

یکی از روش های سرمایه گذاری در چند سال اخیر، رمز ارزها هستند. اگر با دنیای ارزهای دیجیتال آشنایی ندارید، کافی است در اینترنت واژه ارزهای دیجیتال را جستجو کنید تا با انبوهی از آموزش های این حوزه نوین آشنا شوید. اما مواردی از این ارزهای دیجیتال که با طلا پشتیبانی می شوند، به رمز ارزهای با پشتوانه طلا معروف هستند.

چه می‌شود اگر ارزهای دیجیتال بتوانند هم ارزش طلا را داشته باشند و در عین حال مزیت‌های ماهیت دیجیتالی خود را حفظ کنند؟ اگر مردم بتوانند از مزایای ذخیره طلا بدون نیاز به نگه‌داری و محافظت از شمش‌های سنگین طلا استفاده کنند چه؟ ارز دیجیتال با پشتوانه طلا، توسط ارزش فیزیکی طلا پشتیبانی می‌شوند.

سرمایه گذرای در طلای دیجیتال

طلای مورد استفاده برای پشتیبانی از ارز دیجیتال با پشتوانه طلا باید در ذخایر طلا نگهداری شود که معمولا در بانک‌ها و سایر موسسات شخص ثالث نگهداری می‌شود. رمز ارزهای زیر با پشتوانه طلا هستند:

 • توکن Perth Mint Gold (PMGT)
 • توکن Gold Coin (GLC)
 • توکن DigixGlobal
 • توکن Meld Gold
 • توکن Tether Gold
 • توکن AABB Gold
 • توکن PAX Gold
 • خرید طلا در بازارهای جهانی مثل فارکس

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در طلا، سرمایه گذاری در طلا از طریق بازار فارکس است. این روش سرمایه گذاری روی انس جهانی انجام می شود و قیمت ها بر اساس انس جهانی تغییر می کند. نماد XAU در بازار فارکس نماد طلا است و برای معاملات استفاده می شود. برای شروع معاملات در بازار فارکس، ابتدا باید در یک بروکر حساب داشته باشید تا بتوانید پول خود را به دلار تبدیل کنید.

سرمایه گذاری در طلا فارکس

بازار فارکس برای خرید طلا یک بازار دو طرفه است، یعنی هم می توان بر روی کاهش قیمت طلا سود کرد و هم بر روی افزایش قیمت آن. علاوه بر این موارد مزیت اصلی بازار فارکس معاملات اهرمی leverage است. معاملات اهرمی به شما این امکان را می دهد تا چندین برابر پول خود سرمایه گذاری کنید، و در صورتی که سود کنید نیز چندین برابر سرمایه خود سود کرده اید. اما باید مراقب بازارهای ریزشی و لیکوئید شدن سرمایه خود نیز باشید.

 • خرید طلا در اتاق های معاملاتی

طلای آب شده در بازارهای غیر رسمی ایران نیز معامله می شود، که به اتاق های معاملاتی معروف است. اتاق های معاملاتی طلا در پیامرسان هایی مثل تلگرام هستند، اما به هیچ عنوان توصیه نمی شود. اتاق های معاملاتی که بیشتر اقدام به خرید و فروش طلای آبشده فردایی و شنبه ای هستند، بازاری غیرقانونی راه اندازی کرده اند، بهتر است اگر دانش معاملاتی و ترید کردن ندارید، به هیچ عنوان در این اتاق های معاملاتی عضو نشوید.

بهترین نوع سرمایه گذاری در بازار طلا کدام است؟

انتخاب میان سرمایه گذاری های مختلف طلا به شرایط و اهداف سرمایه‌گذاری شما از سرمایه گذاری بستگی دارد. برخی از افراد با خرید طلای زینتی در کنار استفاده شخصی، سعی در حفظ ارزش پول خود را دارند، برخی با خرید طلای دست دوم و بدون اجرت هم استفاده زینتی می کنند و هم سرمایه گذاری، برخی نیز با خرید سکه و شمش و طلای آبشده بنوعی طلای خام خریداری می کنند. اگر هم دانش تحلیل و بازار مالی بلد باشید، طلای بورس و سپرده سکه و معاملات فارکس نیز راه خوبی برای کسب سود است.

بهترین نوع سرمایه گذاری نهایتا به میزان ریسک پذیری، مقدار سرمایه ما، دانش مالی داشتن، افق بلند مدت یا کوتاه مدت در سرمایه گذاری بستگی دارد.

بهترین نوع طلا برای سرمایه گذاری (1)

بهترین زمان خرید طلا چه زمانی است؟

این سؤال یک جواب کوتاه و قطعی ندارد. زمان مناسب سرمایه‌گذاری در طلا نیز مانند سایر روش‌های سرمایه‌گذاری، به طور همزمان به چند عامل مختلف بستگی دارد. برای تصمیم‌گیری درست علاوه بر بررسی و تحلیل روند گذشته بازار لازم است وضعیت کنونی بازار جهانی و داخل ایران را مورد بررسی قرار داده و سپس باتوجه‌به داده‌ها و وضعیت موجود، تصمیم‌گیری کنید.

اما بطور کلی در بازارهای مختلف اینگونه گفته می شود که زمانی که همه در حال فروش هستند، بهترین زمان خرید و زمانی که همه در حال خرید هستند، بهترین زمان فروش است. اما این نکته را نیز در ذهن داشته باشید که تحلیل مالی است که به ما می گوید تا چه زمانی کاهش قیمت ادامه دارد و فهمیدن زمان اتمام کاهش قیمت و شروع به افزایش قیمت، نقطه خرید است.

در تحلیل قمیت طلا باید وضعیت انس جهانی طلا و همزمان قیمت ارز در ایران و شرایط سیاسی و اقتصادی کشور و وضعیت نقدینگی توجه کنیم. بهتر است برای سرمایه گذاری در هر بازاری از متخصصین همان بازار کمک و مشاوره بگیریم.

به قسمت نظرات و کامنت ها بروید و نظر خود را بنویسید.

راهنمای مطالعه سرمایه گذاری در طلا:

طلای دست دوم یا سکه؟ کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟

برای سرمایه گذاری طلای آب شده بهتر است یا طلای دست دوم؟

تفاوت طلای ۱۸ با ۱۴ عیار چیست؟

تفاوت طلای ۱۸ عیار و طلای ۲۴ عیار چیست؟

برای سرمایه گذاری خرید طلای آب شده بهتر است یا شمش طلا؟

برای سرمایه گذاری خرید طلای آب شده بهتر است یا سکه؟

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx