الماس ها. تفاوت برلیان و نگین اتمی

تفاوت برلیان و نگین اتمی چیست؟

فهرست مطالب

تفاوت برلیان و نگین اتمی در انگشتر طلا چیست؟ شاید شما هم بارها با این سوال روبرو شده اید که یک انگشتر را برلیان و یکی را با سنگ اتمی معرفی کرده اند. اگرچه از نظر قیمت انگشتر طلا می توان تشخیص داد کدام یک ارزش بیشتری دارد، اما واقعا تفاوت برلیان و نگین اتمی چیست؟

الماس ها. تفاوت برلیان و نگین اتمی
تفاوت برلیان و نگین اتمی چیست

قیراط چیست؟

اولین موضوع در بررسی نگین ها و سنگ ها دانستن روش اندازه گیری آن ها است، برای الماس از واحدی به نام قیراط(Karat) استفاده می شود. همانطور که گفتیم قیراط واحد وزنی کوچکی برای اندازگیری وزن است که برای بیان وزن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به کار می‌رود و با نماد ct یا kt نیز نمایش داده می‌شود. قیراط فقط برای وزن کردن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای وزن کردن مصنوعات طلا از همان واحد گرم و سوت استفاده می‌کنند.

هر قیراط معادل ۲۰۰ سوت است و از آنجا که هر ۱۰۰۰ سوت معادل یک گرم است در نتیجه هر ۵ قیراط ، وزنی برابر با ۱ گرم دارد یا به عبارتی دیگر هر قیراط معادل ۲۰۰ میلی گرم یا ۰.۲ گرم یا یک پنجم گرم هست. در این صورت نیز می‌توان گفت یک قیراط ( قیرات ) معادل یک بیست و یکم مثقال و ۰.۰۰۷۰۵۵ اُنس است. اما چرا به جای قیراط از واحد وزنی سوت استفاده نمی‌کنند؟ که در ادامه این مقاله علت آن را بیان می‌کنیم.

تفاوت برلیان و نگین اتمی؛ قیمت ها متفاوت است

اولین تفاوت اصلی برلیان و سنگ اتمی این است که برلیان از نظر قیمتی خیلی گران تر است نگین اتمی ساخته شده توسط انسان است. چون برلیان یک سنگ طبیعی بوده و طی میلیون ها سال شکل گرفته است. بطور طبیعی یک برلیان و سنگ اتمی با قیراط (karat)یکسان، تفاوت قیمتی زیادی دارند و نگین اتمی حدود %40 تا 60% قیمت کمتری نسبت به برلیان دارد.

تفاوت برلیان و نگین اتمی؛ آیا نگین اتمی الماس است؟

از نظر ساختاری، نگین اتمی نیز الماس است و تفاوتی با برلیان ندارد. اما دلیل اینکه قیمت بیشتری دارد، این است که ساخت الماس در آزمایشگاه هزینه زیادی ندارد و می تواند به تعداد بالا تولید شود. چند هفته طول می کشد تا یک آزمایشگاه بتواند یک نگین اتمی بسازد، اما برای تشکیل یک برلیان یا الماس طبیعی، میلیون ها سال زمان نیاز است.

معدن الماس طبیعی روزی تمام می شود ولی آزمایشگاه ساخت نگین اتمی می تواند بطور نامحدود به کار خود ادامه دهد و محدودیتی ندارد. بنابراین قیمت بالاتر یک برلیان به دلیل هزینه های استخراج و کمیابی آن است و از نظر ساختاری تفاوتی با نگین اتمی ندارد.

الماس ها. تفاوت برلیان و نگین اتمی

تفاوت برلیان و نگین اتمی؛ از نظر انعکاس نور چگونه عمل می کنند؟

از نظر بازتاب نور یک آزمایش ساده می توان برای بررسی یک الماس انجام داد. تفاوت ظاهری این دو سنگ بیشتر بر روی بازتاب نوری آن ها است که سنگ برلیان رنگی کدر و غیر شفاف دارد که بازتاب رنگی تیره ای به چشم ما می رساند.

اما بر خلاف برلیان سنگ های اتمی دارای رنگی شفاف است که طیف رنگی تمام منشور را بازتاب می کند ( رنگ های رنگین کمان ).ی

یک آزمایش ساده دیگر این است که سنگ برلیان را جلوی آینه گرفته و در مقابل دهان و روی سنگ برلیان بخار درست کنید (مانند زمانی که هااا می کنید). اگر همان طور که روی آینه مه درست می شود روی سنگ برلیان هم مه درست شود سنگ برلیان از کیفیت خوبی برخوردار نیست یا از نمونه های اتمی می باشد.

کدام یک بهتر است؟ انگشتر طلا با نگین اتمی یا انگشتر طلا با نگین برلیان؟

نمی توان بطور قطع گفت کدام یک بهتر است، اما می توان موارد زیر را در نظر گرفت و سپس انتخاب خود را انجام داد. انگشتر طلا برلیان بخریم یا انگشتر طلا با نگین اتمی؟

  • از نظر کیفیت ساخت و برش، می توان نگین اتمی و برلیان کاملا یکسان پیدا کرد
  • نگین اتمی دقیقا ساختار الماس را دارد و واقعی است
  • از نظر قیمتی تفاوت برلیان و نگین اتمی حدود 40 تا 60 % است و نگین اتمی ارزان تر است.
  • با یک میزان پول می توان نگین اتمی با قیراط بالاتری را نسبت به خرید برلیان با آن پول خریداری کرد.
  • از نظر محیط زیستی، نگین اتمی آثار بد کمتری بر طبیعت دارد نسبت به سنگ برلیان
  • تشخیص نگین اتمی از نگین برلیان بدون ابزار و متخصص تقریبا غیر ممکن است
  • برلیان را الماس خونین(blood diamond) می نامند چراکه معمولا جنگ ها و خونریزی های زیادی برای استخراج آن ها اتفاق می افتد، در کنار استعماری که در آفریقا در جریان است و این از نظر اخلاقی اهمیت پیدا می کند.(منبع)

اشتراک در
اطلاع از

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
اسماعیل حلمی زرگریان
1 سال قبل

سختی برلیان بسیار بالا هستش که در بعضی دستگاها به عنوان الماسه استفاده میشود واز نظر قیمتی مثل طلا هستش همیشه ارزشمند خواهد بود ولی اتمی ارزشی نداره چون شیشه هستش واون تلعلویی که برلیان دارد اتمی ۱۰درصد اونو داره ودر دراز مدت اتمی بر روی انگشتر مات خواهد شد ولی برلیان هیچ وقت اون تلعلویه خودشو از دست نخواهد داد .

1
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx