آشنایی با یاقوت، تشخیص اصل بودن آن

آشنایی با سنگ های قیمتی؛ یاقوت و تشخیص اصل بودن آن

فهرست مطالب

در این نوشته به سوالات زیادی که درباره یاقوت پرسیده می‌شود پاسخ می دهیم:

  • خواص سنگ یاقوت چیست؟
  • یاقوت اصل را چطور تشخیص دهیم؟
  • قیمت سنگ یاقوت سرخ چقدر است؟
  • انواع یاقوت چیست و یاقوت اصل از کجا آمده است؟
انگشتر طلای یاقوت

یاقوت( RUBY یا نام دیگر آن بهرامن است) یکی از سنگ های قیمتی و گران بهایی است که برای ساخت انگشتر طلا و یا جواهرات زیبا از آن استفاده می شود. یاقوت علاوه بر زیبایی جذابی که دارد، بعد از الماس سخت ترین کانی ها یا سنگ ها به حساب می آید. سنگ یاقوت یک سنگ زینتی است که طرفداران زیادی دارد؛ برای این سنگ خواصی نیز گفته شده است که بیان خواهیم کرد. سوالی که پرسیده می شود این است که آیا تشخیص یاقوت اصل با آب امکان پذیر است؟

انواع یاقوت

یاقوت را با رنگ سرخ می شناسیم ولی رنگ های دیگری از یاقوت نیز وجود دارد. این سنگ گران بها بیشتر در کشورهایی مثل کنیا و میانمار پیدا می شود و مرغوب ترین آن از کشور میانمار است، مثل مرغوب ترین سنگ فیروزه جهان که متعلق به نیشابور ایران است.

انواع یاقوت و رنگ آن

از نظر رنگی 3 نوع یاقوت وجود دارد: یاقوت سرخ، یاقوت زرد، یاقوت کبود و یاقوت ستاره ای.

انواع یاقوت

از نظر تشخیص یک یاقوت می توان گفت رنگ یاقوت مهم‌ترین عامل کیفی آن است. پرطرفدارترین رنگ این سنگ قرمز خالص با رگه هایی از رنگ آبی است. این ترکیب را به نام خون کبوتر می شناسند.

عبور نور از یاقوت اصل

در نمونه قرمز رنگ یاقوت وقتی رنگ یاقوت خیلی روشن باشد، آنرا به عنوان یاقوت صورتی دسته بندی می کنند ولی در بعضی مناطق یاقوت صورتی را هم همان یاقوت قرمز درنظر می گیرند.

انواع یاقوت

سنگ یاقوت در رنگ‌های مختلف وجود دارد که مشهورترین آن یاقوت قرمز است ولی یاقوت آبی به نام سافایر(sapphire) نیز بسیار مرغوب بوده و طالب زیاد دارد. یاقوت از نظر قیمت و ارزش مالی با الماس وبرلیان قابل مقایسه است.

قیمت یاقوت چقدر است؟

قیمت یک سنگ یاقوت با توجه به شاخص هایی بررسی می شود. این شاخص ها هر چه بالاتر باشد قیمت سنگ یاقوت بیشتر خواهد بود.

قیمت یاقوت چطور تعیین می شود

یاقوت با چهار عامل رنگ یاقوت، شفافیت یاقوت(CLARITY)، وزن و اندازه یاقوت و نحوه برش آن قیمت گذاری می شود، عواملی است که با آن کیفیت و عیار سنگ قیمتی را ارزیابی می کنند.

یاقوت

جالب است بدانید که سنگ های یاقوت وقتی پیدا می شوند معمولا ظاهر درخشانی ندارند و رگه های سنگ های دیگر که درون آن ها تشکیل شده، باعث ناخالصی در آن ها می شود. جواهرسازان با تراش کاری و برش های خاص این رگه ها را خارج کرده و سنگ یاقوت زیبایی که ما می بینیم را می سازند.

یک نکته جالب درباره نحوه شکل گیری یاقوت ها:  یاقوت از سنگ‌های آتشفشانی و یک قطعه خاک مذاب شده که از اعماق هزاران متری زمین شروع به حرکت کرده و اندک اندک تا به سطح زمین برسد، تغییرات بسیار زیاد و شگرفی روی آن انجام می‌شود. این حرکت و فشاری که در اثر این حرکت به سنگ وارد می شود باعث می شود شکل خاصی به خود بگیرد که همان یاقوت است.

نکته جالب دیگر این است که یاقوت از جنس آلومینیوم است. حرکت این خاک مذاب که از جنس «اکسید آلومینیوم» است از داخل زمین تا رسیدن به سطح زمین هر چه آرام‌تر و طولانی‌تر باشد این قطعه یاقوت زیبا‌تر با تبلور بیشتری خواهد بود. هر چه آرامتر و با سرعت کمتر حرکت کند یاقوت زیباتری خواهد شد.

آشنایی با یاقوت، تشخیص اصل بودن آن

مطالعه مفید: بازار طلا به زبان ساده؛ قیراط چیست؟ و چند گرم است؟

چطور یاقوت اصل را تشخیص دهیم؟

درخشندگی زیاد سنگ یاقوت نسبت به نمونه های تقلبی:

یاقوت اصل درخشندگی زیادی دارد، برعکس یاقوت های تقلبی درخشندگی ندارند و کدر هستند. به یک نکته دقت داشته باشید که سنگ های قیمتی هرچه تیره تر باشند، قیمت بیشتری دارند. این تیرگی به معنای درخشندگی نداشتن نیست، بلکه این معنا را دارد که تراکم بیشتری در سنگ وجود دارد.

یک دست بودن و لکه نداشتن درون سنگ یاقوت دقت کنید، سنگ های ساخته دست بشر معمولا لکه های کوچکی درون خود دارند و درخشندگی نیز ندارند و بیشتر کدر هستند. سنگی که خیلی به سنگ یاقوت شبیه است سنگ گارنت است. سنگ گارنت سرخ رنگ و تیره است و گاهی با یاقوت اشتباه گرفته می شود. پس برای تشخیص اصل بودن اول به درخشندگی و میزان عبور نور از سنگ یاقوت دقت کنید.

عبور نور از یاقوت اصل

یاقوت بعد از الماس سخت ترین سنگ گران قیمت است، روی آن خش بیاندازید.

یاقوت بعد از الماس یکی از سخت ترین سنگ های قیمتی بشمار می رود. برای تشخیص اصل بودن آن کافی است سعی کنید روی آن خش بیاندازید. از آنجایی که احتمالا فقط الماس می تواند خش روی این سنگ بیاندازد، شما نخواهید توانست خدشه و خش به آن وارد کنید.

یاقوت از سنگ‌های بسیار سختی به شمار می‌رود. برای امتحان آن تلاش کنید که با یک سکه و یا ناخن دستتان روی آن خش ایجاد کنید. اگر آن سنگ یاقوت واقعی باشد هیچ اتفاقی برایش نمی‌افتد و برعکس اگر روی آن کمی خراشیده شد احتمالاً تقلبی است. تنها چیزی که می‌تواند یاقوت واقعی را خراش دهد، یک الماس است.

مقایسه یاقوت با یک شیشه قرمز رنگ مشابه

از آنحایی که بیشتر مدل های تقلبی یاقوت از جنس شیشه قرمز رنگ است می توان با مقایسه با شیشه قرمز اصل بودن آن را حدودی تشخیص داد. پس یکی از راه‌های شناسایی، مقایسه سنگ و شیشه همرنگ آن است. اگر این دو شباهت بسیار زیادی داشته باشند سنگ شما تقلبی است. به‌عبارت‌دیگر شما فقط دو تکه شیشه دارید.

سنگ هایی که به جای یاقوت معرفی می شوند را از قبل بشناسید

سنگ های زیر را ببینید و بشناسید تا در زمان خرید یاقوت، یاقوت تقلبی خریداری نکنید. این سه مورد شبیه ترین سنگ ها به یاقوت و بیشترین موارد استفاده برای تقلب به جای یاقوت هستند.

گارنت، تشخیص یاقوت اصل


گارنت که شبیه به یاقوت است و کدر می باشد. این سنگ سختی کمتری از یاقوت دارد

تورمالین سنگ قیمتی


تورمالین نیز یکی از سنگ هایی است که به جای یاقوت فروش می رود.

شیشه یاقوتی


شیشه های قرمز رنگ ساخته شده نیز یکی از جانشین های تقلبی یاقوت است.

از یک جواهرشناس کمک بگیرید

شناخت برخی سنگ ها بدون تخصص ممکن نیست. اگر تشخیص اصل بودن یاقوت برایتان خیلی مشکل شده است و موارد بالا کمکی به شما نکرد، از یک سنگ شناس یا جواهر شناس بخواهید سنگ شما را بررسی کند. معمولا سنگ های قیمتی شناسنامه دارند که در آن همه مشخصات از جمله قیراط، رنگ و نوع تراش را نوشته است.

اشتراک در
اطلاع از

7 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
یکتا
1 ماه قبل

یاقوت صورنی ستاره دار خوب هست؟

کاربران ناشناس
4 ماه قبل

احمد شاه صفدری

ج ن
9 ماه قبل

سلام وقت بخیر سوالی داشتم اگه کسی است راهنمای کنه باتشکر
سنگ مشکوک به یاقوت دارم و آزمایشات اولیه رو انجام دادم که همشون اوکی بود توتشخیص اولیه ونظرشما رومیخواستم
رویه خودش با چاقو زنجان اصل کشیدم خط و خشی ننداخت
روی شیشه و لیوان…….خط کشیدم مثل شیشه برها شیشه دو نصف شد لیوان هم کلا پراز خطو خشی که زیر دست وبا چشم تابلوحه
اگه کسی میدونه تست بهتری از اصالت این سنگ بگه انجام بدم دم شما گرم

محسن رضوی کرمان
6 ماه قبل
پاسخ به  ج ن

در لیوان آب بینداز اگر آب قرمز شد اصله

محمد ابانی
11 ماه قبل

دوست عزیز سنگهای زیادی وجود دارد که روی شیشه خش می اندازد. پس این دلیل محکم و قانع کننده ای نیست. ولی امیدوارم کارشناسان سنگ شما را تایید کنند و باعث خوشحالی شما بشوند. انشاالله

فاضل
1 سال قبل

سلام وقت بخیر
من انگشتر بزرگ از یاقوت دارم که برای پدربزرگم بود. از اونجایی که میگم یاقوت برای اینه که با اون روی شیشه چند بارخط انداختم ولی اون سنگ هیچ خطی برنداشت.. وزن انگشتر ۳۰گرم هستش که نقره آن نازکه فقط خواستم قیمت اون سنگ بدونم
تشکر

اکبر
1 سال قبل

سلام وخسته نباشید یاقوت برمه و یشم خرید دارین

7
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx