آشنایی با 7 رنگ مختلف طلا

آشنایی با 7 رنگ مختلف طلا + عکس

فهرست مطالب

رنگ مختلف طلا! مگر طلا زرد نیست؟ بله درست است، طلای خالص زردرنگ است، اما محبوبیت این فلز به حدی است که در رنگ های مختلف تولید و عرضه می شود. در واقع گاهی برای استحکام بیشتر طلا آلیاژهایی به آن اضافه می کنند یا گاهی نیز برای زیبایی. در ادامه رنگ های مختلف طلا را نوشته ایم.

رنگ-های-مختلف-انگشتر-طلا
رنگ های مختلف انگشتر طلا

چند رنگ مختلف طلا و ترکیبات آن

طلا فلزی ارزشمند است که همواره ارزش خود را حفظ می کند و علاوه بر آن از نظر زیبایی هم در طول تاریخ بشر، همواره همراه زیبایی دوستان بوده است. این فلز کمی انعطاف پذیری بالا دارد که گاهی نقطه ضعف آن است، یعنی به راحتی خم می شود و یا با ضربه کوچک فرورفتگی در آن ایجاد می شود. به همین دلیل با ترکیب با فلزات محکم تر، این نقطه ضعف را پوشش می دهند.

رنگ های مختلف طلا، طلاپین

معمولا با ترکیب کردن فلزات دیگر، رنگ های مختلف نیز بوجود می آید و دیگر رنگ زرد طلایی باقی نمی ماند. و یا گاهی با روکش ها نیز رنگ مدل طلا را تغییر می دهند، یعنی فقط یک روکش روی طلای زرد کشیده شده است و طلا با فلزات دیگر ترکیب نشده.

1. رنگ مختلف طلا؛ طلای زرد(yellow gold)

رنگ زرد طلا رنگ اصلی طلا است و همه با این رنگ طلا را می شناسند. طلای 24 عیار زردی بیشتر دارد و در عیارهای کمتر، رنگ طلا هم تغییر می کند. طلای 24 عیار معمولا برای ساخت طلا و جواهر استفاده نمی شود و بیشتر برای پلاک طلا و یا برای شمش طلااستفاده می شود.

 درصد-طلا-در-عیارهای-مختلف
درصد فلزات در عیارهای مختلف طلا

طلای زرد به همه طلاها با عیارهای مختلف گفته می شود. رنگ طلای زرد نیز با توجه به میزان طلای خالص آن متفاوت است.

 رنگ-های-مختلف-طلا-با-توجه-به-عیار
رنگ مختلف طلا، طلای زرد با توجه به عیار آن

رنگ مختلف طلا، رنگ طلای زرد چین

2. رنگ مختلف طلا؛ طلای سفید(white gold)

طلای سفید یکی از پرکاربردترین ترکیبات طلا است. در ایران از طلای سفید برای انگشتر ازدواج زیاد استفاده می شود. برای رسیدن به این رنگ، فلز طلا با فلزاتی همچون پالادیم یا نیکل آلیاژ می‌شود. البته این ترکیب همچنان سایه‌ای از زرد در خود دارد. طلای سفید یک لایه روکش رودیوم برای استحکام بیشتر دارد که معمولا بعد مدتی استفاده، رنگ خود را از دست می دهد.

طلای سفید در طبیعت وجود ندارد و ساخته دست انسان است، ترکیب پالادیوم یا نیکل با طلای زردرنگ، طلای سفید را بوجود آورده است.

رنگ مختلف طلا، انگشتر طلای سفید
انگشتر طلا سفید

مطالعه مفید: طلای سفید چیست و چه تفاوتی با طلای زرد و پلاتین دارد؟ +عکس

3. رنگ مختلف طلا؛ طلای سیاه(black gold)

 رنگ-مختلف-طلا،-انگشتر-طلای-سیاه-رنگ
انگشتر طلای سیاه رنگ

طلای سیاه(در اینجا منظور نفت نیست و همین طلای زرد است که سیاه شده است :)) نوعی از طلا است که تنها با کشیدن یک لایه روکش روی آن سیاه رنگ شده است. در واقع این رنگ طلا آلیاژ کامل طلا نیست که با سایر فلزات ترکیب کرده باشند، بلکه تنها با یک لایه روکش روتنیوم (rutheniumرنگ آن را به سیاه رنگ درخشان در آورده اند.

رنگ مختلف طلا، انگشتر طلا سیاه رنگ
رنگ انگشتر طلای سیاه

 رنگ-مختلف-طلا،-رنگ-انگشتر-سیاه
 رنگ-مختلف-طلا،-رنگ-انگشتر-سیاه

4. رنگ مختلف طلا؛ طلای رزگلد یا طلای صورتی(Rose Gold)

یکی از شناخته شده ترین رنگ های طلا، رزگلد است( حتی در ساخت آیفون ها نیز از این رنگ محبوب استفاده می شود.). این رنگ نسبت به رنگ های دیگر طلا، امروزی تر بحساب می آید. به طلای رزگلد، طلای صورتی و طلای قرمز هم می گویند.

انگشتر رنگ قرمز طلا
انگشتر رنگ صورتی طلا

برای ساخت طلای رُزگُلد، از فلز مس استفاده می‌کنند. طلا و مس را آلیاژ می‌کنند و این رنگ صورتی را پدید می‌آورند. هر چه مس بیشتر باشد، رنگ قرمز آن نیز بیشتر خواهد بود. البته اگر مس کمتری در ترکیب آن به کار رفته باشد، رنگ آلیاژ صورتی خواهد شد که به «طلای صورتی» هم مشهور است. قیمت آن با طلای زرد و سفید فرقی ندارد شاید کمتر هم باشد، بدلیل قیمت کمتر مس بکار رفته در آن نسبت به طلا.

رنگ مختلف طلا، انگشتر زرگلد
انگشتر طلا رزگلد

5. رنگ مختلف طلا؛ طلای بنفش(Purple gold)

طلای بنفش یکی از انواع رنگ مختلف طلا است که ساخته شده است. برای اینکه یک ترکیب بنفش رنگ از طلا بدست بیاید با آلومینیوم و ایندیوم  ترکیب می شود. معمولا این طلا در جواهرات خاص و بصورت سفارشی ساخته می شود و در ویترین طلافروشی ها کمتر دیده می شود.

رنگ مختلف طلا، رنگ انگشتر طلا بنفش

6. رنگ مختلف طلا؛ طلای سبز یا طلای الکتروم(Green Gold)

طلای سبزرنگ هم جزو انوع طلای فانتزی است که کمتر در ویترین ها دیده می شود، اما در دنیای مد طرفداران خود را دارد. رنگ سبز طلا بخطار ترکیب نقره و طلا ایجاد می شود. این نوع طلا بیشتر برای طرح های خاص مورد استفاده است.

رنگ-مختلف-طلا،-طلای-سبز-رنگ
طلای سبز رنگ

7. رنگ مختلف طلا؛ طلای آبی(Blue Gold)

برای ساخت طلای آبی، طلای خالص را با ایندیوم ترکیب می‌کنند. اما این طلا هم همانند طلای بنفش دوام و مقاومت چندانی ندارد. از دیگر روش‌های ساخت طلای آبی، ترکیب آن با آهن یا رودیوم است.

انگشتر طلای با رنگ آبی
انگشتر طلای با رنگ آبی

آیا قیمت در رنگ های مختلف طلا متفاوت است؟

سوالی که زیاد پرسیده می شود این است که آیا قیمت طلای سفید با رزگلد یا با طلای زرد متفاوت است؟ برای سایر رنگ های طلا چطور؟ کدام یکی قیمت بیشتری دارد؟

در پاسخ به این سوالات باید بگوییم که همواره در زیورآلات طلا، رنگ طلا در قیمت و ارزش آن تاثیری ندارد، بلکه این عیار طلاست که ارزش آن را مشخص می‌کند. یعنی طلای بنفش ۱۸ عیار با طلای زرد ۱۸ عیار قیمت یکسانی دارد. یا مثلاً طلای سفید ۱۴ عیار تفاوت قیمتی با طلای زرد 14 عیار ندارد.

بنابراین به عنوان یک قانون کلی در صنعت طلا و جواهر: ارزش گذاری انواع مختلف طلا به رنگ آن بستگی ندارد، بلکه وابسته به عیار طلاست.

مطالعه مفید: عیار طلا چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم؟

نکات درباره رنگ های مختلف طلا

اولین نکته ای گه درباره رنگ مختلف طلا می توان گفت این است که طلای سفید پلاتین نیست. معمولا این یک اشتباه عامه است که رایج شده و طلای سفید را پلاتین می دانند که در بالا توضیح دادیم نیست.

تفاوت طلا و پلاتین و طلای سفید

مطاله مفید: طلای سفید چیست و چه تفاوتی با طلای زرد و پلاتین دارد؟

توضیح دادیم که طلای خالص که زردرنگ هم هست، بشدت منعطف است و برای ساخت زیورآلات بدرد نمی خورد. به همین دلیل در جواهرسازی با افزودن فلز دیگری آن را مقاوم‌تر می‌کنند.

برای ساخت طلای زرد معمولاً از مس استفاده می‌شود اما برای طلای سفید از فلزی سفید یا نقره‌ای رنگ استفاده می‌شود. به طور مثال، آلیاژ طلا برای ساخت طلای سفید معمولاً نیکل، منگنز، و پالادیم و در مواردی نقره، روی، پلاتین، و مس است. به همین ترتیب همه رنگ های طلا هم از ترکیب فلزات با رنگ مورد نظر بدست می آیند، تا هم زیبایی داشته باشد و هم استحکام طلا بیشتر شود.

رنگ-های-مختلف-طلا-با-عیار-مختلف.
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx