شمش طلا چیست

بازار طلا به زبان ساده؛ همه چیز درباره انواع شمش طلا در ایران

فهرست مطالب

شمش طلا یکی از شناخته شده ترین شکل های طلا است، کشورها طلایی که پشتوانه پول خود می کنند بصورت شمش طلا ذخیره می کنند. شمش طلا قالب استانداردی از طلای خالص و خام است.

شمش طلا در وزن های مختلف

شمش طلا (GOLD BAR) به طلای خامی گفته می شود که در قالب های استاندارد مشخص که عیار آن ها معمولا ۹۹۹/۹۹ ساخته می شود. شمش ها معمولا از جنس طلا  و نقره هستند که در صورتی به عنوان شمش در نظر گرفته می شوند که درجه خلوص(عیار) آن بیشتر از ۹۹۹ باشد و یا طلای خام باشد. شمش ها معمولا یک دارایی اصلی برای دولت ها و بانک های مرکزی به حساب می شود.

برای تهیه این نوع طلا ابتدا آن را از معادن طلا به صورت قطعات سنگ ناخالص استخراج می شود و پس از انجام مراحل تصفیه ناخالصی ها به شمش طلا تبدیل می شود که هر چه عیار و درجه خلوص آن بیشتر باشد قیمت و ارزش آن بیشتر است. البته تولید طلای خالص با عیار ۹۹۹ در هر کشوری امکان پذیر نیست و تکنولوژی آن در اختیار شرکت های خاص اروپایی و بانک های مرکزی قرار دارد.

شمش طلا

شمش ها در وزن های مختلفی ساخته می شوند که شناخته شده ترین نوع آن همان طلای ۱ کیلوگرمی است. وزن های مختلفی از شمش ها بسته به هدف و کاربرد آن، از وزن ۱ گرم تا ۱۲ کیلوگرم و بیشتر استفاده می شود که در این میان دولت ها معمولا برای مبادلات تجاری خود و همچنین ذخایر ارزی از شمش طلا با وزن ۱۲ کیلوگرم استفاده می کنند.

جالب است بدانید که  بزرگترین شمش طلای جهان ۲۵۰ کیلوگرم وزن دارد که در موزه “توی” ژاپن نگهداری می شود.

افرادی که می خواهند در بازار طلا در ایران سرمایه گذاری کنند معمولا سوالات و ابهامات زیر را در ذهن دارند؛

 • چه تفاوتی بین شمش طلا و طلای آب شده در ایران وجود دارد؟
 • چگونه عیار طلا را در شمش طلا تشخیص دهیم؟
 • تفاوت قیمت خرید و فروش شمش طلا در طلافروشی ها چقدر است؟
 • و یک سوالی که زیاد پرسیده می شود؛ کدام یک از سه نوع طلا، یعنی طلای آب شده، سکه و شمش طلا برای سرمایه گذاری مناسب تر است؟

عیار در طلا به چه معناست؟

اگر هر قطعه طلا را به ۱۰۰۰ قسمت تقسیم کنیم، عیار ۹۹۹ به این معنا است که ۹۹۹ قسمت از آن طلا است و یک قسمت آن فلزات دیگر، که عیار ۱۰۰۰ معادل همان عیار ۲۴ است. در برخی کشور ها مانند کشورهای خلیج فارس از عیار ۲۴ استفاده می شود و در برخی کشورها مانند آمریکا از معیار ۱۰۰۰ استفاده می شود. برای مثال عیار استاندارد طلا در ایران ۱۸ در مقیاس ۲۴ است که در مقیاس ۱۰۰۰عدد ۷۵۰ می شود. عیار استاندارد در کشورهای عربی ۲۱ و در کشورهای اروپایی ۱۴ در مقیاس ۲۴ است.

مطالعه کنید: عیار طلا چیست؟

گفتیم که عیار طلا در دو معیار 1000 بین المللی و 24 در منطقه خاورمیانه شناخته می شود، در جدول زیر می توانید تبدیل عیارها در دو مقیاس 24 و 1000 را به یکدیگر مشاهده کنید. برای مثال عیار 18 در مقیاس 24 در ایران، همان 750 جهانی است.

شمش طلا (2)

عیار۲۴ و یا ۱۰۰۰ در واقعیت همان طلای خام و خالص است اما در ساخت شمش از طلای خالص شکل پذیری بالایی به طلا می دهد و عملا جز برای مواردی مثل هدیه از این نوع طلا استفاده می شود. برای ساخت شمش های طلا مقداری ماخالصی از فلزات دیگر به آن اضافه می کنند تا شکل پذیر شود، به همین دلیل عیار ثبت شده روی طلا ۹۹۹.۹۹ است و نه ۱۰۰۰.

شمش طلا چه استانداردهایی برای شناسایی دارد؟

روش شمش طلا مواردی حک می شود که بین المللی بوده و در همه جای جهان معنای یکسانی دارد، موارد زیر را در یک شمش طلا می توان پیدا کرد:

 • برند شرکت سازنده طلا یا لوگوی آن
 • وزن قطعه طلا
 • درجه خلوص یا عیار طلا(طلای ۹۹۹)
 • جنس ماده ای که قطعه از آن ساخته شده است که در شمش طلا، طبیعتا طلا است
 • سریال ساخت قطعه یا کدنامبر شناسایی طلا
شمش طلا (2)

آیا شمش طلا همان طلای آب شده در ایران است؟

خیر، طلای آبشده با شمش طلا یکی نیست. شمش طلا با طلای آب شده متفاوت است هرچند که افراد زیادی این دو را به جای یکدیگر به کار می برند، اما تفاوت های زیادی دارند که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 • طلای آب شده که در ایران شناخته شده است معمولا ذوب شده طلای زینتی است که عیار ۱۸ دارد(همان عیار ۷۵۰) در حالی که شمش طلا عیار ۹۹۹.۹۹ دارد و در واقع با عنوان طلای خام شناخته می شود.
 • شمش طلا در وزن های مختلف ساخته می شود که استانداردهای تعیین شده است، در حالی که طلای آب شده بسته به مقداری که طلا ذوب شده و نیاز افراد در هر وزنی ساخته می شود.
 • طلای آب شده به این شکل تنها در بازار های ایران رایج است و در بازار های جهانی به جز شمش استاندارد معاملات دیگری وجود ندارد.
شمش طلا (2)

تفاوت خرید و فروش شمش طلا در فروشگاه ها چقدر است؟

معمولا قیمت خرید و فروش چه در سکه، چه شمش و چه طلای آب شده متفاوت است. این تفاوت در بازار به اسپرید(spread)  طلا معروف است. در واقع فروشنده ها قیمت فروش بیشتری نسبت به قیمت خرید اعلام می کنند که کارمزد خرید و فروش است. این تفاوت خرید و فروش در طلای آب شده حدود ۱ درصد و در سکه و شمش طلا بسته به قیمت طلا، متفاوت است.

طلای آب شده و شمش

کدام یک از منسوجات طلا یعنی سکه، طلای آب شده و شمش طلا برای سرمایه گذاری مناسب تر است؟

شمش بر خلاف زیورآلات طلا تنها جنبه سرمایه گذاری دارد و کاربرد دیگری ندارد؛ اما در بازار طلا نیز در کنار شمش، انتخاب های جذاب دیگری مثل سکه و طلای آب شده وجود دارد که می توان از آن ها نیز بهره برد. واقعیت این است که سرمایه گذاری در شمش و سکه مطمئن تر از طلای آب شده است چرا که امکان تقلب در این دو نسبت به طلای آب شده کمتر است؛ اما طلای آب شده جذابیت بیشتری نسبت به این دو دارد.

اگر برای سرمایه گذاری سکه و شمش را انتخاب کنید ناچارید علاوه بر وزن طلای موجود در این دو، هزینه هایی نظیر: مالیات بر ارزش افزوده دولتی، کامزد ساخت قطعه و کمیسیون فروشنده که جمعا حدود ۲۰ درصد می شود را اضافه  بر وزن طلا بپردازید؛ اما در خرید طلای آب شده هیچ گون مالیات و اجرت ساختی وجود ندارد. با این تفاسیر اگر از یک مرکز فروش معتبر طلای آب شده اقدام به خرید کنید، هزینه مازادی از سرمایه خود را بابت مالیات و اجرت پرداخت نکرده اید و بهینه ترین نوع سرمایه گذاری در طلا را داشته اید.

سخن پایانی

شمش طلا در وزن های مختلف برای کابرد هایی مثل سرمایه گذاری و هدیه استفاده می شود و استاندارد جهانی دارد. در ایران بانک مرکزی و چندین شرکت معتبر سازنده این قطعات استاندارد با وزن های مختلف هستند که عیار همگی آن ها ۹۹۹ و به معنای طلای خالص است. طلای آب شده و شمش یکی نیست و به اشتباه به جای یکدیگر به کار برده می شوند. اگر با هدف سرمایه گذاری به دنبال شمش طلا باشید، طلای آب شده و سکه نیز می توانند گزینه های جذابی برایتان باشند. شمش مالیات دارد ولی طلای آبشده مالیاتی ندارد.

اشتراک در
اطلاع از

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
کاربران ناشناس
6 ماه قبل

سلام برای خرید سکه آزاد چند صرافی معتبر ویا بانک معرفی کنید
برای خرید طلای آب شده مطمئن به کجا مراجعه کنیم

کاربران ناشناس
10 ماه قبل

باسلام شمش اجرت ساخت و مالیات دارد اگر مشکلی نیست توضیح دهید چگونه حساب میشود.

2
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx