فاکتور طلا شامل چه اطلاعاتی است؟

فاکتور طلا چیست؟ و شامل چه اطلاعاتی است؟(توضیح به زبان ساده ✅)

فهرست مطالب

فاکتور طلا این روزها که قیمت طلا زیاد شده است برای طلافروشی ها الزامی است. فاکتور طلا محدودیت وزنی ندارد و از طلای زیر 1 گرم تا طلای بالای 100 گرم، طلافروشی ها ملزم هستند فاکتور صادر کنند. بر اساس قوانین اتحادیه طلا و جواهر، تمامی طلا فروشی‌ها موظف به ارائه فاکتور طلا به خریداران هستند.

خریداران طلا هم هنگام خرید طلا باید از فروشنده درخواست فاکتور معتبر کنند و مانند سند که نگهداری آن مهم است، فاکتور طلای خود را نیز نگهداری کنند. توجه داشته باشید که هنگام خرید طلا و محصولات آن به عنوان هدیه حتما باید فاکتور طلا به نام صاحب هدیه تهیه شود.

فاکتور طلا طلاپین

به این نکته توجه داشته باشید که فاکتور طلا برای مثال فاکتور انگشتر طلا در هنگام خرید آن خیلی مورد توجه قرار نمی گیرد، ولی وقتی که برای فروش قطعه طلا اقدام کنید، فاکتور طلا ضامن اصل بودن و فروش با قیمت واقعی طلای شما است. طبق قانون طلافروشی ها نمی توانند طلای بدون فاکتور را خریداری کنند و اگر تا کنون اقدام کرده باشید، حتما دیده اید که بیشتر طلافروشی ها از خرید طلای بدون فاکتور سر باز می زنند.

فاکتور طلافروشی نقش دیگری نیز بازی می کند و آن این است که سند اصل بودن طلا به حساب می آید که توسط فروشنده اعلام و مهر معتبر فروشنده طلا خورده است. تشخیص اصل یا تقلبی بودن در اكثر موارد توسط خریداران امكان‌پذیر نیست. اما طلافروش‌ها با ارائه فاكتور، مسئولیت اصل بودن طلا را می‌پذیرند و اگر غیر از این باشد، باید به اتحادیه طلا و جواهر پاسخگو باشند.

مطالعه مفید: طلای دست دوم وقتی میفروشیم چطور محاسبه میشه؟ +ویدئو

فاکتور طلافروشی چه اطلاعاتی باید داشته باشد؟

فاکتور طلا باید بطور کلی شامل همه مشخصات طلا و مشخصات فروشنده آن باشد. فاکتور طلا باید سربرگ فروشنده باشد. از آنجایی که فاکتور طلا به منزله سند مالکیت قطعه طلا است، شامل فروشنده و خریدار می شود.

در واقع فاکتور باید روی سربرگ فروشگاه طلا و جواهر چاپ شده باشد. سربرگ هم باید نام، آدرس، تلفن و لوگوی طلافروشی و شماره فاکتور داشته باشد. علاوه بر اطلاعات فروشنده، نام و نام خانوادگی خریدار و شماره تماس و در مواردی کد ملی خریدار ثبت می شود.

فاکتور طلای طلاپین

از دیگر مواردی که در فاکتور فروش باید وجود داشته باشد، گزینه‌های زیر است:

  • قیمت لحظه ای روز طلا در روز خرید: قیمت لحظه ای طلا یعنی قیمت 1 گرم طلای 18 عیار. اما اگر در فاکتور شما مظنه را نوشتند، نگران نباشید. مظنه هم 1 مثقال طلای 17 عیار است که در بازار سنتی ایران رایج بوده است و هنوز نیز استفاده می شود، برای بدست آوردن قیمت لحظه ای طلای 18 عیار، عدد مظنه را بر 4.33 تقسیم کنید.
  • عیار طلا:  عیار استاندارد طلا در ایران عیار 18 است. در کشورهای مختلف عیار استاندارد و عرف جامعه متفاوت است، برای مثال در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس این عدد 21 و در کشورهای آسیایی مثل هند و پاکستان این عدد 12 است. در ایران معمولا عدد ۷۵۰ یا ۱۸ را در این قسمت می‌نویسند.
  • اجرت: یعنی کارمزد / اجرت ساخت محصول خریداری شده که بسته به نوع و پیچیدگی ساخت در محصولات مختلف، متفاوت است و بعضی وقت ها تا 25 یا 30% قیمت کل قطعه طلا نیز محاسبه می شود.
  • سود طلافروش یا سود تک فروشی:  در فاکتور طلا سود طلافروش هم باید درج شود. حداکثر سود طلافروش ها طبق قوانین اتحادیه طلا و جواهر 7% است. اگر بیشتر از این درصد دریافت شود، خلاف قانون است. این سود را با عنوان سود تک فروشی نیز می شناسند.
  • متعلقات طلا: معمولا طلایی که خریداری می شود نگین، سنگ قیمتی یا الماس یا چرم و یا هر نوع متعلقات دیگری دارد. اگر در ساخت مصنوع طلا از مواد دیگر استفاده شده باشد، قیمت سنگ، چرم و دیگر مواد در این قسمت به طور جداگانه درج می‌شود.
  • مالیات بر ارزش افزوده: طبق قوانین داخلی کشور، به‌ازای فروش هر نوع خدمت و کالا ۹% مالیات بر روی کل مبلغ فاکتور باید اضافه شود. طبق قانون قدیم طلافروشی روی کل مبلغ فاکتور 9 % مالیات دریافت می کرد. اما با قانون جدید سال 1400 درباره مالیات طلا، مالیات فقط روی سود و اجرت سازنده اعمال می شود و نه بر قیمت طلایی که خریداری می شود.
  • مهر طلافروشی : معمولا مهر شامل نام طلافروشی (به صورت لوگو)، آدرس و شماره تماس است. فاکتور باید حتما مهر داشته باشد. علاوه بر این امضای خود فروشنده و تاریخ خرید نیز باید در کنار مهر ثبت شود.
  • قیمت نهایی: بعد از محاسبه سود و اجرت ساخت و مالیات و قیمت طلا و جواهر،  فروشنده موظف است قیمت نهایی را به صورت حروف و عدد در فاکتور یادداشت کند.

نکته: بعضی طلافروشی ها سود طلافروش و اجرت ساخت و قیمت 1 گرم طلای 18 عیار را جمع می بندند و یکجا می نویسند. دقت داشته باشید که قیمت 1 گرم طلای 18 عیار نوشته شود.

صدور فاکتور برای جواهراتی که همراه طلا است

مثل فاکتور طلا، گرفتن فاکتور برای جواهرات هم الزامی است اما تنها فرقی که فاکتور طلاجات با فاکتور جواهرات دارد این است که در فاکتور جواهرات علاوه بر مشخصات طلای آن باید مشخصات دقیق سنگ‌ها و نگین های آن قطعه جواهر هم ذکر کرد مثل وزن و رنگ سنگ‌ها و نوع آن.

اگر برای مثال انگشتر نگین داری می خرید که الماس بزرگی دارد، حتما در کنار فاکتور اصلی، شناسنامه سنگ یا شناسنامه الماس را هم از فروشنده درخواست کنید. در شناسنامه الماس مشخصات کلی الماس شامل چند قیراطی بودن و رنگ و مدل تراش آن نوشته می شود.

آیا امکان فروش طلای بدون فاکتور هست؟ اگر فاکتور طلای خود را گم کنیم چه؟

فاکتور طلا برابر است با خود طلا؛ یعنی ارزش فاکتور طلا کمتر از خود قطعه نیست. حتی سارقان وقتی طلایی را از جایی سرقت می کنند فاکتور آن را نیز بر می دارند. طلای بدون فاکتور یک دارایی غیرقانونی محسوب می‌شود.

حتی اگر فاکتور دریافت شده دارای نقص باشد ممکن است در زمان فروش طلا مشکلاتی را به بار بیاورد. بنابراین فاکتور طلا به اندازه خود طلا اهمیت دارد و اگر نباشد، دارایی شما ارزش مادی بسیار کمتری پیدا خواهد کرد.

اگر فاکتور طلای خود را گم کرده اید و یا طلایی دارید که خیلی قدیمی است و فاکتوری ندارد، می توانید به طلافروشی های معتبر که شما را می شناسند مراجعه کنید. طلافروشی ها معمولا از خرید طلای بدون فاکتور خودداری می کنند مگر اینکه شما را بشناسند و بدانند که مشکلی برای طلای خرید شده پیش نمی آید.

اگر فاکتور خود را گم کرده اید به طلافروشی که طلا را از آن خریده اید مراجعه کنید، شاید بصورت سیستمی تاریخ خرید شما را داشته باشد و بتواند برای شما فاکتور المثنی صادر کند.

نکته: طلا و فاکتور طلا را در یک جا نگهداری نکنید. چرا؟ چون اگر کسی قصد سرقت طلا را داشته باشد، حداقل دستش به فاکتور طلا نرسد چون در اینصورت می‌تواند قانونی و بدون دردسر، طلای دزدی را بفروشد.

بیشتر بخوانید: چگونه طلای خود را بفروشیم؟ 5 نکته که برای فروش طلا حتما بدانید!

سولات متداول درباره فاکتور طلا

فاکتور طلا دستی

فاکتور دستی بهتر است یا فاکتور کامپیوتری و چاپ شده؟

فاکتور دستی و کامپیوتری و چاپی تفاوتی ندارند، نکته مهم کامل بودن اطلاعات طلا است. سند قطعه طلای شما باید شامل همه موارد بالا که گفتیم باشد. بنابراین صرفا دستی یا کامپیوتری بودن یک فاکتور نمی‌تواند عامل تعیین اعتبار باشد.

کلام پایانی

فاکتور طلا مثل سند طلای شماست، اگر نباشد ارزش دارایی شما کم می شود. پس حتما برای طلایی که می خرید درخواست فاکتور با مهر فروشنده و اطلاعات کامل داشته باشید. در فاکتور مهم ترین موارد قیمت طلا، اجرت ساخت، سود فروشنده طلا، درج همه متعلقات طلا مثل نگین الماس و مشخصات کامل آن است.

فاکتورهای دریافت شده را نیز در محلی مطمئن نگهداری کرده و تا حد امکان از آن‌ها کپی کاغذی و دیجیتالی تهیه کنید. قوانین اتحادیه و کشور در مورد طلا روز به روز سخت تر می شود. فاکتور طلا مثل سند ملک یا خودرو یک سند حقوقی است و تضمین‌کننده امکان نقد شدن دارایی شما خواهد بود.

اشتراک در
اطلاع از

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
کاربران ناشناس
8 ماه قبل

وقتی روی فاکتور طلا را می‌نویسند ۱۵.۱۵۰ عدد صدو پنجاه معادل اونس است یا سوت؟

1
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx