کاربردهای مختلف طلا

13 مورد از کاربردهای طلا که جالب است بدانید.

فهرست مطالب

کاربردهای طلا در زندگی انسان بسیار فراوان است، زیرا طلا یکی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین مواد روی کره زمین است. این واقعیت که کدر نمی شود و به راحتی شکل می گیرد، آن را برای استفاده در کاربردهای زیادی، معتبر می کند. همچنین رنگ زرد درخشان طبیعی دارد و رسانای عالی برای الکتریسیته است که نقش مهمی برای زندگی بشر دارد. بیشتر تصور ما این است که طلا فقط برای ساخت طلا و جواهرات استفاده می شود. اما علاوه بر جنبه زیبایی که در طلا و جواهرات می بینیم، کاربردهای زیاد دیگری دارد که به دلیل خواصی است که در خود نهفته است.

اگر کمی با تاریخ آشنایی داشته باشید، به نقش این فلز گرانبها در زندگی بشر بیشتر پی خواهید برد؛ از سیستم پایه پولی استاندارد طلا تا استفاده از طلا به عنوان ذخیره خزانه و یا تغییر سرنوشت ملت ها، همه و همه در دستان این فلز زرد کمیاب است.

طلا برای چه استفاده می شود؟


طلا کاربردهای زیادی دارد که بیشتر افراد با جنبه زیبایی و طلا و جواهر آن و همچنین سرمایه گذاری و سکه و شمش طلا آشنا هستند، از جمله کاربردهای طلا می توان موارد زیر را ذکر کرد:

 1. طلا و جواهر، اولین و بیشترین کاربرد طلا
 2. طلا به عنوان پول و ارز رایج
 3. استفاده از طلا برای سرمایه گذاری
 4. طلا به عنوان وثیقه برای وام
 5. استفاده گسترده از طلا در پزشکی
 6. استفاده از طلا در دندانپزشکی
 7. استفاده از طلا در صنایع فضایی و فضاپیماها
 8. استفاده از طلا در صنایع الکتریکی، موبایل و کامپیوتر
 9. کاربرد طلا در شیشه سازی
 10. استفاده از ورق طلا در مکان های مذهبی
 11. کاربرد طلا در لوازم آرایشی و زیبایی
 12. نمایش ثروت و موقعیت
 13. کاربردهای مختلف طلا؛ اعتباردهی و جایگاه خاص برای افراد
کاربردهای مختلف طلا

1. طلا و جواهر، اولین و بیشترین کاربرد طلا

وقتی اکثر مردم کلمه طلا را می شنوند، گردنبند درخشان یا انگشتر طلا را به یاد می آورند. در واقع بیشترین مصرف طلای جهان در تولید جواهرات استفاده می شود. ارقام تخمین می‌زنند که حدود 52 درصد از کل تولید طلا در جهان منحصراً توسط صنعت جواهرسازی استفاده می‌شود و کشورهایی مانند هند و چین همچنان به تامین این تقاضای عظیم ادامه می‌دهند.

درصد کاربردهای مختلف طلا

چرا از طلا برای جواهرات استفاده می کنیم؟


هزاران سال است که از طلا برای ساخت جواهرات استفاده می شود و دلایل مختلفی برای این محبوبیت همیشگی طلا برای بشر وجود دارد. یکی از دلایل اصلی محبوبیت همیشگی آن این است که با رطوبت واکنش نشان نمی دهد و در نتیجه زنگ نمی زند وکدر نمی شود(مگر طلای با عیار پایین یا تقلبی).

از نظر بصری، درخشندگی باورنکردنی دارد و رنگ زرد آن برای جواهرات زینتی جذاب است. قابلیت بالایی که طلا برای ساخت آلیاژ با فلزات دیگر دارد، فرصت خوبی را برای ایجاد طیف گسترده ای از رنگ های جایگزین و مختلف برای طلا و جواهرات ایجاد می کند. رنگ ها بر اساس فلزاتی که طلا با آنها ترکیب می شود متفاوت است. نقره طلای سفید را تولید می کند، در حالی که مس یک رنگ مایل به قرمز ایجاد می کند.

مردم دنیا طلا را یک سرمایه می‌دانند، از این رو، از چند جهت به طلا و جواهر نگاه می‌کنند.

 • خرید برای سرمایه‌گذاری
 • خرید برای استفاده کردن
 • خرید برای هدیه دادن
 • خرید به عنوان یک کالا هنری و قابل توجه از نظر ارزش، در صورتی که قطعه عمر زیادی داشته باشد.

تأثیر پیشینه طلا و بشر بر نقش جواهرات طلا


بدون شک، سابقه طولانی طلا که نماد ارزش بوده است و دارایی بحساب می آید وهمچنین نشان دهنده موفقیت و قدرت است، باعث شده است که آن را به عنوان بهترین انتخاب برای جواهرات انتخاب کنند. همراه با پیشینه طلا، وجود طلا در همه جا در ادیان مختلف باعث شده است که جمعیت زیادی انتظار داشته باشند اشیاء و جواهرات مهم از طلا ساخته شوند.

2. طلا به عنوان پول و ارز رایج


پس از جواهرات، بیشترین کاربرد طلا در ضرب سکه است. طلا به دلیل کمیاب بودنش از دیرباز به عنوان یک ارز مورد استفاده قرار می گرفت و مردم از 6000 سال پیش از سکه های طلا استفاده می کردند. در یک مرحله، بسیاری از ارزهای جهان بر اساس استاندارد طلایی که قیمت هر اونس تعیین شده بود، تثبیت شدند. در حالی که ما دیگر از طلا برای کسب درآمد استفاده نمی کنیم، اما همچنان از آن برای ساختن سکه و شمش استفاده می شود، و تخمین زده می شود که حدود 10٪ از طلای جهان در ضرب سکه استفاده می شود.

اولین سکه های طلا به دستور کرزوس پادشاه لیدیا (منطقه ای از ترکیه امروزی) در حدود سال 560 قبل از میلاد ضرب شد. سکه‌های طلا تا اوایل دهه 1900 معمولاً در معاملات مورد استفاده قرار می‌گرفتند، زمانی که ارز کاغذی به شکل رایج‌تری مبادله تبدیل شد. سکه طلا در دو نوع واحد منتشر شد. برخی بر حسب واحدهای ارزی مانند دلار و برخی دیگر در وزن استاندارد مانند اونس یا گرم منتشر می شدند.

کاربردهای مختلف طلا، سکه

چرا از طلا به عنوان ارز استفاده می شد؟


کمیابی طلا به طور ایده آل با مفهوم ارز(کمیابی و نایابی دلیل ارزشمندی است) مطابقت دارد، زیرا نادر بودن و مطلوبیت آن، مبنایی مناسب برای ارزش و مبادله بلندمدت فراهم می کند. در ابتدا، قطعات طلا به‌عنوان اشکال مبادله کالا مورد استفاده قرار می‌گرفت،اما بعدها تبدیل به سکه استاندارد شد تا معاملات راحت تر و آسان تر انجام شود. حتی زمانی که اولین پول کاغذی معرفی شد، در واقع با پشتوانه فلزات گرانبها و طلا ایجاد شد.

3. استفاده از طلا برای سرمایه گذاری


طلا برای قرن ها یک کالای محبوب بوده است و سرمایه گذاران به آن به عنوان یک پناهگاه امن و ذخیره عالی ثروت در مواقع بحرانی و جنگ بوده است. با توجه به اینکه طلا یک کالای ملموس با سابقه طولانی و تاریخ مثبت در شرایط بحرانی است، اغلب توسط سرمایه گذارانی خریداری می شود که به دنبال محافظت از خود در برابر خطرات تورم و رکود در اقتصاد و یا سایر اتفاقات هستند. رایج ترین شکل سرمایه گذاری طلا معمولاً شمش یا سکه طلا است. البته شکل دیگری از سرمایه گذاری در طلا در بورس وجود دارد که با عنوان صندوق های با پشتوانه طلا(ETF) شناخته می شود.

4. طلا به عنوان وثیقه برای وام


در برخی کشورها، مانند هند، طلا بسیار گرانبها محسوب می شود و می توان از آن به عنوان وثیقه در برابر وام استفاده کرد. با حرکت به سمت یک سیستم مالی دیجیتالی تر، دارایی های ملموس مانند طلا یا نقره احتمالا اهمیت بیشتری پیدا می کنند و استفاده از طلا به عنوان وثیقه می تواند رایج تر شود.

5. استفاده گسترده از طلا در پزشکی

طلا به عنوان دارو برای درمان تعداد کمی از بیماری ها استفاده می شود. ذرات یک ایزوتوپ طلای رادیواکتیو در بافت ها کاشته می شوند تا به عنوان منبع تشعشع در درمان برخی سرطان ها عمل کنند.

مقادیر کمی طلا برای درمان بیماری به نام لاگوفتالموس استفاده می شود که ناتوانی فرد در بستن کامل چشمان خود است. این عارضه با کاشت مقدار کمی طلا در پلک فوقانی درمان می شود. طلای کاشته شده پلک را سنگین تر می کند و وزن بیشتر پلک به بسته شدن کامل آن کمک می کند.

طلای رادیواکتیو در تشخیص استفاده می شود. بسیاری از ابزارهای جراحی، تجهیزات الکترونیکی و دستگاه‌های حیاتی با استفاده از مقادیر کمی طلا ساخته می‌شوند. طلا در ابزار غیر واکنشی است و در تجهیزات الکترونیکی و دستگاه های پشتیبانی حیاتی بسیار قابل اعتماد است.

کاربرد طلا در پزشکی

6. کاربردهای مختلف طلا؛ استفاده از طلا در دندانپزشکی

بنظر شما می توان از آهن برای پر کردن دندان استفاده کرد؟ قطعا جواب آن را می دانید و با خود می گویید آهن بدرد نمی خورد. بله درست است، لبخند شما چند روز پس از پر کردن زنگ زده می شود و باید به طعم آهن عادت کنید. حتی با اینکه هزینه طلا خیلی بیشتر از آهن است اما، طلا به دلیل عملکرد عالی و جذابیت زیبایی در دندانپزشکی استفاده می شود. آلیاژهای طلا برای پر کردن، روکش‌ها، بریج‌ها و دستگاه‌های ارتودنسی استفاده می‌شوند. طلا در دندانپزشکی استفاده می شود زیرا از نظر شیمیایی بی اثر است، حساسیت زا نیست و برای بدن ضرری ندارد.

طلا در 700 سال قبل از میلاد در دندانپزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. دندان‌پزشکان اتروسکی از سیم طلا برای بستن دندان‌های جایگزین در دهان بیماران خود استفاده کردند. احتمالاً در دوران باستان از طلا برای پر کردن حفره ها استفاده می شده است.

تا اواخر دهه 1970 از طلا بیشتر در دندانپزشکی استفاده می شد. افزایش شدید قیمت طلا در آن زمان انگیزه توسعه مواد جایگزین شد. با این حال، مقدار طلای مورد استفاده در دندانپزشکی دوباره شروع به افزایش می کند. برخی از انگیزه ها برای این نگرانی ناشی از این است که فلزات کمتر بی اثر ممکن است تأثیر نامطلوبی بر سلامت طولانی مدت داشته باشند.

7. استفاده از طلا در صنایع فضایی و فضاپیماها

اگر قرار است میلیاردها دلار برای یک دستگاه خرج شود که هنگام پرتاب آن، که امکان روغن‌کاری، نگهداری و تعمیر آن کاملاً صفر است، ساخت آن با مواد بشدت قابل اعتماد کاملا ضروری بنظر می رسد. دقیقاً به همین دلیل است که در هر وسیله فضایی که ناسا پرتاب می کند، از طلا به صدها روش استفاده می شود.

کاربرد طلا در صنایع فضایی

طلا در مدارهای الکتریکی و برقی استفاده می شود زیرا یک هادی و رسانای عالی جریان برق است. علاوه بر این، بسیاری از قطعات هر وسیله نقلیه فضایی با روکش طلا نصب شده است. این روکش طلا تابش مادون قرمز را منعکس می کند و به تثبیت دمای فضاپیما کمک می کند. بدون این پوشش، قسمت های تیره رنگ فضاپیما مقادیر قابل توجهی گرما را جذب می کند و دمای داخلی فضاپیما خیلی بالا خواهد رفت. از این لایه نازک طلا بر روی شیشه لباس فضانوردی نیز استفاده می شود تا پرتو فرابنفش مضر برای انسان را جذب نکند.

کاربرد طلا در فضاپیما

طلا همچنین به عنوان روان کننده جامد بین قطعات مکانیکی استفاده می شود. در خلاء فضا، روان کننده های عادی که در زمین استفاده می کنیم، تبخیر می شوند و توسط تشعشعات شدید فراتر از جو زمین تجزیه می شوند. طلا دارای استحکام برشی بسیار پایینی است و به در اثر فشار به راحتی برش نمیخورد و سوراخ نمی شود. یک لایه نازک از طلا بین قطعات متحرک حیاتی فضاپیما به عنوان روان کننده عمل می کند، مولکول های طلا تحت نیروهای اصطکاک از کنار یکدیگر می لغزند و این یک عمل روان کننده را فراهم می کند.

8. استفاده از طلا در صنایع الکتریکی؛ طلا رسانای عالی جریان الکتریسیته

مهمترین استفاده طلا از صنعت، استفاده از آن در صنایع الکترونیک است. طلا علاوه بر رسانای بالای الکتریکی، دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به سایر فلزات، مثلا مس دارد.

طلا به دلیل رسانایی بالا و مقاومت زیاد در برابر خوردگی و زنگ‌زدن (یعنی می‌تواند جریان را به خوبی هدایت کند، بدون اینکه خورده شده یا زنگ بزند در حالیکه فلزاتی مثل نقره و مس، با اینکه رساناهای بهتری نسبت به طلا هستند، اما به مراتب پایداری کمتری در برابر خوردگی یا زنگ زدن دارند) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

دست کم به اندازه 50 سنت طلا در هر تلفن همراه به کار رفته است. هر دستگاه تلفن همراه دارای 50 میلی گرم طلا است. ظاهرا مقدار کمی به نظر می رسد، اما به این نکته هم باید توجه داشت که هر سال حدود 1 میلیارد دستگاه تلفن همراه ساخته می شود. با در نظر گرفتن قیمت 50 سنت برای طلاهای بکار رفته در هر تلفن همراه به این نتیجه می توان رسید که هر سال 500 میلیون دلار طلا در تلفن های همراه استفاده می شود.

9. کاربرد طلا در شیشه سازی


طلا در تولید شیشه کاربردهای زیادی دارد. اساسی ترین کاربرد در شیشه سازی استفاده از رنگدانه آن است. مقدار کمی طلا در صورت اضافه شدن در شیشه هنگام بازپخت، رنگ یاقوتی پر رنگی ایجاد می کند.

طلا همچنین هنگام ساخت شیشه های ویژه برای ساختمان ها برای کنترل وضعیت دما استفاده می شود. مقدار کمی طلا که در داخل شیشه پراکنده شده یا روی سطح شیشه پوشانده شده است، تابش خورشید را به بیرون منعکس می کند، به ساختمان ها کمک می کند در تابستان خنک بمانند و گرمای داخلی را به داخل منعکس کنند و در زمستان گرم بمانند.

کاربردهای مختلف طلا

همانطور که در بالا نیز گفتیم، روی کلاه ایمنی لباس فضایی فضانوردان با یک لایه بسیار نازک از طلا پوشانده شده است. این لایه نازک بیشتر تابش خورشیدی بسیار شدید فضا را منعکس می کند و از چشم و پوست فضانورد محافظت می کند.

کاربرد طلا در لباس فضانوردی

10. استفاده از ورق طلا در مکان های مذهبی


طلا بالاترین قابلیت چکش خواری را در بین هر فلزی دارد. این کار باعث می شود که طلا به ورقه هایی با ضخامت چند میکرون(10 به توان -6)تبدیل شود. این ورقه های نازک که به عنوان “برگ طلا یا ورق طلا” شناخته می شوند را می توان روی سطوح نامنظم مانند قاب عکس یا مبلمان اعمال کرد.

معبد مسیحی با روکشی از طلا

از ورق طلا در سطوح خارجی و داخلی ساختمان ها نیز استفاده می شود. این یک پوشش بادوام و مقاوم در برابر خوردگی ایجاد می کند. یکی از چشم نوازترین کاربردهای ورق طلا بر روی گنبدهای بناهای مذهبی و دیگر بناهای مهم است. هزینه این “ورقه های نازک روی سقف” در هر متر مربع بسیار بالا است. با این حال، هزینه طلا تنها چند درصد از کل هزینه پروژه است. بیشتر هزینه ها صرف نیروی کار صنعتگران بسیار ماهر می شود که از ورق طلا استفاده می کنند.

11. کاربرد طلا در لوازم آرایشی و زیبایی


طلا به طور مکرر در صنعت لوازم آرایشی استفاده می شود و به عنوان یک عنصر پرکابرد در همه چیز از کرم های موضعی مراقبت از پوست گرفته تا بالم لب و مرطوب کننده ها مورد استقبال قرار گرفته است. گفته می شود که خواص فراوان آن به بهبود رنگ پوست و خاصیت ارتجاعی کمک می کند و همچنین مزایای قابل توجه ضد پیری و گردش خون را بهبود می بخشد. نانوذرات طلا در محصولات برخی از نام‌های بسیار تاثیرگذار در صنعت زیبایی از جمله L’Oréal و Dior استفاده شده است.

12. نمایش ثروت و موقعیت


برای برخی افراد طلا نشانه قدرت و مقام است. افراد ثروتمند همیشه علاقه مند بوده اند که دارایی خود را به شکل طلا به نمایش بگذارند، چه با پوشیدن یک ساعت مچی لوکس یا یک قطعه جواهرات فانتزی. امروزه از طلا برای تزئین آیفون، اتومبیل استفاده می شود و حتی برای ایجاد یک کارت اعتباری انحصاری ایجاد شده توسط یک بانک استفاده می شود.

کابردهای مختلف طلا، روکش طلا آیفون

جایگاه بالای طلا در ورزش نیز منعکس می شود. مدال های طلا و جام ها مترادف با برندگان هستند. پادشاهان و ملکه ها هنوز هم تاج های ساخته شده از طلا را به جای فلزات قوی تر، صرفاً به دلیل موقعیت جهانی خود تزئین می کنند.

13. کاربردهای مختلف طلا؛ اعتباردهی و جایگاه خاص برای افراد


زیبایی و کیفیت بی نظیر طلا آن را به یکی از بالاترین نمادهای جایگاه تبدیل کرده است. ما از طلا برای قابل توجه ترین اشیاء خود استفاده می کنیم: حلقه های ازدواج، مدال های المپیک، نمادهای مذهبی و اسکار.

کاربردهای مختلف طلا در آینده


استفاده های بیشتر از طلا با توسعه علم و تکنولوژی بروز می دهد. وابستگی فزاینده ما به لوازم الکترونیکی و رایانه‌ها نیز به این معنی است که استفاده از طلا احتمالاً فراتر از تصور ما رشد زیادی خواهد کرد.

استفاده از قدرت نانوذرات طلا همچنین فهرستی رو به رشد از کاربردهای طلا را ایجاد می کند. نانوذرات در حال حاضر در تحقیقات گیاه‌شناسی، سرطان، تشخیص سموم و پاتوژن‌ها و نوری-الکترونیکی برای کاوشگرهای اکتشافی حسی استفاده می‌شوند.

بیشتر روش‌هایی که امروزه از طلا استفاده می‌شود تنها در دو یا سه دهه اخیر توسعه یافته است. این روند احتمالا ادامه خواهد داشت. از آنجایی که انسان به مواد پیچیده و قابل اطمینان بیشتری نیاز دارد، استفاده ما از طلا افزایش خواهد یافت. این ترکیبی از تقاضای رو به رشد، جایگزین های کم و عرضه محدود باعث می شود ارزش و اهمیت طلا در طول زمان به طور پیوسته افزایش یابد، که طلا را به فلزی که آینده برای آن است تبدیل کرده است.

به دلیل نادر بودن و قیمت بالای آن، سازندگان همیشه به دنبال راه‌هایی برای کاهش مقدار طلای مورد نیاز برای ساخت کالای خود هستند و یا جایگزینی فلز ارزان‌تر در جای آن هستند. فلزات پایه که با آلیاژهای طلا روکش شده اند به عنوان راهی برای کاهش میزان طلای مورد استفاده در جواهرات و اتصالات الکتریکی مورد استفاده قرار گرفته اند. پالادیوم، پلاتین و نقره رایج ترین جایگزین های طلا هستند که خواص مطلوب خود را حفظ می کنند.

اشتراک در
اطلاع از

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
علی
1 سال قبل

سلام، من برای مقاله مدرسه اینو بردم، مرسی

آزاده
1 سال قبل

سلام، روزبخیر… ممنون از مطلبتون، سوالی که داشتم اینه که آیا طلا خوراکی هست؟ اینکه بستنی با پودر طلا میفروشن ضرر نداره؟

2
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx