طلاپین؛ آموزش طلا و هر آنچه نیاز است درباره طلا و بازار آن بدانید. 

تغییر اندازه انگشتر طلا، کوچک کردن انگشتر طلا، بزرگ کردن انگشتر طلا، انگشتر طلای طلاپین

چطور انگشتر را در خانه کوچک کنیم؟ + 3 ترفند خانگی

فهرست مطالب


تغییر اندازه انگشتر طلا(یا غیر طلا) گاهی برای ما دغدغه جدی می شود. اگر وزن شما زیاد شود و انگشتانتان کمی بزرگ شوند، انگشتر طلای شما کوچک می‌شود. یا حتی ممکن است بدن شما لاغر شده و انگشتر شما بزرگ بنظر برسد.

تغییر سایز انگشتر با اینکه بهتر است توسط متخصص این امر انجام شود، اما کاری است که در خانه هم می‌توان آن را انجام داد. از این رو، ما در این مطلب سعی کرده‌ایم ترفندهایی که با کمک آن‌ها می‌توانید خودتان در خانه اندازه‌ انگشتر را بزرگ یا کوچک کن

در چنین مواردی ما نیاز داریم که اندازه انگشتر خود را تغییر دهیم تا انگشتان ما اذیت نشوند و یا در اثر بزرگ بودن انگشتر، در دست ما بازی نکند.

کوچک کردن یا بزرگ کردن انگشتر طلا در خانه و با روش‌های خانگی قابل انجام است، همچنین میتوان با مراجعه به طلافروشی‌ها از آن‌ها درخواست تغییر اندازه انگشتر را داشت.

در این نوشته به روش‌های مختلف تغییر اندازه انگشتر میپردازیم، چنانچه سوالی در این باره دارید میتوانید از کارشناسان طلای ما از طریق واتس اپ بپرسید.

چطور بفهمیم اندازه انگشتر برای ما مناسب است؟

اولین سوالی که برای همه ما معمولا پیش می آید این است که چه زمانی یک انگشتر برای انگشت من مناسب است و چه زمانی مناسب نیست؟ بهترین پاسخ را می توان اینگونه داد که زمانی اندازه یک انگشتر برای انگشت شما است که بعد از پوشیدن آن بر روی بند انگشت ما راحت بلغزد و در انتهای انگشت ما به آرامی سفت شود و تکان نخورد.

رکاب انگشتر باید طوری باشد که به آرامی روی انگشت دست ما بلغزد و نه زیاد بزرگ باشد نه زیاد تنگ. البته میدانیم که اندازه انگشت ما در طول فصل ها و ساعت های مختلف شبانه روز متغیر است و براحتی نمی توان اندازه انگشت را تعیین کرد.

مطالعه کنید: راهنمای صفر تا ۱۰۰ تعیین اندازه انگشتر در خانه

چرا تغییر اندازه انگشتر برای ما مهم است؟

تغییر سایز انگشتر طلا از آنجایی برای ما مهم است که در صورت بزرگ بودن انگشتر احتمال گم شدن آن وجود دارد و در صورت کوچک بودن، انگشتان دست را اذیت می‌کند.

اگر انگشتر طلای شما کوچک باشد و بزور بخواهید در دست خود کنید، انگشت شما را اذیت می‌کند و باعث کبود شدن انگشت و جلوگیری از جریان خون در انگشت می‌گردد. علاوه بر این موارد درآوردن انگشتر گیر کرده در دست مشقت زیادی برای ما خواهد داشت.

بنابراین بهتر است قبل از هرگونه اقدام برای خرید انگشتر طلا اندازه انگشت خود را بدانیم.

مطالعه کنید: راهنمای صفر تا ۱۰۰ تعیین اندازه انگشتر در خانه

اما گاهی در اثر بیماری و یا تغییر سن، اندازه انگشت ما تغییر می‌کند و چاق یا لاغر می‌شود. در این مواقع شما باید سایز انگشتر را با روش هایی که می گوییم تغییر دهید تا از اتفاتات احتمالی جلوگیری کنید.

طلافروش ها با چه روش هایی اندازه انگشتر را تغییر می دهند؟

طلافروش ها با روش های مختلفی اندازه انگشتر را تغییر می دهند که به آنها اشاره می کنیم:

 • کوچک و بزرگ کردن انگشتر به روش جوش و برش
 • کوچک کردن انگشتر به روش گوی های فلزی
 • کوچک کردن انگشتر با استفاده از اضافه کردن حلقه های داخلی
 • استفاده از قفل و لولای مخصوص برای کوچک کردن انگشتر

کوچک و بزرگ کردن انگشتر به روش جوش و برش

یکی از اولین روش هایی که به ذهن می رسد برش اضافه انگشتر و یا اضافه کردن قطعه ای فلز به آن برای بزرگ کردن اندازه است. طلافروشان معمولا برای تغییر سایز انگشتر طلا آن را برش زده و اگر بخواهند کوچک شود، قسمت اضافی را اندازه گرفته و برش می دهند و سپس انگشتر را با لحیم به حالت اول برمی گردانند. چنانچه بخواهند انگشتر طلا را بزرگ کنند از قسمت برش خورده، با اضافه کردن مقداری فلز(معمولا مس یا آلیاژی نزدیک به رنگ طلا) و سپس لحیم کاری، انگشتر طلا را بزرگتر می کنند.

کوچک کردن انگشتر به روش گوی های فلزی

یکی از روشهایی که طلافروشان برای تغییر اندازه انگشتر شما استفاده می کنند، استفاده از گوی های فلزی(sizing beads) برای کوچک کردن قطر داخلی انگشتر است. اما این گوی ها چون فقط بصورت نقطه ای در انگشتر طلا قرار می گیرند، ممکن است برای همه افراد راحت نباشد و نتوانند راحت از آن استفاده کنند.

کوچک کردن اندازه انگشتر طلا، طلاپین، فروشگاه انگشتر طلای طلاپین

یکی از روش های غیردائمی که به انگشتر طلا هم آسیبی نمیزند، همین روش استفاده از گوی های فلزی است و شما در آینده نیز می توانید آن ها را از انگشتر خود حذف کنید. طلافروشان با جوش دادن این گوی ها در داخل انگشتر، اندازه آن را به میزان نیم سایز کوچک می کنند.

این روش کوچک کردن انگشتر طلا نیاز به ظرافت کاری بالایی دارد و توصیه می شود به هیچ عنوان در خانه انجام ندهید و به طلافروشان با تجربه بسپارید. این روش همچنین هزینه خیلی کمتری نسبت به سایر روش ها برای شما دارد.

کوچک کردن انگشتر طلا، طلاپین، talapin

کوچک کردن انگشتر با استفاده از اضافه کردن حلقه های داخلی

یکی از روشهایی که طلافروشان برای کوچک کردن انگشتر استفاده می کنند، جوش دادن حلقه هایی فلزی به شکل u یا نعلی شکل به داخل انگشتر است. اینکار نیز هزینه کمی برای کوچک کردن انگشتر شما دارد و انگشت دست نسبت به روش گوی ها کمتر اذیت می شود.

کوچک کردن اندازه انگشتر، فروشگاه انگشتر طلای طلاپینکوچک کردن اندازه انگشتر، فروشگاه انگشتر طلای طلاپین

استفاده از قفل و لولای مخصوص برای کوچک کردن انگشتر

یکی از روش هایی که به شکل کلی انگشترتان آسیبی وارد نمی کند، استفاده از روش قفل و لولا است. این روش را می توان بعدها در صورت عدم تمایل به استفاده بدون نیاز به مراجعه به طلافروش، از انگشتر طلای خود جدا کرد.

تغییر اندازه انگشتر طلا، فروشگاه انگشتر طلای طلاپینتغییر اندازه انگشتر طلا، فروشگاه انگشتر طلای طلاپین

ترفندهای تغییر اندازه انگشتر در خانه

برای تغییر اندازه انگشتر طلا و نقره یا هر انگشتر دیگری، بهترین راه این است که از متخصصین آن حوزه کمک بگیرید تا با ابزارهای مخصوص خود اندازه انگشتر را کم یا زیاد کنند. اما اگر نمی خواهید انگشتر خود را به این افراد بسپارید، راه هایی وجود دارد که در خانه می توان اندازه انگشتر را تغییر داد.

روش های آسان کوچک کردن اندازه انگشتر در خانه:

 • استفاده از چسب پلاستیکی
 • استفاده از چسب سیلیکونی(چسب آکواریوم)
 • استفاده از نخ یا نوارهای پلاستیکی کوچک برای کوچ کردن اندازه انگشتر

استفاده از چسب پلاستیکی

یکی از ساده ترین روش های کوچک کردن انگشتر در خانه استفاده از چسب های پلاستیکی(چسب تفنگی) است. مقداری از چسب را روی سطح میز بریزید و سپس قسمت پایین رکاب انگشتر را در چسب فرو کنید و منتظر باشید تا چسب سرد شود. قسمت های بیرونی و مازاد چسب را جدا کنید.

تغییر اندازه انگشتر طلا، فروشگاه انگشتر طلای طلاپین

استفاده از چسب سیلیکونی(چسب آکواریوم)

این روش نیز مانند روش استفاده از چسب سیلیکونی است. برای اینکار اول انگشتر طلای خود را کاملا تمیز کنید و چربی و گرد و خاکی که در قسمت داخلی انگشتر است را پاک کنید. بعد اینکه انگشتر خشک شد، چسب را با استفاده از چوب کبریت یا خلال دندان به قسمت داخلی انگشتر بکشید. بگذارید چسب خود را بگیرد و انگشتر را تست کنید. اگر برای شما کوچک بود می توانید با چاقو کمی چسب را کم کنید. اگر همچنان بزرگ بود، یک لایه دیگر چسب بر روی آن کار کنید.

این روش روشی آسان و بدون هزینه است و دوام خوبی نیز دارد.

تغییر اندازه انگشتر طلا، فروشگاه انگشتر طلای طلاپین

استفاده از نخ یا نوارهای پلاستیکی کوچک برای کوچ کردن اندازه انگشتر

ساده ترین راهی که شاید به ذهن ما برسد و بارها در انگشترهای دوران کودکی خود از آن استفاده کرده ایم، استفاده از نخ و پیچاندن به قسمت پایینی رکاب انگشتر است. برای اینکار می توانید از نخ های محکم به دور انگشتر بپیچید. استفاده از نخ های پلاستیکی نیز می تواند به کوچک کردن انگشتر شما کمک کند.

چطور اندازه انگشتر را تغییر دهیم، طلاپین، talapin.ir

روش های بزرگ کردن انگشتر طلا

بزرگ کردن انگشتر در خانه شاید کار سخت تری از کوچک کردن اندازه آن باشد. طلافروشان همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم از روش برش حلقه و جوش دادن یک قطعه اضافی به آن استفاده می کنند. اما روش های خانگی نیز برای اینکار وجود دارد که بهتر است با دقت بالا و با احتیاط کامل انجام شود تا آسیبی به انگشتر طلای شما وارد نگردد.

روش های بزرگ کردن انگشتر در خانه موارد زیر است:

 • استفاده از چکش و سمبه طلاسازی
 • استفاده از انبردست

استفاده از چکش و سمبه طلاسازی

برای بزرگ کردن انگشتر خود در صورت داشتن سمبه اندازه گیری انگشتر و چکش کوچک، می توانید به این روش عمل کنید:

 1. انگشتر را کاملا تمیز کنید و سمبه اندازه گیری را از آن رد کنید تا به روی آن سفت شود.
 2. با چکش و به آرامی به دور تا دور انگشتر ضربه های آرام بزند و سعی کنید همه ضربه ها شدتی یکسان داشته باشد.
 3. انگشتر را امتحان کنید و اگر اندازه آن کوچک بود اینکار را تکرار کنید.

دقت کنید که این روش نمی تواند اندازه انگشتر را خیلی زیاد تغییر دهد، پس اگر انگشتر خیلی کوچک است بهتر است با روش جوش و برش بزرگ شود.

استفاده از انبردست

این روش به انگشتر شما آسیب میزند پس اگر نمی خواهید به زیورآلات شما آسیب وارد شود، از این روش استفاده نکنید.

 1. با استفاده از انبردست قسمتی از انگشتر را ببرید.
 2. اندازه انگشتر را با استفاده از انبردست و به آرامی به اندازه دلخواهتان برسانید.
 3. قسمت های بریده شده را با سوهان صیقل دهید تا دست را اذیت نکند.

سوالات متداول در مورد تغییر اندازه انگشتر طلا

آیا با تغییر اندازه انگشتر طلا به آن آسیب وارد می شود؟

قبل از خرید انگشتر طلا، اندازه انگشت خود را مشخص کنید تا مجبور به تغییر اندازه انگشتر نشوید. اما اگر مجبور شدید با روشهایی که به اضافه کردن فلز و جوش و برش میرسد، اندازه انگشتر را تغییر دهید باید بدانید که آسیب هایی به انگشتر طلای شما وارد می شود. اگر هم اندازه را تغییر دهید به این دقت کنید که رکاب انگشتر شما ضعیف خواهد شد. همانطور که می‌دانید، اندازه برخی از حلقه‌ها قابل تغییر نیست.

هزینه تغییر سایز انگشتر طلا چقدر است؟

بعضی حلقه ها امکان تغییر اندازه ندارند. برای تغییر اندازه انگشتر ممکن است بستگی به طرح انگشتر طلای شما از 2 ساعت تا 1 ماه زمان ببرد.

 • هزینه برای تغییرات روی انگشتر معمولی که یک روزه درست شود حدود 50 تا 100 هزار تومان است.
 • اگر انگشتر شما نیاز به استفاده از فلز برای بزرگ شدن داشته باشد، بین 150 تا 200 هزار تومان هزینه کار است.

بهترین اندازه انگشتر طلا یا حلقه طلا چقدر باید باشد؟

بهترین اندازه انگشتر طلا را نمی توان برای همه افراد یکی دانست، چراکه اندازه انگشت ها متفاوت است. اما بهترین اندازه انگشتر اندازه ای است که انگشتر روی بند انگشت راحت بچرخد و نه خیلی سفت باشد نه خیلی شل که راحت روی انگشت جابجا شود.

خرید  انگشتر کوچک تر بهتر است یا انگشتر بزرگ تر؟

از آنجایی که کوچک کردن اندازه یک انگشتر راحت تر است، بهتر است ما یک انگشتر بزرگتر را بخریم. چون میتوان با مواردی که به انگشتر ما ضربه نزند، کوچک کرد. اما بزرگ کردن انگشتر طلا یا غیر طلا معمولا باعث آسیب به انگشتر ما می شود.

آیا میتوان همه انگشتر را تغییر سایز داد؟

خیر برای اینکه بتوانید انگشتری را تغییر اندازه دهید، باید از جنس فلزاتی باشد که شکننده نیستند، مثل: طلا، نقره، پلاتین. اما برخی انگشترها از جنس هایی مانند چوب، پلاستیک یا کوارتز تشکیل می شوند که نمی توان تغییر سایز داد.

لطفا نظرات خود را در زیر با ما اشتراک بگذارید و یا از طریق واتس اپ از ما سوال کنید.

 

 

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx