طلاپین؛ آموزش طلا و هر آنچه نیاز است درباره طلا و بازار آن بدانید. 

روش جلوگیری از افتادن نگین انگشتر

روش جلوگیری از افتادن نگین انگشتر

فهرست مطالب

افتادن نگین انگشتر برای شما اتفاق افتاده است؟ این اتفاق یکی از بدترین اتفاقات برای عاشقان طلا و جواهر است. وقتی متوجه می شوید که نگین انگشتر محبوبتان افتاده است، درست مثل لحظه ای که جیبب های خود را بررسی می کنید و موبایلتان نیست و یک لحظه استرس شدیدی می گیرید، است. افتادن نگین الماس گران قیمت می تواند ارزش مادی طلا و جواهر ما را پایین بیاورد.

افتادن-نگین-انگشتر

الماس ها که معمولا ریز هستند، به آسانی از انگشتر یا طلا و جواهرات شما جدا می شوند و شما حتی متوجه آن نمی شوید. پس بهتر است برای جلوگیری از این اتفاق، کارهای پیشگیرانه ای انجام دهید. در این نوشته سعی می کنیم روش جلوگیری از نگین انگشتر را توضیح دهیم.

دلیل افتادن نگین انگشتر چیست؟

بیشترین دلیل افتادن نگین انگشتر طلا این است که فرد متوجه ضربه به انگشتر خود نمی شود. یا اینکه فشاری به دست خود وارد می کند که انگشتر را تحت فشار قرار می دهد و نگین آن لق و شل می شود. شاید وقتی ضربه به انگشتر وارد می شود، چیزی مشخص نباشد، اما بعد از مدتی و افزایش این ضربات، کم کم پایه نگین انگشتر شل می شود و بعد از مدتی نگین می افتد.

نگین یاقوت سرخ برای انگشتر طلا

فلزاتی که برای ساخت طلا و جواهر استفاده می شوند از جمله طلا، نقره، پلاتین و … همگی بعد از مدتی استفاده کمی ساییده شده و استحکام اولیه را ندارند. حال اگر پایه نگین انگشتر از جنس فلزات نرم تر مثل طلا باشد، احتما افتادن نگین انگشتر بیشتر می شود. بهتر است اگر انگشتر قدیمی دارید که نگین دار است، بررسی کنید که حتی لقی کوچکی در نگین انگشتر دیده نشود.

پایه نگین بزل(bezel) و چنگکی هم بعد از مدتی استحکام اولیه را ندارند و براحتی نگین از انگشتر می افتد.

 پایه-نگین-انگشتر-بزل
 انگشتر-با-پایه-نگین-چنگکی

کدام نگین ها بیشتر در معرض افتادن هستند؟

الماس‌ها و نگین های انگشتری که روی پایه‌های نامحسوس، سنگفرشی(یعنی چیده شدن تعداد زیادی نگین ریز در کنار هم) یا کانالی سوار شده‌اند بیشتر از بقیه در معرض افتادن هستند.

اما در این بین الماس‌هایی که به روش غیرمحسوس روی طلا کار می‌شوند هم راحت‌تر از دیگر الماس‌ها امکان افتادن دارند. نگین کاری به روش غیر محسوس، بیشتر خطر افتادن نگین انگشتر را دارد چونکه الماس بخوبی بر روی پایه انگشتر قرار نگرفته است. عدم استحکام موجود در چینش این نوع نگین باعث می شود با کوچکترین ضربه ای، از جای خود بیفتد. پس اگر انگشتر نگین داری دارید که نگین غیرمحسوس کار شده، بیشترین خطر متوجه این نوع است.

انگشتر طلای نگین دار زنانه

حتی پایه‌های کانالی که بسیار امن و ایمن به نظر می‌رسند همیشه ایمن نیستند و ممکن است در اثر ضربه دیدن، استحکام دیواره‌ی خود برای نگه داشتن نگین را از دست بدهد و سنگ‌ها در جای خود شُل شوند.

انگشتر نگین دار با نگین کانالی

اما اگر انگشتر طلای نگین دار دارید بررسی کنید که نگین آن حتی یک ذره لقی نداشته باشد، اگر اینطور است برای تعمیر به طلافروشی بروید.

روش صحیح نگهداری از انگشتر نگین دار برای جلوگیری از افتادن نگین انگشتر چیست؟

  1. نگین انگشتر خود را بطور مداوم چک کنید و اگر لقی کوچکی در آن دیدید، سریع اقدام به تعمیر آن کنید. این لقی کوچک شروع فرآیند افتادن الماس گران قیمت شماست.
  2. حتی اگر پایه نگین انگشتر شما از نوع چنگکی است و یکی از آن شکسته ولی نگین در جای خود محکم است، آن را تعمیر کنید.
  3. طلای زرد با عیار بالاتر بیشتر در معرض خطر افتادن نگین انگشتر است. پس اگر انگشتر شما از جنس طلای زرد است(آن هم با عیار بالا) بیشتر مراقب باشید. برای انگشتر نگین دار بیشتر طلای سفید و پلاتین توصیه می شود که فلزات محکم تری نسبت به طلای زرد هستند.
  4. کار و تحرک زیاد روزانه، انگشتر طلای شما را در معرض سایش و ضربه قرار می دهد، اگر نمی خواهید به راحتی نگین انگشتر خود را از دست بدهید، فقط برای مواقع خاص و مراسم ها از انگشتر طلای خود استفاده کنید.
  5. جواهرات و زیورآلات به دلیل حساسیت و ظرافت خاص باید از نورمستقیم خورشید و گرمای زیاد و مواد شیمیایی دور بمانند. 
  6. طلا و جواهر خود را که نگین دار هستند از آن هایی که نگین دار نیستند جدا نگهداری کنید و مراقبت بیشتری برای طلا و جواهر نگین دار در نظر بگیرید.
  7. وقتی که طلا و جواهر خود را تمیز می کنید از وارد کردن ضربه به آن خودداری کنید. از مسوالک زبر استفاده نکنید. مواد شوینده و شیمیایی الماس را خراب می کند و باعث خوردگی فلز و در نتیجه افتادن نگین می شود. در مواقع شستشو و استحمام انگشتر نگین دارد استفاده نکنید.

مطالعه مفید: چطور از خم شدن انگشتر طلا جلوگیری کنیم؟ ☀️

نکته پایانی

افتادن نگین انگشتر برای جواهرات نگین دار و همچنین انگشتر نگین دار بسیار رایج است و این به معنای بی کیفیت بودن طلا و جواهر نگین دار نیست. بلکه بعد از مدتی ضربه و فشاری که به زیورآلات وارد شده باعث می شود که کم کم نگین و پایه آن، شل شده و استحکام قبلی خود را نداشته باشد. بهترین راه برای مراقبت از نیفتادن نگین انگشتر طلا این است که همواره آن را نپوشیم و اینکه بطور مرتب لقی و شل بودن آن را بررسی کنیم.

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوالتو درباره طلا بپرس... ما کمکت میکنیم که حلش کنیx