نرخ لحظه ای طلای 18 عیار: 2/100/000 تومان

ما به شما گارانتی همیشگی، امکان عودت ۷ روزه را هدیه میدهیم

نرخ لحظه ای طلا 18 عیار: 2/100/000 تومان

طلای آب شده چیست

چطور طلای آب شده بخریم؟ +ویدئو 0 تا 100 خرید طلای آب شده

فهرست مطالب

 • طلای آب شده چیست؟
 • طلای آب شده برای سرمایه گذاری از کجا بخریم و چه نکاتی را برای خرید آن رعایت کنیم؟
 • اگر بخواهیم طلای آب شده بخریم حواسمان به چه چیزهایی باید باشد؟ چطور طلای آب شده ای بخریم که کلاه سرمان نرود؟
 • تفاوت طلای آب شده با طلای معمولی یا همان زینتی چیست؟
 • مرکز خرید طلای آب شده در تهران کجاست؟
 • طلای آب شده بهتر است یا طلای دست دوم؟
 • قیمت طلای آب شده چطور محاسبه میشه؟

 

 

 

طلای آب شده این روزها با افزایش بیشتر تورم و مخصوصا قیمت دلار بیشتر از گذشته بین خانواده ها شنیده میشود و مردم برای سرمایه گذاری و مخصوصا حفظ ارزش دارایی و پول خود اقدام به خرید طلای آب شده می کنند. اما چرا طلای آب شده میتواند در چنین شرایط تورمی یک گزینه عالی برای سرمایه گذاری باشد و بهتر است پولمان را به طلا تبدیل کنیم؟

طلای آب شده چیست؟ چرا به آن آب شده میگویند و شمش نمی گویند؟

طلای آب شده یا melted gold در واقع همان شمش طلا است که بجای عیار 24 یا خالص، عیارهای متفاوتی دارد. وقتی که ما طلای زینتی خود را به طلافروشان میفروشیم، اگر این طلا قابل استفاده مجدد نباشد بلافاصله آب شده و بصورت شمش های طلای آب شده در می آید(مثل عکس زیر).

طلای آب شده چیست؟

اما همه طلاها ذوب نمی شود و فقط طلای کهنه و غیر قابل استفاده، طلای آسیب دیده یا شکسته شده. طلای آب شده بصورت شمش های مستطیلی شکلی در می آیند که برای استفاده مجدد در کارگاه های طلاسازی و یا برای سرمایه گذاری بین مردم استفاده می شود.

شمش طلا معمولا به طلای خالص 24 عیار (999.9 در مقیاس 1000 ) میگویند که توسط شرکت های تولید شمش طلا ساخته شده است و دارای کد های استاندارد شمش طلا است و معمولا وزن آن نیز استاندارد است و نمیتوان در وزن های مختلف آن را تولید کرد( معمولا وزن 1 کیلوگرم).

شمش طلا

طلای آب شده در چه ابعادی ساخته میشود؟ عیار طلای آب شده معمولا چند است؟

طلای آب شده قاعده خاصی برای شکل دهی و قالب ندارد و بصورت استاندارد نمیشود برای آن ابعادی در نظر گرفت. کارگاه های مذاب طلا معمولا بصورت شمش های کوچک طلای 20 گرمی، 30 گرمی و بالاتر آن را میسازند.

از نظر عیار طلای آب شده(برای دانستن عیار طلا مقاله “عیار طلا چیست؟ ” را بخوانید) چون طلای استانداردی که معمولا در طلای زینتی استفاده میشود 18 عیار است، طلای آب شده هم معمولا بصورت 18 عیار هست اما اگر 18 عیار(750 عیار) نباشد روی آن عدد عیار را مینویسند. برای اینکه عیار طلای آب شده ای که میخواهید بخرید را بدانید باید عددهای نوشته شده روی طلا را بخوانید که در ادامه حتما به آن میپردازیم.

طلای آب شده

 

عیار طلای آب شده چند است و چطور عیار آن را بفهمیم؟

بطور کلی عیار طلای آب شده باید 18 یا همان 750 باشد(750 بر 1000). اما اگر ناخالصی طلایی که ذوب می شود زیاد باشد معمولا عیار طلا تغییر میکند و این موارد بر روی طلا ثبت می شود. اگر طلا ناخالصی داشته باشد ،که معمولا دارد، عیار آن کمتر می شود و قیمت آن نیز باید کمتر از طلای استاندارد 18 عیار باشد. در صورت ناخالصی با استفاده از سکه های طلای 22 عیار طلای موجود در آلیاژ را افزایش می دهند و یا اگر طلای آن زیاد باشد و بیشتر از عیار 18 باشد با مس و نقره و نیکل معمولا عیار را به 18 میرسانند.

عیار طلای آب شده چیست؟ طلای آب شده چیست

معمولا بر روی قطعه طلا اعدای با ماژیک یا برچسب نوشته می شود به صورت کسر. عدد بالای کسر همان وزن قطعه است و عدد پایین کسر عیار قطعه طلا بحساب می آید(مانند تصویر بالا).

عیار طلای آب شده را معمولا بصورت دستنویس روی طلای آب شده می نویسند. اما نمی توان به این نوشته استناد کرد و بهتر است برای اطمینان از عیار و اطلاعات روی طلای آب شده با شماره اتحادیه شهرستان خود ( شماره اتحادیه طلا تهران 02188931833 است) و استعلام کد طلای آب شده به عیار آن و وزن طلایی که در اتحادیه ثبت شده است پی برد.

طلای آب شده چیست

این شماره تماس تلفن گویا اتحادیه است و با وارد کردن شماره ری گیری( کد ریگیری یا انگ روی طلای آب شده) میتوان به شناسنامه قطعه طلا دست یافت. برای مثال در شکل زیر ما با شماره شش رقمی 121972 میتوانیم اطلاعات این قطعه را بررسی کنیم.

 

طلای آب شده چیست؟

طلای آب شده را با چه واحد وزنی اندازه میگیرند؟

طلای آب شده را با اونس اندازه میگیرند. اونس طلا برابر است با 31.1 گرم طلا. البته این به معنای این نیست که با گرم اندازه گیری نمی شود، بلکه واحدی که برای معاملات طلای آب شده و بیان قیمت آن در بازار طلای ایران رایج است اونس است. البته شما در بازار طلا اونس نمی شنوید و بیشتر مظنه برای قیمت گذاری استفاده میشود. مظنه نیز برابر است با یک مثقال یا 4.6093 گرم طلای 17 عیار.

در کل اگر از سایت یا کانال معتبری قیمت طلای مظنه را میگیرد، کافی است تنها بر عدد طلایی 4.33 تقسیم کنید تا قیمت 1 گرم طلای 18 عیار بدست بیاید و به بقیه محاسبات توجهی نکنید.

طلای آب شده یا سکه؟ کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟

طلا و سکه برای افراد معمولا شناخته شده تر از بازارهایی نظیر بورس است. بازار طلا را معمولا به بازار جوهرات زینتی می شناسیم اما در واقع بازار های دیگری نیز در جریان است که سعی می کنیم در این نوشته این بازارها را برای مخاطب معرفی کنیم تا بتواند تصمیم درست تری برای سرمایه گذاری بگیرد.

 • نکته مهمی که برای ورود به این بازار بهتر است در نظر بگیریم این است که بازار طلا در ایران با قیمت های جهانی تغییر می کند و دولت نقش چندانی در تعیین قیمت ها ندارد( به جز بازار سکه). همچنین طلا در ایران حباب قیمتی دارد که بسته به میزان عرضه و تقاضا این حباب کم و زیاد می شود.

در ایران بازار طلا شامل سه بازار سکه، جواهرات زینتی، طلای آبشده می شود. بازار سکه تقریبا توسط دولت اداره می شود و می تواند با عرضه و تقاضا این بازار را کنترل کند و بازار پرریسک محسوب می شود. بازار جواهرات طلا هم که خرید آن از گذشته های خیلی دور همواره بخشی از فرهنگ ایرانیان بوده است و خانواده ها از جواهرات طلا علاوه بر زیبایی، برای سرمایه گذاری نیز استفاده می کرده اند.

نهایتا بازار طلای آبشده است که با توجه به آمار رئیس اتحادیه طلا و جواهر در سال 97 حدود 80 درصد کل معاملات بازار طلا مربوط به آبشده بوده است. طلای آبشده در واقع به طلای ذوب شده که از جواهرات کهنه بدست می آید گفته می شود.

کدام یک از بازارهای طلا (سکه، جواهرات طلا، طلای آبشده) برای سرمایه گذاری بهتر است؟

 1. بازار سکه:

همانطور که گفتیم قیمت سکه همانند قیمت دلار تحت کنترل دولت است و این بازار گاهی نوسانات شدید به خود دیده است. بنابراین از جنبه ریسک بازاری پرریسک است ولی مزیت هایی مانند قابلیت نقدشوندگی در هر زمان و سرمایه گذاری مطمئن را دارد.

 1. بازار جواهرات زینتی:

این بازار مزیت هایی نظیر توانایی انجام همزمان هم سرمایه گذاری و هم استفاده از زیورآلات طلا را دارد ولی معایب آن می توان به سود 7 درصدی طلافروشان و 9 درصدی مالیات و اجرت ساخت کارگاه های ساخت طلا، که علاوه بر قیمت طلا باید پرداخت شود اشاره کرد و همچنین پس از استفاده دیگر قیمت نو را به شما پرداخت نخواهند کرد.

 1. بازار طلای آبشده:

اگر کمی بازار طلا را در خبرگزاری ها دنبال کرده باشید این عبارت در سال های اخیر بیشتر از قبل ذکر می شود و سایت های اطلاع قیمت در کنار قیمت دلار و گرم طلای 18 عیار، قیمت آبشده را نیز عنوان می کنند. بنابراین می توان به اهمیت این نوع از طلا(آبشده) در ایران پی برد. جالب است بدانید که طلای آبشده فقط در ایران با این عنوان شناخته می شود و در کشورهای توسعه یافته معمولا طلا به صورت شمش های استاندارد و همراه مالیات است.

طلای آب شده نسبت به سایر طلاها و سکه چه مزیت هایی دارد؟

 یکی از بازارهای طلا در ایران بازار طلای آب شده است. این بازار که در گذشته بازاری رایج بین صنف طلافروشان بوده است، امروز به دلیل شرایط اقتصادی حاکم بر کشور پای طلای آب شده بین مردم نیز باز شده است اما چرا این بازار برای عموم مردم جذاب شده است؟

طلا به عنوان پشتوانه ارز بین المللی دلار همواره قیمتی رو به افزایش داشته است. کشورها برای کاهش وابستگی مبادلات خود به دلار اقدام به ذخیره سازی و مبادله با طلا می کنند. جنگ تجاری بین چین و آمریکا نیز این افزایش قیمت را شدت بخشیده است.

بررسی قیمت جهانی طلا در ۵۰ سال گذشته در بازار طلا از سال ۱۹۷۱ نشان می‌دهد که، قیمت جهانی طلا طی ۳۹ سال ۴۰ برابر شده و از ۳۵ دلار در این سال به ۱۴۱۴ دلار در نوامبر ۲۰۱۰ رسیده است. اقتصاددانان بزرگ دنیا پیش بینی کرده اند که با توجه به روند اقتصادی که بر دنیا حاکم است، افزایش قیمت طلا همچنان ادامه داشته و تا قیمت هر اونس 3000 دلار نیز خواهد رسید.

بازار طلای ایران نیز تحت تاثیر قیمت های جهانی است و تغییرات طلای جهانی، قیمت طلا در ایران را نیز افزایش داده است. علاوه بر افزایش قیمت جهانی طلا، افزایش تقاضا در ایران به دلیل تورم نیز قیمت طلا را در 40 سال گذشته افزایش داده است. از سال 92 تا 97 قیمت طلا 4 برابر و از سال 1377 تا 1400 قیمت طلا 120 برابر شده است.

بنابراین سرمایه گذاری در طلا می تواند گزینه ای معقول برای یک خانواده باشد. علاوه بر این پیش بینی ها که نشان از ریسک پایین در این بازار برای افراد است، خرید و فروش طلای آب شده نسبت هیچ گونه مالیاتی ندارد و افراد بدون هزینه اضافی برای کارمزد و اجرت می توانند سرمایه گذاری کنند. همچنین آمار نشان می دهد تا اواخر شهریورماه 98 معاملات طلای آب شده 60 تا 80 درصد از معاملات بازار طلا را به خود اختصاص داده است. این دلایل برای یک سرمایه گذار باهوش کافی است تا در طلای آبشده سرمایه گذاری کند.

اما چرا آبشده برای سرمایه گذاران جذاب است؟

 • خرید و فروش آبشده هیچ گونه مالیاتی ندارد.
 • خرید و فروش آبشده هیچ گونه اجرت ساختی ندارد.
 • قیمت آبشده علاوه بر سود تغییرات دلار، سود تغییرات قیمت جهانی طلا را نیز در بر داشته است.
 • حمل ونقل آبشده نسبت به بقیه دارایی ها راحت تر است و قابلیت نقد شوندگی تحت هر شرایطی را دارد.
 • بازارهای ایران اکثرا تحت کنترل دولت هاست که این باعث شده است امنیت اقتصادی در این بازارها شاهد نباشیم مانند بازار سکه که دولت هرزمان که تمایل داشته باشد می تواند قیمت ها را تغییر دهد و یا بازار دلار که تحت کنترل دولت است. بازار طلای آب شده ایران به هیچ عنوان تحت کنترل دولت نیست و این به عنوان یک مزیت برای این بازار به حساب می آید و افرادی که در این بازار سرمایه گذاری می کنند وارد یک بازار با ثبات جهانی می شوند.
 • سکه طلا مزیتی که نسبت به طلای آب شده دارد این است که می توان آن را در بسته بندی هولوگرام دار و معتبر دریافت کرد و اینگونه امکان تقلب در سکه کم است. این مشکل در طلای آب شده را می توان با خرید طلای آبشده از مراکز معتبر حل کرد.
 • سرمایه گذاری در طلای آب شده هیچ گونه هزینه مازادی بر قیمت طلا ندارد و کل سرمایه فرد درگیر طلا می شود.
 • نکته ی مهم دیگری که سرمایه داران را جذب خرید طلای آب شده می کند فروختن راحت آن است، طلای آبشده جزو مواد خام و اولیه کارخانجات و گارگاه های سازنده ی طلا و طلافروشان است به همین خاطر می توان در هر جایی به طلافروشی ها مراجعه کرد و آن را به راحتی فروخت.
 • سرمایه گذاری در بازارهایی مثل سکه و طلا که سفته بازی های زیادی به همراه دارد، ریسک بالایی دارد و چون دولت می تواند کنترل این بازارها را بدست بگیرد، امکان ضرر در این بازارها بیشتر از بازاری مثل طلای آب شده است که دولت کنترلی ندارد.

اگر چه برای سرمایه گذاری طلای آب شده گزینه جذاب تر و پرسود تری از سکه طلا است، اما اگر با تحقیق و تحلیل درست در هر یک از این بازارها سرمایه گذاری کنیم، می تواند نتیجه خوبی برای ما داشته باشد. در کل باید تلاش کنید  زمانی که تصمیم قطعی به سرمایه‌گذاری می‌گیرید تمامی عوامل موجود مانند میزان ریسک‌پذیری خود و طول مدت سرمایه‌گذاری را بررسی کنید تا بتوانید بهترین گزینه را برای این کار انتخاب کنید.  در مجموع در چند سال اخیرسرمایه گذاری روی طلای آبشده خیلی بهتر از سکه بوده و سود بیشتری به همراه داشته است. به نظر شما با توجه به شرایط اقتصادی کشور باز هم طلای آب شده عملکرد بهتری از سکه خواهد داشت؟

آیا میتوانیم طلای آب شده را براحتی بفروشیم؟

بله، فروش طلای آب شده خیلی راحت است. کافی است شما به هر طلافروشی که نزدیک به شماست مراجعه کنید. طلا کالایی است که همواره خریدار دارد حتی در شرایط ریزشی شدید قیمت طلا در بازار.

همچنین طلای آبشده جزو مواد خام و اولیه‌ی کارخانجات و گارگاه‌های سازنده‌ی طلا و طلافروشان است به همین خاطر می‌توان در هر زمانی آن را به راحتی فروخت.

طلای آب شده چیست

از دیگر مزیت های طلای اب شده می توان این نکته را نیز گفت که وقتی شما طلای آب شده می‌خرید به قیمت همان عیاری می‌خرید که روی آن انگ زده‌اند و در هنگام فروختن آن به قیمت همان عیار می‌فروشید. اما وقتی طلای زینتی و  مصنوعات طلا با عیار ۱۸ یا همان عیار ۷۵۰ را از مغازه‌دار می‌خرید، در هنگام فروختن همان طلا چون دیگر دست دوم محسوب می‌شود طلا فروشان آن را با عیار ۷۴۰ خریداری می‌کنند و قیمت کمتری به ازای هر گرم به شما پرداخت می کنند.

یک سوال تکراری: خرید و فروش طلای آب شده غیر قانونیست؟

خیر خرید و فروش طلای آب شده غیر قانونی نیست و کاری است که سال های سال در بازار طلا رایج بوده است. تنها برای خرید و فروش آن بهتر است اطلاعات کافی درباره نحوه خواندن عیار و اعداد روی آن داشته باشید. البته معاملات فردایی و کاغذی بازار طلای آب شده غیر قانونی و غیر شرعی است.

طلای آب شده از کجا بخریم؟ مرکز خرید طلای آب شده در تهران کجاست؟

برای خرید طلای آب شده بهترین جا در تهران، بازار زرگرها یا همان بازار بزرگ تهران است. در راسته زرگرها میتوان مغازه هایی را پیدا کرد که بطور تخصصی فقط برای سرمایه گذاری در طلا کار می کنند و به خرید و فروش طلای آب شده و سکه می پردازند. پس اگر در تهران هستید بدون شک بازار زرگرها بهترین و امن ترین محل برای خرید طلای آب شده است.

قیمت طلای آب شده چطور محاسبه میشه؟

اول اینکه در بازار طلای ایران هیچ قاعده و قانونی برای قیمت‌گذاری آبشده نداریم. اما بطور خلاصه می توان قاعده زیر را در ذهن داشت:

مظنه یا یک مثقال طلای 17 عیار، مبنای محاسباتی قیمت طلای آب شده در بازار تهران است. عدد مظنه(معمولا در کانال های تلگرامی یا سایت اتحادیه طلا هست) رو بر عددی که بالا گفتیم یعنی 4.33 تقسیم کنید، اینطوری قیمت لحظه ای  1 گرم 18 عیار بدست میاد. دقت کنید که طلافروش ها معمولا درصد کمی(حدود 0.01 درصد) برای فروش از شما میگیرن(در زمان نگارش این نوشته یعنی اردیبهشت 1401 حدود 13 هزارتومان).

مراقب باشید که مالیات، اجرت ساخت یا هر عنوان دیگری برای افزایش قیمت طلای آب شده بی معناست و نباید بیشتر پرداخت کنید.

طلای آب شده بهتر است یا طلای دست دوم؟

خرید طلای دست دوم از طلافروشی ها یک سری مزیت و یک سری ضررها دارد. اگر بخواهید طلایی بخرید که هم سرمایه گذاری کنید و هم از آن استفاده کنید، طلای دست دوم گزینه خوبی می تواند برای شما باشد.

اما اگر میخواهید فقط سرمایه گذاری کنید طلای آب شده می تواند گزینه بهتری نسبت به طلای دست دوم باشد؛ چراکه فقط مبلغ طلا پرداخت می شود و پول مازادی بابت اجرت و سود و … از شما دریافت نمی شود.

مزیت دیگر طلای آب شده این است که می‌توانید آن را به هر شکلی در بیاورید. به عنوان مثال طرح خاصی از طلا مدنظرتان است که در بازار موجود نیست، اگر از قبل آب شده خریداری کرده باشید می‌توانید آن را به یک کارگاه طلاسازی بدهید تا به شکل دلخواه شما آن را تحویلتان دهد. با اینکار با یک تیر دو نشان زده‌اید.

طلای آب شده بهتر است یا سکه؟

یکی از سوالات متداولی که اکثرا پرسیده می‌شود این است که طلای آب شده بخریم یا سکه؟ کدام برای سرمایه گذاری بهتر است؟

سکه علاوه بر قیمت وزنی طلا، مبالغ مازادی مثل حق ضرب، سود فروشنده، مالیات را علاوه بر قیمت خود طلا، باید بپردازید. از طرفی سکه برای عموم جامعه شناخته شده تر است و امکان تقلب در آن خیلی کمتر از طلای آب شده است.

پس اگر از جای مطمئنی میتوانید طلای آب شده بگیرید، طلای آب شده سود بیشتری دارد. اما اگر جای مطمئنی نمیشناسید، سکه معتبر و در بسته بندی مخصوص بگیرید.

 

خلاصه کلام

برای خرید و فروش طلای آب شده حتما نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • اول از همه همانطور که رئیس اتحادیه طلا فروشان هم بارها در اخبار مختلف به آن اشاره کرد طلای آب‎شده را از جای معتبر و طلافروشان زیر نظر اتحادیه خریداری کنید. چراکه مطمئن شدن از عیار طلای آب شده کار دشواریست و در نتیجه یک مغازه‌ی معتبر طلا فروشی که زیر نظر اتحادیه است می تواند خیال شما بابت عیار طلا را راحت کند. برای فروش هم میتوانید به همان مغازه ای که برای خرید به آن مراجعه کرده اید، بروید تا راحت تر طلای خود را بفروشید.
 • دوم اینکه کد ری گیری انگ یا همان کدی که در تصاویر بالا به آن اشاره کردیم و روی طلای آب شده حک می شود را برای بررسی صحت عیار طلا به تلفن گویای اتحادیه بدهید. علاوه بر این کد، اسم آزمایشگاهی که عیار طلا را سنجیده است نیز روی طلای آب شده حک می شود. دقت کنید برای بررسی عیار طلا یک گوشه قطعه را با قیچی مخصوص جدا می کنند و آزمایش های عیار سنجی را بر روی آن انجام می دهند. پس گوشه طلای آب شده معمولا بریده شده است( طلای آب شده گوشه نداره :))
 • سوم اینکه طلا یک سرمایه گذاری بلند مدت است پس خیلی به نوساناتی که در اتاق های معاملاتی انجام می شود توجه نکنید و طلای خود را برای مدت طولانی در جایی ذخیره کنید.

 

نظرات جالب در سایت نی نی سایت درباره طلای آب شده:

“طلا اب شده باید از جای مطمعن بخری وگرنه میتونن سرت کلاه بزارن و قاطیش فلزناخالص و نقره قاطی کنن”

“سعی کن بهت فاکتور بده..

و اینکه طلا خریدی جای دیگه قیمیت بگیری نشون بده که چیزی بود همون لحظه بس بدی

من چندسال پیش طلا دست دوم خریدم‌بعد خواستم بفروشم‌بهم‌گفتن ۱۴ عیار بهت داده نه ۱۸

به عیارش دقت کن چطور من نمیدونم ”

“جواهرات و زیورالات شکسته و اب میکنن به صورت اب شده میفروشن دیگه اجرت نداره”

“خوب همه طلافروشا میتونن بهت بدن طلای اب شده مهر خورده روش و فاکتور مهر شده ام داره مهر روی طلا هم برجسته یا کنده اس ها قابل لمسه”

 

 

 

مطالب زیر نیز میتواند برایتان مفید باشد!

پرفروش ترین ها

4 دیدگاه در “چطور طلای آب شده بخریم؟ +ویدئو 0 تا 100 خرید طلای آب شده

 1. بهنام دقیقی گفت:

  عیار طلایی که میخریم رو چطور متوجه بشیم؟ فاکتور داره طلای آب شده ؟

 2. عباس گفت:

  ممنون از اطلاعات مفیدتون،
  طلای ابشده تو تهران از کجا بخرم؟ جای معتبری هست ک معرفی کنید ممنون

 3. رضا گفت:

  از اطلاعات خوب و راهنمایی های مفیدی که در اختیار قرار دادید، صمیمانه سپاسگزارم

  1. TalaPin | طلاپین گفت:

   خوشحالیم که مطلب مورد پسندتون بود… پیشنهاد می کنیم مطلب “بازار طلا به زبان ساده؛ حباب سکه چیست؟” رو هم ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟